Přístupová cesta přes soukromý pozemek

K čemu je člověku nádherná zahrada, když se k ní nemůže dostat. V důsledku různých dědických řízení nebo restitucí občas dojde k situaci, že vlastník nemovitosti nebo zahrady k ní nemá přístup, protože jeho „kousek země“ obklopují pouze soukromé pozemky. Jak k takové situaci dojde a jak ji můžete řešit?
cesticky-a-chodnicky-cesticka-chodnicek-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Dohodnout se stojí nejméně

První místo, kam by vaše kroky měly směřovat, je obecní úřad. Ten může, obzvláště v případě, že by cestu využívalo více lidí, prohlásit daný úsek za účelovou komunikaci, a tím zajistit její přístupnost.
Nejjednodušší a nejrychlejší řešení samozřejmě představuje domluva s některým z vlastníků okolních pozemků. Dobře si ale rozmyslete, jestli se budete spoléhat na ústní dohody.

Může se stát, že na svém pozemku začnete stavět dům nebo přistavovat další byt a majiteli příjezdové cesty se přestane líbit, že mu přes pozemek jezdí těžká technika. Ve chvíli, kdy s ním nemáte žádnou písemnou dohodu, může vám klidně průjezd přes svůj pozemek zakázat a vy budete muset se stavbou nemovitosti čekat až do rozhodnutí soudu.

Samozřejmě nejjistější ale o něco dražší možnost je koupě cesty od jejího stávajícího majitele. Pokud cesta patří více vlastníkům (to zjistíte nahlédnutím do katastru nemovitostí), stačí, pokud odkoupíte podíl, čímž získáte právo cestu využívat.

K soudu

Pokud výše zmíněné postupy selžou, budete se bohužel muset obrátit na soud s žádostí o vydržení věcného břemene, v tomto případě umožnění průchodu přes soukromý pozemek k vaší nemovitosti nebo zahrádce.

Pozor, soud vaší žádosti vyhoví pouze v případě, že k pozemku neexistuje žádná jiná přístupová cesta. To znamená, že pokud například chcete získat přístup přes sousedovu zahradu jen proto, aby nájemník bytu, který pronajímáte, nemusel obcházet celý dům, soud vaši žádost zamítne.

Jestliže váháte nad koupí pozemku bez veřejné příjezdové cesty, raději se poohlédněte po jiných realitách, které by vám vyhovovaly. Za případnou soudní při nebo běhání po úřadech a hádky to pravděpodobně nestojí.

Na to, kdo je vlastníkem přístupové cesty, se také ptejte hned při první prohlídce nemovitosti. Realitní makléř by vás v případě jakýchkoliv problémů na tuto skutečnost upozornit, ale raději si od něj tuto informaci vyžádejte, případně ověřte na katastru.

Komerční prezentace

15.11.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist