Přístupová cesta přes soukromý pozemek

K čemu je člověku nádherná zahrada, když se k ní nemůže dostat. V důsledku různých dědických řízení nebo restitucí občas dojde k situaci, že vlastník nemovitosti nebo zahrady k ní nemá přístup, protože jeho „kousek země“ obklopují pouze soukromé pozemky. Jak k takové situaci dojde a jak ji můžete řešit?

Přístupová cesta přes soukromý pozemek
Přístupová cesta přes soukromý pozemek (Zdroj: shutterstock.com)

Dohodnout se stojí nejméně

První místo, kam by vaše kroky měly směřovat, je obecní úřad. Ten může, obzvláště v případě, že by cestu využívalo více lidí, prohlásit daný úsek za účelovou komunikaci, a tím zajistit její přístupnost.
Nejjednodušší a nejrychlejší řešení samozřejmě představuje domluva s některým z vlastníků okolních pozemků. Dobře si ale rozmyslete, jestli se budete spoléhat na ústní dohody.

Může se stát, že na svém pozemku začnete stavět dům nebo přistavovat další byt a majiteli příjezdové cesty se přestane líbit, že mu přes pozemek jezdí těžká technika. Ve chvíli, kdy s ním nemáte žádnou písemnou dohodu, může vám klidně průjezd přes svůj pozemek zakázat a vy budete muset se stavbou nemovitosti čekat až do rozhodnutí soudu.

Samozřejmě nejjistější ale o něco dražší možnost je koupě cesty od jejího stávajícího majitele. Pokud cesta patří více vlastníkům (to zjistíte nahlédnutím do katastru nemovitostí), stačí, pokud odkoupíte podíl, čímž získáte právo cestu využívat.

K soudu

Pokud výše zmíněné postupy selžou, budete se bohužel muset obrátit na soud s žádostí o vydržení věcného břemene, v tomto případě umožnění průchodu přes soukromý pozemek k vaší nemovitosti nebo zahrádce.

Pozor, soud vaší žádosti vyhoví pouze v případě, že k pozemku neexistuje žádná jiná přístupová cesta. To znamená, že pokud například chcete získat přístup přes sousedovu zahradu jen proto, aby nájemník bytu, který pronajímáte, nemusel obcházet celý dům, soud vaši žádost zamítne.

Jestliže váháte nad koupí pozemku bez veřejné příjezdové cesty, raději se poohlédněte po jiných realitách, které by vám vyhovovaly. Za případnou soudní při nebo běhání po úřadech a hádky to pravděpodobně nestojí.

Na to, kdo je vlastníkem přístupové cesty, se také ptejte hned při první prohlídce nemovitosti. Realitní makléř by vás v případě jakýchkoliv problémů na tuto skutečnost upozornit, ale raději si od něj tuto informaci vyžádejte, případně ověřte na katastru.

Komerční prezentace

Publikováno: 27.04.2019

Mohlo by vás dále zajímat

Jak řešit sousedské spory

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Právník radí, jak řešit sousedské spory vzniklé v rámci pěstování rostlin blízko hranic pozemků a plotů.

Výběr sekačky na trávu

Výběr sekačky na trávu

Stavba domu ve svahu

Stavba domu ve svahu

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Výsev nového trávníku a jeho zavlažování

Jak připravit půdu

Rekultivace pozemku je cesta, jak proměnit úhor či zničenou půdu na úrodnou. Po rekultivaci může být nová půda ještě úrodnější než dlouho obdělávané záhony či políčka.

Chov ovcí

Reportáž o chovu ovcí, co všechno ovce potřebují, jak se o ně pečuje, čím je krmíme, jaké plemena ovcí existují...