Proč vybíhá salát do květu

Jestliže jste rozhodli pěstovat si vlastní salát, pravděpodobně už jste se setkali s tím, že někdy místo než by vytvořil pěkné hlávky, vyrazí do květu. Moc to nechutná a vaše pěstitelské nadšení opadá a vy si říkáte, proč se to vlastně stalo. Příčin může být hned několik.

Proč se salátu nedaří, když mu věnujeme náležitou péči, má všechny živiny a ještě ho navíc pravidelně zaléváme? Jenže všechno není jen věc pravidelné zálivky a vhodných půdních podmínek. V posledních letech došlo doslova k salátové revoluci ve vývoji nových odrůd, a tak může být poměrně těžké se v nich náležitě vyznat. Důležité je rozlišit odrůdy rané a pozdní a podle toho je vysévat.

Jílovité půdy potřebují zlehčení

Všechny druhy salátů upřednostňují humózní půdy. Slehlou jílovitou půdu musíme tedy nejprve vylehčit pískem a rašelinou a dostatečně ji kypřit, abychom dosáhli správné drobtovité konzistence. Letním odrůdám salátů trochu jílu neuškodí, ale jarní odrůdy jej vyloženě nemají rády.

Dále se doporučuje ještě před výsadbou půdu prohnojit vyzrálým kompostem. Pro podporu tvorby hlávek je dobré přihnojení tekutým hnojivem.  Nejvhodnější je kvašený drůbeží trus.

Vybíhání je běžný jev

I když vybíhání salátu neradi vidíme, jedná se o běžný jev, kdy se salát jako kterákoli jiná rostlina snaží vytvořit semena pro své další množení. Ovšem právě u salátu to není jev žádoucí. V průběhu krátkých dnů salát vytváří klasickou listovou hmotu, ovšem jakmile přicházejí jasné letní dny, začne vyhánět do květu.

Příčiny vyhánění salátu do květu:

  • nástup dlouhých a teplých letních dnů (svítí-li slunce déle než 12 hodin)
  • déletrvající sucho
  • vysoká teplota vzduchu a půdy
  • volba nevhodné odrůdy pro dané roční období
  • různé odrůdy různě reagují

Někdy se přihodí, že salát začne vytvářet květní stonky ještě dříve, než se vůbec začnou tvořit hlávky. A právě toto je důsledek nevhodné volby odrůdy. Každá odrůda je vždy spojena s typickým obdobím výsevu i výsadba předpěstovaných sazenic. Pokud se oproti tomuto pevně danému termínu opozdíte, váš salát vykvete. Pro pozdní jarní výsadbu a pro výsadbu letní volte tedy odrůdy, které sklon k vybíhání nemají. Mezi tyto odrůdy řadíme saláty typu:

Brzké a naopak pozdní výsevy salátu

Salát vhodný k přezimování, jako je například odrůda Humil, se vysévá v září, nejdříve však koncem srpna. Pro konzumaci se sklízí až v průběhu dubna a května roku následujícího. Pro zvláště časnou sklizeň se doporučuje odrůda Apollo určená k rychlení, která je rezistentní vůči salátové plísni. Již v únoru se vysévají saláty Faraon a Deon, dále pak Major a Maraton. Od počátku února do počátku března je vyséváme do teplého pařeniště. Od druhé poloviny března již do studeného pařeniště. Do volné půdy vyséváme saláty vždy až od dubna.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com

8.6.2017 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist