Prosvětlování a zmlazování keřů

Ačkoli je zima v plném proudu, neznamená to ještě, že na zahradě se nic neděje. Zmlazování a prosvětlování keřů lze provádět klidně i uprostřed zimy. Upravení celkového vzhledu dlouho neseřezávaných okrasných keřů je doslova nutností. Takovýmto zásahem rostliny nijak nepoškodíte, naopak, v průběhu léta se na nich dočkáte zdravých nových výhonů.
shutterstock_92303776-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: shutterstock.com

Neupravené, rozježené keře s mnoha pokřivenými anebo polámanými větvičkami si vaši pomoc a péči jistě zaslouží. Vzrostlé keře mohou mít navíc některé větve doslova vyholené a prosychající, i takové je dobré včas odstranit a uvolnit tím místo pro nové výhony, které stárnoucí keře opět přivedou k plnému životu.

Nejpozději koncem zimy je tedy vhodné vybavit se správným nářadím a vyrazit za příznivého počasí do zahrady. Ideální jsou zimní bezmrazé dny. K prosvětlování a zmlazování keřů se vám bude hodit ostrá pilka, zahradnické nůžky a balzám k ošetření řezných ploch větví.

Jestliže vaše rozhodnutí padlo na radikální zmlazovací řez, pak v prvním roce vyřežte celou polovinu všech větví vytvářejících obvodovou část keře. Buďte si jisti, že v průběhu léta takto zastřižený keř obrazí velkým množstvím nových výhonů. V průběhu příští zimy pak vyřežete z keře tu zbývající polovinu starých obvodových větví.

Ideální je provádět zmlazení keřů každým druhým až třetím rokem. Při takovém postupu pak jen část spodních, nejvíce poškozených a přestárlých větví. Takovýto způsob postupné regenerace vám zajistí, že zmlazované keře budou v průběhu léta vždy spolehlivě ozeleňovat vaši zahradu.

Nemáte-li však v úmyslu provádět zmlazovací řez, ale rozhodli jste se pouze pro řez takzvaný výchovný neboli udržující, pak je nutné rozlišovat, kdy který keř kvete. Nevhodně načasovaným řezem byste však rostliny i sami sebe připravili o záplavu květů, vždy tak očekávanou. Pokud tento udržující řez provedete správně a ve vhodném čase, naopak vývin nových květů jen podpoříte.

Jak tedy správně postupovat? Nejzásadnější je rozdělení keřů na ty, které kvetou v jarním období a ty pak zastřihujte ihned po jejich odkvětu. K takovým patří například trojpuk, líska, okrasný rybíz, šeřík a zlatice.  Keřům, které kvetou v průběhu léta, se květy objevují většinou na koncích nových výhonů anebo v paždí listů. Proto se jejich udržovací řezy provádějí již v předjarním období. K takovýmto druhům můžeme zařadit například mochnu křovitou, budleiu neboli komuli, nebo venkovní ibišek syrský.

Při správném postupu střihu se nemusíte obávat, že vaše zahrada bude po takovémto zásahu pustá a bez zářivých květů. Příroda má obrovskou schopnost regenerace, takže nás vždy každoročně dokáže mile překvapit a potěšit svou nádherou.

Text: Zuzana Bohdalová

14.1.2013 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist