První jarní garden party – co připravit před sezónou

Začíná sezona zahradních večírků: i letos bude určitě plná večírků, grilování, dětských oslav a ostatních slavností a sešlostí. Garden party jsou prostě pořád populárnější. Dnes si uděláme malou jarní inventuru před sezonou. Přinášíme pár tipů, které nám umožní si sezónu zahradních oslav užít naplno a vytvořit pro hosty prostředí, kde se budou cítit skvěle.
shutterstock_1077379496-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Nábytek, gril a to další

Je toho hodně, co se musí po zimě zkontrolovat. Lecos dosluhuje nebo už dávno nevypadá reprezentativně. A to kazí dojem – oprýskaný nábytek a starý gril dělají špatnou vizitku a zasluhují vyměnit za nové. Nemusí to být drahé, ale zahrada prokoukne a oslava bude noblesní. Když vše nábytku přes nádobí, dekorace, doplňky i grilovací náčiní teď koupíme nebo doplníme, nebudeme muset před každou zahradní akcí zbytečně improvizovat. Zaprvé potřebujeme více nábytku: když sedíme na zahradě sami, není židlí a křesílek potřeba tolik, až ale pozveme hodně přátel, pohodlně si budou muset sednout třeba desítky lidí. Vynecháme nejlevnější plastový nábytek, který se někdy vyznačuje i tím, že nemá stabilní nohy. Dražším plastům by ale bylo zbytečné se vyhýbat už kvůli trvanlivosti. Existují kvalitní stohovatelné židle, hezké a skladné. Dřevo vybíráme v exterierové úpravě, moderní zahradní nábytek je tak odolný, že přečká venku nejen celou sezónu i s letními deštíky, ale také celou zimu.

Pak se zamyslíme, zda náš gril nepotřebuje vyměnit. Pokud ještě slouží, ale pořádáme velké sešlosti, dokoupíme rozhodně druhý, a odlišný – třeba spojený s udírnou. Rozšíříme tak nejen nabídku jídel, ale vše bude rychleji hotovo – hosté nebudou muset na jídlo čekat. Možná budeme potřebovat i nové grilovací náčiní – vidlice, nože, dmýchací měch a zcela určitě nakoupíme do zásoby sady grilovacích hliníkových misek.

Počasí nás může vždycky zaskočit

A  tak mějme už nyní připraveno vše potřebné – paravány a zástěny proti větru, slunečníky proti prudkým paprskům, otevřené zahradní stany proti dešti. Uvážíme, kde budeme oslavy pořádat. Možná na trávníku se záložní variantou pod pergolou. Jestli ji nemáme, půjčíme si velký party stan. Anebo rovnou kupte otevřený zahradní party stan s jednou nebo dvěma stěnami, máte na pár sezón vystaráno a žádná nepohoda vás nezaskočí.

Nádobí na zahradu

Co máme vlastně na výběr? Zaprvé to, co přineseme z kuchyně: porcelán a sklo, a potom papír nebo plast. Náš tip zní: nádobí zkombinujte – k ohni papírové nebo obyčejné plastové, k zahradnímu stolu pak vyřazený, ale pořád hezký porcelánový servis, který užíváme jenom na zahradě. A na celou letní sezonu můžeme koupit velmi kvalitní, dražší plastové nádobí krásných tvarů a nápaditých barevných kombinací. Vyhneme se extrémům: na zahradu nenosíme nejnovější nádobí a křehké sklo. Na druhou stranu nedopustíme, aby u zahradního stolu měl každý host jiný talíř. Nezapomínáme, že zahradní slavnost je totéž co slavnostní večeře pořádaná doma v jídelně – úplně stejně nás reprezentuje a vypovídá o našem vkusu a organizačních schopnostech. Ty se projeví třeba tak, že nikdy nedojdou příbory a  bude stále dostatek nádobí, které se bude také včas odklízet.

TIP: ať je nádobí z jakéhokoliv materiálu, esteticky je povýšíme zkombinováním se stejnobarevnými doplňky – ubrousky, prostíráním, ubrusy, a party doplňky jako girlandy, lampiony.

A nakonec výzdoba

Jaká by to byla garden party bez živých květin! Je to rychlé a jednoduché – květiny z celé zahrady strategicky nanosíme tam, kde je potřebujeme. Už pouhým soustředěním květináčů, truhlíků i řezaných květin na stolech vznikne slavnostní aranžmá. Přidáme také květinové závěsy. Pro děti připravíme navíc i všechno, co se jim líbí: papírové konfety, girlandy a lampiony. Ty zavěsíme vedle sebe pod strop pergoly, stačí ale také prádelní šňůra nad jídelním stolem.

Kde hledat a nakupovat

Poté, co jsme všechno před zahradní společenskou sezonou zkontrolovali, jsme dokonale připraveni na různé zahradní akce – narozeniny, dětské oslavy, konec školy a tak dále. A kam se pro všechno potřebné vydat? Zalistujte nejprve na internetu: Slunečníky, piknikové koše a nádobí nabízí například dum-zahrada-nabytek.cz. Papírové i plastové nádobí a spousty \“party\“ doplňků a maličkostí najdete na mojeparty.cz. Velkou atrakci – létající lampiony neboli lampiony štěstí hledejte na letajicilampion.cz. Zahradní nábytek je v nabídce vladeko.ct nebo teak-shop.cz, grily najdete na adresách nakupka.cz nebo grilykrby.cz.

O tom, jak do zahradních oslav zapojit i udírnu, si přečtěte v článku Co si na zahradě vyudíme? Zahradní udírna v několika podobách.

Alena Jansová

26.5.2010 11:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist