Prvosenka japonská aneb žádná zima netrvá věčně

Každý jednotlivý květ, který se na jaře objeví mezi prvními, které probouzejí přírodu po dlouhé zimě, je zvlášť hodně vítaný a okouzlující. A mezi první jarní květy, které nacházíme jak ve volné přírodě, tak na našich zahradách patří prvosenky. Prvosenky, primule nebo také petrklíče jsou těmi rostlinami, které otvírají dveře jaru, aby mohlo v přírodě předvést, co všechno dokáže, vždy každý rok znovu a znovu.
petrklic-primula-prvosenka-japonska-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Latinský název prvosenky je primula, což znamená posel jara. Jméno pro prvosenku jako jednu z prvních jarních květin tedy bylo vybráno jako velmi výstižné. Rod Primula, tedy jméno rodu bylo odvozeno od slova prima, což znamená první, jméno druhové veris, z latinského slova ver, znamená jaro. Celý tento velmi rozsáhlý rod zahrnuje na 500 druhů. Doba kvetení některých druhů zahrnuje nejen jaro, ale také i léto.

Všechny druhy petrklíčů vyrůstají z přízemní lisové růžice. Půjdete-li nyní na procházku do některého z lužních lesů, možná i vám se poštěstí nalézt již první rozkvetlé kvítky na klasických žlutých planých petrklíčích již nyní, neboť střídání velmi odlišných teplot v této nezvyklé zimě tyto rostliny dokonale mate. Některé druhy petrklíčů najdete spíše na slunečných polohách, jiné naopak na přistíněných stanovištích. Některým se daří dobře dokonce i ve skalních puklinách.

Prvosenka japonská (Primula Japonica) je jedním z druhů, kterým vyhovuje vlhčí půda, a tak jsou vhodné například k osázení břehů zahradních vodních ploch. Z listové růžice svěže zelené barvy vyrůstá jediná květní stopka dlouhá 40, ale někdy i 80 cm, která na sobě nese bohatá květenství sdružených rourkovitých, ale v případě prvosenky japonské spíše talířovitých květů v jednom až šesti přeslenech. Podle aktuálních klimatických podmínek květy rozkvétají v období od března až do června, někdy dokonce až do července. Okraje jejich květů mohou být vroubkované nebo zubaté.

Prvosenka japonská u nás zcela výjimečně zplaňuje. Zemí jejího původu je Japonsko. Zplanělou rostlinou se stala v Británii a u nás se pěstuje jako ukázkově krásná rostlina v zahradách. Jedná se o vytrvalou rostlinu, která ve své domovině vyrůstá nejčastěji podél horských říčních koryt, kde zaplňuje doslova celé pásy. V našich záhonech však dává přednost mírnému zastínění a vlhčí půdě. Pěstována je v mnoha rozličných kultivarech.

Z velkého množství různobarevných odrůd můžeme dobře vybírat. Jedním druhem je například Primula japonica – prvosenka japonská A. Gray ‚Atropurpurea‘, je to poschoďovitá prvosenka se sytě karmínově červenými květy. Dosahuje výšky 30 – 40 cm a kvete v průběhu měsíců června až srpna.

Text: Zuzana Bohdalová

20.1.2015 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist