Ptáci na zahradě – budou i na té vaší!

Díky nám už víte, jak na zahradu přivábit motýly, ptáci ale taky nejsou jako společníci špatní. Zase stačí znát pár dobrých fíglů a můžete se těšit ze zpěvu malých opeřenců. Na vaši zahradu spolu s nimi přiletí i příjemná atmosféra a dobrá nálada, kterou kvůli stále se blížícímu podzimu určitě oceníte.
krmitko-1100x618.jpgCelá galerie 6 Zdroj: shutterstock.com

Zkuste před zimou nachystat budky. Nejenže uděláte radost dětem, ale rozhodně i přírodě. Nezapomeňte na to, že mnoho ptáků na zimu odlétá pryč, patří k nim hlavně oblíbené vlaštovky nebo jiřičky, které vítají místa pod krovy, ale i husa velká, čáp, špačci, skřivani nebo kukačky.

Pokud budete mít zahradu, která bude atraktivní nejen pro vás, ale i pro ně, určitě si k vám najdou cestu i po zimním období. Ti, kteří zůstávají v naší zemi i při mrazivých teplotách, ale také stojí za to. Takže začněte klidně hned teď.

Ptáci na zahradě – budky, ale i vysoké stromy

Vyzbrojte se ptačími budkami, krmítky a napajedly. Teď na zimu hlavně krmítka ptáci ocení. Na jaře potom neváhejte a pořiďte napajedla, která sice ptáci tolik nevyužijí, ale když už je zaujmou, vám se naskytne nádherná podívaná. Využijte například prohlubně v kamenech nebo mělké nádoby přírodních barev i tvarů, které umístěte raději výš, aby koupajícího opeřence nevyrušila například kočka od sousedů.

Nemusíte ale jen stloukat nová obydlí, výborné jsou totiž i vysoké stromy a husté keře, kde najdou ptáci útočiště a skrýš. V těch ovocných se rády usidlují jedni z nejběžnějších ptáků u nás – pěnkavy, ale i hrdličky, stehlíci nebo lejsci – menší ptáci se světlým bříškem, kteří se rádi uhnízdí i ve stavbách.​

Ptáci na zahradě – zpěváci i lékaři

Nemusí být nijak velkou vzácností, pokud k vám zabloudí „ptačí lékař stromů“ datel nebo jeho kolega strakapoud. Na strakatého opeřence hýřícího barvami určitě nebudete čekat dlouho. Černý datel s červenou čepičkou je vzácnější, ale o to větší bude radost, pokud skutečně přiletí.

Nemusíte vsázet jen na stromy, ptáky vábí i husté keře. Tam může zavítat drozd, kos, červenka nebo střízlík. Například kosi mají rádi vyvýšená místo, proto je hledejte i na komínech nebo anténách, odkud mají výborný rozhled po okolí.

Pozor na ptačí zloděje

Ptáci na zahradě ale nepřináší jen radost a pohodu, někteří vám můžou dokonce i zkazit náladu. Pozor dejte proto na špačky, kteří dokáží nepozorným majitelům sezobat celou úrodu třešní. To je ale jen maličkost, kterou opeřeným zpěvákům ve srovnání se sezobaným počtem hmyzu a příjemným zpěvem určitě odpustíte.

Martina Tlachová

21.9.2010 5:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist