Ptáci v zimě na vaší zahradě

Ne všichni opeřenci táhnou na zimu na jih. Někteří zde setrvávají, aby nemuseli opouštět svá útočiště. Mnohdy hnízdí právě ve vašich okrasných zahradách, kde vám v letních dnech líbivě štěbetají a dělají vám společnost. Proč jim tedy nezpříjemnit krutou zimu tím, že jim připravíte báječnou a bohatou hostinu. Pro tento účel staví mnozí lidé ve svých zahradách krmítka pro opeřence všech druhů. Pozorovat malé opeřené kamarády z tepla pokoje přináší konec konců mnoho radosti. Pro krmení však platí několik pravidel.
krmitko-1100x618.jpgCelá galerie 8 Zdroj: shutterstock.com

Čím pestřejší jídelníček lidé ptákům nabídnou a čím je přírodě bližší okolí krmítka, tím více druhů mohou pozorovat. Nejběžnějšími hosty krmítek jsou sýkora koňadramodřinka, zvonek zelený, vrabec domácípolní a kos černý. Ojediněle se objevují i čížci lesní, stehlíci, sýkora úhelníček, sýkora babka, brhlík lesní, pěnkava jikavec, pěnkava obecná, hýl obecný, dlask tlustozobý, drozd kvíčala, cvrčala, červenka a strakapoud velký. Za nejvzácnější a nejkrásnější skvost krmítek je ochránci ptáků považován brkoslav severní.

Každý z těchto ptáků má také své oblíbené zobání, jež je pro něj nejen nejchutnější, ale také nejvhodnější (vodu na pití ptákům nedáváme – nahrazují ji sněhem). Tak například kosi, kvíčaly a brkoslavové se živí převážně bobulemi ptačího zobu, kaliny, černého bezu, jeřabin, případně plody hrušek a jablek. Sýkorky mají zase v oblibě mimo loje a tučných semínek slunečnice, semence a máku také drcené ořechy.

Vrabcům se nezdráhejte v zimním období nabídnout pšenici, oves či strouhanku, stejně tak, jako se dává hrdličkám zahradním. Pro zvonky, pěnkavy a strnady je nejvhodnější zadina, což jsou různá semena plevelnatých rostlin, která zůstanou po vymlácení obilí. Pro brhlíky, kteří dovedou zobat i pověšeni hlavou dolů a při tom se ještě houpat, je dobré zavěsit na větev stromu tzv. lojové koule. Hmyzožravým ptákům jako jsou šoupálci, mlynaříci, střízlíci nebo králíčci se nejvíce zavděčíme tzv. tukovým žírem, který se skládá z hovězího nebo skopového loje, drcených slunečnicových semen, máku, mletých ořechů a strouhanky. Je pochopitelné, že vkusně zhotovené krmítko se štěbetajícími ptáky, je vždy vhodným doplňkem zimní zahrady, navíc vás může hřát pocit, že jste udělali dobrý skutek.

Jaké krmítko a kam s ním?

Rozhodně by mělo být bezpečné a ptáci by na něm neměli být nijak rušeni. Chceme-li ptákům prospět dlouhodobě, můžeme v zahradě vysázet živý plotkeře z domácích druhů jako jsou hloh, svída nebo jiné. V nich se naši zpěvaví ptáci mohou jednak schovat před napadením nebo se z jejich bobulí na podzim do sytosti najíst. Krmítko můžete zavěsit, nebo připevnit na stabilní podstavec, vysoký alespoň 1,5 metru. Mělo by být na otevřeném, dobře přehledném místě, vzdáleném alespoň dva metry od okolních keřů či stromů tak, aby nebylo snadno dostupné predátorům.

Šišková pochoutka

Co budeme potřebovat:
4 a půl hrnku loje nebo ztuženého rostlinného tuku
1 hrnek tvrdého rozdrobeného chleba (nejlépe celozrnného)
půl hrnku vyloupaných slunečnicových semínek
půl hrnku prosa
čtvrt hrnku rozinek (nebo např. nadrobno pokrájených křížal)
velké plně otevřené borové šišky
Postup:
Na pánvi, případně v kastrůlku nechte rozpustit tuk. Pak jej odložte stranou, aby trochu zchladl. Mezitím v míse dobře promíchejte zbylé přísady (kromě šišek). Jakmile tuk začne tuhnout, vmíchejte ho postupně do směsi přísad. Směs vtírejte mezi otevřené šiškové plátky, a když jsou plné až po okraj, rozvěste je po zahradě a těšte se na strávníky.

Recept na Ptačí puding

Co budeme potřebovat:
Strouhanku
strouhaný tvrdý sýr (nesolený)
nesolené buráky a jiné ořechy
semínka slunečnice, prosa, lnu atd.
ovesné vločky
rozdrcené studené vařené brambory
tuk
Postup:
Všechny ingredience smíchejte dohromady a zalijte rozpuštěným tukem (takovým, který při pokojové teplotě ztuhne). Zachovejte při tom poměr: 1 hrst tuku na 2 hrsti ingrediencí. Vše promíchejte a nechte vychladnout. Puding můžete ptákům předložit přímo v nádobě, ve které byl připraven nebo jej vtlačit do libovolné síťky či košíčku z pletiva s očky.

Přikrmování nestěhovavého ptactva má  smysl pouze při déletrvající vysoké sněhové pokrývce nebo za silnějších mrazů. Při mírném počasí jsou si nestěhovaví ptáci schopni najít potravu sami. Rozhodující také je, čím je krmíte! Zatímco zbytky jídla a chléb, obsahující sůl, jsou naprosto nevhodné, nelze proti prodávanému ptačímu zobání nic namítat. V krmítku však může dojít ke styku s ptačím trusem, což může ptákům způsobit různá onemocnění. Pamatujte tedy na to, že pokud si chcete dopřávat idylickou scenérii zasněžené zahrady s krmítkem obletovaným drobnými ptáčky, je nutné jim dát to, co je pro ně vhodné, nikoliv to, co vám zrovna v kuchyni zbylo.

Text: Lucie Sýkorová

16.12.2010 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist