Půdopokryvné rostliny, které se vám budou hodit

Asi nejčastějším půdopokryvným prvkem v naší zahradě je bezesporu trávník, ale jsou i místa, kam se zelený pažit prostě nehodí nebo by jeho pěstování a údržba byly složité nebo neefektivní. Pak přijdou tedy na řadu další půdopokryvné rostliny, mezi které řadíme trvalky i dřeviny. Některé z nich jsou navíc stálezelené, takže jsou efektní po celý rok. Dokáží zamezit erozi, zútulní stinné kouty a nahradí trávník i tam, kde nechcete zalévat.

Efektu půdního pokryvu se dočkáte u některých druhů dřevin, ale i v sortimentu trvalek objevíte druhy, které se mohou použít jako náhrada trávníku. Tyto rostliny většinou nedorůstají větší výšky, zato vytváří nízko posazené větve v případě dřevin nebo třeba bujné výběžky v případě trvalek, kterými se rychle šíří. Výhodou těchto rostlin je poměrně rychlé pokrytí půdy, takže zároveň fungují i jako „zelený mulč“. Zabraňují erozi půdy a nadměrnému odpařování vody, takže vlastně plní nejen estetickou funkci, ale jejich použití je také do velké míry praktické.

Od trvalek nečekejte zázraky

Půdopokryvné dřeviny mají tu skvělou vlastnost, že dokáží perfektně zpevnit půdu i ve svahu. Vděčíme za to především hustě větvenému kořenovému systému, který si mnohdy vystačí i s méně kvalitní zeminou.

Protierozní funkce u dřevin je ovšem různá v závislosti na druhu, rozhodně nelze říci, že se všechny půdopokryvné keře hodí bez výjimky jako protierozní ochrana nestabilní půdy ve svahu.

Jedno je ovšem jasné, od trvalek rozhodně tento efekt neočekávejte, ačkoli se s jejich použitím lze setkat i ve svazích. Nejen že nevytvoří natolik silné kořeny, které by zpevnily půdu, ale navíc většina druhů na podzim zatahuje, takže ztratíme přirozený pokryv půdy, který v ochraně proti erozi hraje taktéž velkou roli.

Pokud tedy hledáte dobré a spolehlivé adepty do svahu, pak raději vybírejte stálezelený sortiment keřů, který si poradí třeba i s méně kvalitní půdou a suchem během léta. Voda se totiž ve svahu drží jen těžko bez určitých úprav.

Půdopokryvné trvalky

Možná se tedy ptáte, kam vysadit půdopokryvné trvalky, když je jejich použití ve svahu zbytečné, ale věřte, že se tyto rostliny skvěle uplatní jako estetický prvek i jako náhrada trávníku v místech, kde se z různých důvodů nedaří trávníku. Řeč je třeba o podrostech vzrostlých listnatých stromů nebo o vlhkých stanovištích, která potřebujeme ozelenit.

Půdopokryvné druhy jsou typické bujným růstem, ale není podmínkou, že se musí rozrůstat pouze výběžky, ačkoli tento způsob růstu může do jisté míry efekt zrychlit nebo zefektivnit. Některé druhy s půdopokryvnou funkcí rostou i trsnatě, což je případ stínomilných bohyšek (Hosta).

Keře s přidanou hodnotou

Mezi půdopokryvnými druhy najdete sortiment opadavý i stálezelený. Při výběru si tedy ujasněte, zda se u rostlin chcete dočkat efektu po celý rok. Některé druhy mohou být atraktivní i díky plodům, které drží na větvích dlouho do zimy, což je případ některých skalníků (Cotonaester) nebo pámelníku Chenaultova (Symphoricarpos x chenaultii ´Hancock´).

Půdopokryvnou funkci také plní celá řada jehličnanů, což je případ i nenáročného jalovce chvojky (Juniperus sabina ´Tamariscifolia´). Jehličnany bývají většinou po celý rok neměnné, ale i zde existují výjimky, které své jehlice přebarvují. Mikrobiota křižmovstřícná (Microbiota decussata) má po celou sezonu svěže zelenou barvu, ale pozdě na podzim přebarvuje do bronzových tónů.

Praktické rady při výsadbě

Úkolem půdopokryvných druhů je co nejrychlejší vytvoření zeleného koberce, který i zároveň může přirozeně bránit zaplevelení půdy. Mnohdy ovšem sami potlačujeme vývoj rostlin použitím nevhodných materiálů.

U trvalek s výběžky nelze používat k pokryvu půdy tkanou textilii. Ta zabrání nejen růstu plevelů, ale stejně tak působí i proti rozrůstání výběžkatých rostlin. Pokud tedy plánujete zamulčování výsadeb, volte raději minerální nebo organický mulč.

bohy-ky-jsou-ide-ln-volbou-do-st-nu.jpg

Zdroj: archiv redakce

Vhodné půdopokryvné rostliny

Trvalky

 • kakost krvavý – Geranium sanguineum
 • kakost kantabrijský – G. x cantabrigiense
 • rozchodníky – Sedum
 • škornice – Epimedium
 • vrbina penízková – Lysimachia nummularia
 • kopytník evropský – Asarum europaeum
 • barvínek menší – Vinca minor – někdy řazen mezi keře

Keře

 • třezalka kalíškatá – Hypericum calycinum
 • pachysandra klasnatá (tlustonitník) – Pachysandra terminalis
 • zimolez lesklý – Lonicera nitida
 • skalník drobnolistý – Cotonaester microphyllus
 • jalovec čínský – Juniperus chinensis
 • jalovec obecný – J. communis ´Repanda´

 Foto: Lucie Peukertová

9.8.2019 5:30| autor: Lucie Peukertová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist