Pustíte se do pěstování vinné révy?

Možná jste se s příchodem letošního jara pevně rozhodli pustit se vážně do pěstování vinné révy. Dát se do toho alespoň trochu ve velkém, čímž je míněno že se přejde od jedné dvou sazenic v kontejneru na terase k malé viničce na pozemku. Musíme najít - a to opravdu po konzultacích s odborníky to správné místo na pozemku. Bude to místo maximálně osluněné, za větrem, nevystavené přízemním mrazíkům.
vinna-reva-1100x618.jpg Zdroj: shutterstock.com

Velmi důležitý je tedy výběr stanoviště pro výsadbu vinné révy. Rovina je přitom méně příznivá, zato ideální je jižní svah. Ten se ale nenajde vždy, proto se vinná réva – a to nejen pro \“domácí účely\“ – dá pěstovat i na stráních jihozápadních a jihovýchodních, případně západních. To nám ale řekne případ od případu místní vinař. Stejně jako to, zda se k pěstování vinné révy hodí půda, kterou na zahradě máme.

Slunce ano, vítr nikoliv

Kromě nároků na teplou je u vinné révy významná také náročnost na světlo, sluneční svit  – vinná réva je rostlina vysloveně světlomilná a dostatek slunečního svitu je podmínkou kvalitního dozrávání hroznů, v kterých se tvoří cukry a aromatické látky. Slunce má ale vliv i na vybarvování bobulí. Další důležitou podmínkou je vyhnout se při výsadbě větrným místům a samozřejmě mrazovým kotlinám. Rostlina také vyžaduje, když kvete, krásné počasí, to je teplo a také mírně vlhko. Co může být v době květu nejhorší, jsou teploty nižší než 15°C, teplý a suchý vítr a nízká vzdušná vlhkost. Na překážku je ale také mokro, deště. Prudkými dešti se může poničit květenství. Vítr potom může výrazně poškodit i křehké mladé zelené výhony; když nejsou ještě půlmetrové, dokonce se mohou vylomit ze země nebo zlámat.

 

Vinnou révu můžeme vysadit do jedné dvou řádek k vysoké nebo nižší opoře, anebo při větším množství hlav vytvoříme čtvercový nebo obdélníkový vinohrad. Vinná réva ale také dělá velkou ozdobu, a to i když právě neplodí, na pergole, ta musí být ale zase umístěna tak, aby to vínu vyhovovalo. Další možností je treláž na jižní fasádě domu nebo zahradního domku či garáže.

Myslíme-li to tedy s vínem vážně, musíme si dát načas k analýze: vybrat místo a vědět vše o půdních podmínkách. A potom také samozřejmě investovat do vína patřičný čas a věnovat mu péči. Bude to například znamenat pečlivé zalévání v průběhu vegetace v prvních letech, dále přijde na řadu stříhání, stavění drátěnky, stálá a pečlivá ochrana proti škůdcům a tak dále.  Odměnou bude lahodné ovoce a domácí podzimní vinobraní.

O víně si také přečtěte v článku Zahrada plná překvapení

Alena Jansová

17.4.2010 12:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist