Pyracantha neboli hlohyně – dekorativní keř

Možná jste nedávno procházeli kolem živého plotu obsypaného oranžovými plody, které vám tak trochu připomínaly jeřabinu a přemýšleli jste, o jaký keř se to vlastně jedná. Příroda má v zásobě opravdu velké množství rostlinných druhů, a tak se nám možná stává častěji, že přesně nedokážeme určit, o jakou rostlinu jde. Dnes si tedy představím jednu z nich – pyracanthu neboli hlohyni, dříve nazývanou i hlohovec patřící do skupiny růžovitých.

V přírodě roste celkem asi 6 druhů, a to od jižní Evropy až po Čínu. Jsou to velmi rozsochaté stálezelené a trnité keře bíle kvetoucí. V létě se však jako zázrakem obsypou obrovským množstvím plodů velikosti hrachu, kterým říkáme malvičky. Mohou být v barvě šarlatové, pomerančově oranžové anebo sytě žluté. Ty pak rostliny zdobí přes celou zimu.

Hlohyně jsou vhodné zejména na nepropustné živé ploty, ale i jako svěží podrost. Dobře vegetují i v polostínu vyšších dřevin. Nejraději však mají dobrou propustnou půdu, spíše sušší a na slunném místě. Uplatňují se také v menších skupinách a některé druhy jsou vhodné i do nádob.

Svými četnými rumělkově červenými plody působí na podzim velmi pěkně odrůda Pyracantha coccinea Roem (hlohyně šarlatová). Je to poměrně vysoký keř dosahující výšky mezi 2 a 3 m, s mírně lesklými sytě zelenými listy. Květy má uspořádané v chocholících.

Odrůda Orange Glow se vyznačuje vzpřímeným řídce rozvětveným vzrůstem až přes 3 metry. Stále zelené lesklé listy vypadají velmi zdravě a rostlina velmi bohatě plodí, je tudíž okrasná po většinu roku. Plody mají žlutě oranžovou barvu.

Hlohyně jsou velmi odolné, takže je není potřeba ani přistiňovat v předjarním období, abychom je ochránili před prudkým sluníčkem.

Pyracanthy dobře snášejí i obsah vápníku v půdě, stejně jako například kdoulovce, skalníky, lýkovec anebo škumpa a meruzalky. Co se přihnojování týče, končíme s ním nejpozději v červenci, aby nové letorosty mohly dostatečně vyzrát ještě do příchodu zimy.

Pokud se rozhodnete pěstovat hlohyně na vaší zahradě, jistě oceníte jejich celkovou nenáročnost a velkou dekorační hodnotu. Můžete je nechat i částečně pnout po opoře anebo jimi zakrýt méně vzhledná místa vaší zahrady, i tam jejich pěstování splní svůj účel.

Text: Zuzana Bohdalová

17.9.2012 4:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa zahradničení?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním Vaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@magazinzahrada.cz

TOPlist