15 námětů jak udělat vaši zahradu krásnější

15 námětů jak udělat vaši zahradu krásnější

Rady a tipy, vydáno 10. 01. 2014

Asi všichni známe ten pocit, kdy po celodenní práci na zahradě odcházíme domů zase o něco spokojenější, že ta naše zahrádka pěkně prohlédla, něco užitečného jsme na ní vykonali a udělali z ní zahrádku o něco krásnější. Ale nemusí to být jen lopotné pletí, vypichování pampelišek z trávníku, pravidelné zavlažování anebo okopávání, co učiní naši zahrádku půvabnější. Proto vám dnes přinášíme nápady jiných majitelů zahrad, kterými se můžete nechat inspirovat, aby ta vaše zahrada byla neméně krásná, jako je ta jejich.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Majitelé poměrně velkého pozemku (obr. č 1) vsadili na jednoduchý kulatý záhon uprostřed travnaté plochy. Vtip je v tom, že záhon se ke středu vyvyšuje, je osázen atraktivními trávami a trvalkami a volné plochy jsou vysypány borkou, která zabraňuje prorůstání plevelů.

Na obr. č. 2 vidíme menší úsek zahradního pozemku hustě osázený trvalkami s přídavkem vhodně umístěných hrnkových květin v pozadí kolem plotu, kde tvoří dominantu kromě vysokých lilií ještě orchideje cimbidia a hortenzie. Nechybí zde ani vodní prvek v podobě dvou veselých sloních chrličů.

Výhodu mají vlastnící poměrně rozsáhlého pozemku propojujícího úseky mezi jednotlivými rodinnými domy na okraji města. Majitel má ve velké oblibě keře a dřeviny. O ty se již léta stará pečlivě a důsledně, takže nabyly velkých rozměrů a vypadají zvláště dobře na jaře, kdy blízko domu vykvétají rododendrony a azalky lemující zadní domovní vchod (obr. č. 3).

Stejně tak velké plochy mohou využívat majitelé pozemků na obr. č. 4, 8, 10, 12. Ti si na pomoc přizvali zahradní architekty, kteří navrhli a realizovali výsadbu zmíněných pozemků a v průběhu let se rovněž starají i o jejich údržbu. Základem všech těchto zahradních kompozic jsou velké travnaté plochy, v jejichž blízkosti majitelé požadovali umístění zahradního posezení.

Majitelka rodinné vily, kterou zdědila po svých prarodičích, realizovala podél kamenného schodiště v zahradě (obr. č. 7) svůj sen o vodní kaskádě zcela netradičním způsobem. Na břidlicové desky zakončující jednotlivé schodnice umístila kaskádu z kbelíků a konví, které samozřejmě vyžadovaly jistou úpravu. Nápad je to skvělý a poměrně dobře realizovatelný všude tam, kde je k dispozici víceúrovňový zahradní pozemek.
 
Pěknou zahradu dokážou v mnohém ještě vylepšit popínavé rostliny. Například klematis (obr. č. 11), pnoucí se po kovové opoře vlastnoručně vyrobené majitelem domu, který si vzal jako základ kovový rám staré postele a ten jen mírně poupravil.

Milovníci dekoračních zahradních prvků mohou využít na svých zahradách nejrůznější vozíky, jako je tomu například na obr. č. 6, kde na červeno natřený dřevěný dvoukolák slouží místo vyvýšeného záhonu k osazení letničkami. Spolehlivě tak vytváří nepřehlédnutelnou zahradní dominantu.Věříme, že jste si společně s námi odnesli minimálně jeden dobrý nápad, který bude realizovatelný i ve vaší zahradě. Tak ať se vám dílo podaří!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: iyume.com, home-and-gardening.info, panoramio.com, stellacaws.co.uk, quteko.com, wwwmycoloringbook.blogspot.com, pilgrimandpie.blogspot.com, mosteleganthomes.com, oorban.com, nectokin.com, thesdip.com, purdueheifer.com, talesfromcarmel.com, kvitne.com, quakerrose.com, moesters.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha