30 nápadů pro moderní zahrady

30 nápadů pro moderní zahrady

Rady a tipy, vydáno 28. 10. 2013

Nový obor, který se postupně odděluje od zahradnictví, je zahradní návrhářství. Je to velmi slibný obor, který je stále zajímavější už proto, že zahradní styly se neustále vyvíjejí a na trh se dostávají neustále nové materiály, s nimiž ruku v ruce přicházejí i nové možnosti pro naše zahrady.

Rostlina dne

Muchovník

Muchovník

Muchovník je opadavá dřevina. My ho řadíme mezi opadavé keře, ve své domovině roste jako menší strom. Obvykle dorůstá...

Jak tedy dokázat, že i my jsme sami svým zahradám takovými malými zahradními architekty? Jak přinést do zahrad nové nápady a vytvořit silný vizuální dojem, který by měl být cítit z každé zahrady již na první pohled? Pro začátek vám alespoň přinášíme společně s dnešním článkem 30 různorodých návrhů, které mohou být prvním krokem k modernizaci vaší zahrady.

Barevné květy v každé zahradě reprezentují nový život. Pěstování květin se zdá být naší druhou přirozeností. Proč tedy kultivovat prostory, které už nyní vypadají jako kterákoli zahrada? Můžete na své zahradě vyzkoušet například terasovité záhony, ty nabízejí velké množství různých terénních možností.

Kámen, beton, horizontální dřevěné trámy, to vše může vytvářet krásné předěly v zahradě. Není však důvod, proč nevyzkoušet pro tentokrát kupříkladu březové kůly vertikálně osazené kolem vyvýšených záhonů. Působí velmi svěže a nápaditě. Vyvýšený záhon, ze kterého přepadávají gejzíry různobarevného olistění rostlin v něm sesazených, dodají zahradě nebývalý akcent a přilákají náležitou pozornost. Podíváte-li se do fotogalerie doprovázející náš dnešní článek, sami uvidíte, že je to velmi zajímavý osvěžující zahradní prvek.

Zkuste například pod bujnou vegetací vyšších stromů výsadbu nízkých půdopokryvných skalniček. Uvidíte, že po nějakém čase tento úsek vámi osazené zahrady bude doslova pastvou pro oči každého návštěvníka.

Bujná vegetace vždy přiláká zrak návštěvníka zahrady a nejinak tomu bude i v případě, že osadíte mřížoví, pergolu nebo treláž na vaší zahradě révou vinnou. Vítaná zeleň bude vyplňovat nejen horizontální pohledové plochy ve vaší zahradě, ale i ty vertikální. Vylepšit vzhled vaší zahrady můžete i strategickou výsadbou různorodého sortimentu trav a keřů v prostoru kolem takto ozelenělé pergoly či mříže. Výsledkem pak bude doslova přírodní ráj plný různých odstínů svěží i temnější zelené barvy, tak typické a tolik žádané v každé zahradě.

A na závěr vzpomeňme alespoň krátce kaskádovitou vegetaci, která hraje nezastupitelnou roli v současném zahradním designu. Půvabnou rostlinou, která dokáže vytvářet poutavé kaskády je trvalka pocházející z Austrálie, Dichondra argentea, která snese velmi dobře jak přímé slunce, tak polostín. Ideální je, pokud například na zídku, pod kterou se nedaří žádné vegetaci, usadíte dva truhlíky, každý osázený několika rostlinami dichondry. Možná znáte dichondru spíše pod označením stříbrný déšť, který získala díky svým drobným plstnatým lístkům stříbřitě zelené barvy. Její převislé šlahouny jsou velmi dekorativní a často dosahují délky až přes 1 metr. Rostlina má další výhodu v tom, že toleruje jak sucho, tak horko. Takže ani na vaší zídce nebude potřebovat žádné přistínění, snad kromě prvního týden po umístění.

Jak vidíte, způsobů, jak zkrášlit vaši zahradu je dost a vy na promyšlení následujících kroků k vylepšení vaší zahrady máte celý podzim a zimu.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: decoist.com, inout-home.hu, hgdecoration.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha