Adventní věnec zkrášlí dlouhé čekání. Jaký si vyrobíte?

Adventní věnec zkrášlí dlouhé čekání. Jaký si vyrobíte?

Rady a tipy, vydáno 24. 11. 2015

Slavnostní atmosféru adventu, období očekávání příchodu Štědrého dne podpoříme nejlépe svátečními dekoracemi. Tou nejtypičtější je adventní věnec. Pokud se chystáte vyrobit si vlastní originál, inspirujte se v naší galerii, kde najdete čtyřicet nádherných věnců.

Rostlina dne

Ploštičník

Ploštičník

Ploštičníky patří mezi trvalky. Většina odrůd dosahuje výšky 1,20m až 1,8m . Co do velikosti je za rekordmana považován...

Věnec je již od nepaměti symbolem vítězství a královské důstojnosti. Stálezelené adventní věnce měly v minulosti velký význam, do příbytků přinášely štěstí a příslib dobré úrody a naopak odvracely bídu a zlo. Kruhový tvar adventního věnce vyjadřuje rodinnou soudržnost, společenství a sounáležitost. A tyto hodnoty mají svůj význam i v dnešní době.

Už čtyři neděle před Štědrým dnem na adventním věnci rozsvěcujeme první svíčku. První týden tedy hoří jen jedna, druhý týden již dvě. Postupně přibude třetí a čtvrtá.

Jestliže rádi tvoříte a nechcete si pořizovat hotový adventní věnec, můžete si koupit jen základ a ten si sami dozdobit. Podle vlastního vkusu a také podle výzdoby, kterou na Vánoce v interiéru plánujete, použijte barvy stuh, svíček a dalších ozdob, které na věnec aplikujete.  Pokud máte v oblibě přírodní výzdobu, určitě by měl být váš adventní věnec ze zeleného chvojí přizdobený šiškami, skořápkami ořechů, sušenými pomeranči nebo miniaturními červenými jablíčky.  

Hitem poslední let se staly adventní věnce aranžované textiliemi – nejčastěji pleteninou, vlnou, střapci a plstí. Věnce oblékáme podobně jako sebe do šál a zdobíme je barevně sladěnými svíčkami. Přitom ještě nedávno byly v kurzu látky v pastelových barvách. 

Ať už nazdobíte adventní věnec čímkoli, důležité je, aby spolu základní materiál, svíčky i doplňky ladily. S osvědčenou klasikou – věnci zdobenými větvemi stříbrného smrku či jedle, neuděláte chybu nikdy. K zeleným větvím patří červené svíčky doplněné kousky skořice, která nejen krásně vypadá, ale i svátečně provoní byt. Ke zdobení můžete použít i zelené jmelí jako symbol štěstí. 

Alternativní variantu představuje použití menších či čajových svíček, které se používají například v párech.  Nikdy ale nesmí být počet svící na adventním svícnu lichý.

A nyní zbývá jen popřát vám, ať ke čtvrté rozsvícené svíci na vašem adventním věnci dojdete v klidu, pohodě a bez zbytečného stresu a shonu.
   
Text: Zuzana Bohdalová
Foto: pinterest.com, nicety.livejournal.com, sphotos-d.ak-fbcdn.net, de.dawanda.com,  viragkoteszetszakma.blogspot.com, galeria.nlcafe.hu, myinnerlandscape.tumblr.com, difiori.hu, meska.hu, hwitblogg.blogspot.no, soendag.dk, camillaslantliv.com, kristaverwimp.zenfolio.com, willeke-floristik.de, blooms.de, livingathome.de, tervezzvelem.blog.hu, thegreengardengate.blogspot.ca, wunderweib.de, blumen-chopard.ch, ana-rosa.tumblr.com, pocket-german.blogspot.com, dekorella.hu, vintage-house.blogspot.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha