Architekt radí: Co dokáže světlo v zahradě

Architekt radí: Co dokáže světlo v zahradě

Rady a tipy, vydáno 14. 10. 2013

Téměř všichni z nás cítí vliv přirozených zdrojů světla – slunce či měsíce - na svůj organismus. Zvláště v zimních měsících reagujeme na sluneční paprsky velmi pozitivně, pro jejich nedostatek si jich ceníme více nežli v slunných letních měsících. Nemalý vliv na nás má také umělé osvětlení v našich domovech. Zahrada, jakožto součást našeho obytného prostoru, také zasluhuje vyzdvihnout svou krásu pomocí umělého osvětlení.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

Nejčastěji plní světla v zahradě dvě funkce: osvětlovací a dekorativní. Cesty, po kterých se v zahradě pohybujeme, osvětlujeme z bezpečnostních důvodů. Po některých z nich se pohybujeme pouze přes den a osvětlení nepotřebují, je však třeba zvážit jeho instalaci pro použití v zimních měsících, kdy jsou dny velmi krátké. Obzvláště důležité je osvětlení vstupních schodů, které se používají i po setmění. Obvyklé bývá osvětlení příjezdu a přístupu do domu, cesty do garáže, čísla domu nebo jmenovky. Bezpečnostní osvětlení by mělo být dostatečně silné, aby plnilo svou funkci.

Na druhou stranu dekorační osvětlení je vhodné volit v tlumené variantě. Tvoří magický efekt, obzvlášť když osvětluje zajímavě rostliny nebo jiné dekorační prvky jako například zahradní sochy, vodní hladinu nebo vodopád. Osvětlená kůra zimních větví stromů, pokrytých námrazou nebo sněhem může být mnohdy efektnější než letní olistění. Obecně nasvícené světlé barvy po soumraku jinak vyniknou než nasvícené tmavé barvy. Sníh je ideální pro osvěcování. Mimo zimu je efektní osvěcovat například břízy z bílou kůrou, barevnolisté rostliny – například převislý červenolistý buk a podobně. Nízko umístěná světla, směřující na výhledový bod tvoří mystický efekt.

Můžeme osvětlit konkrétní zahradní scenérii , například jezírko a jeho okolí, kontury větví stromů a keřů, plastiku, nebo porostlý oblouk nad vstupní bránou. Zdroj světla by měl být v tomto případě z pohledového místa ukrytý, protože když je vidět, přitahuje pozornost našich očí a tím zmenšuje námi vnímanou osvětlenou plochu. Mějme na paměti, že i atraktivní prvky ve tmě zaniknou.Za horkých letních večerů je mimořádně příjemné posezení u osvětleného stolu na balkoně či terase. Pokud si ještě představíme, že i okolní stromy či keře jsou nasvícené, prostor se nám opticky otevře, čímž se zvýší využitelnost vnějších ploch.

Moderní je osvětlení vodybazénů, jezírek, či drobných ozdobných vodních prvků. Mějme na paměti, že toto osvětlení je nutné instalovat během výstavby vodního prvku. Je li voda osvětlená, měla by být čistá, jinak světlo zvýrazní nečistoty a řasy. Na vodních plochách se můžou zrcadlit osvětlené odrazy okolních stromů. Existují tlumiče světel, které možná znáte z plaveckých bazénů, umožňující dle potřeby měnit intenzitu světla a tím i atmosféru.

Na trhu je na výběr množství svítidel různých tvarů, velikostí a intenzity. Je nezbytné, aby odpovídala předpisům pro venkovní použití. Moderní je využití LED světel, které mají nízkou spotřebu elektrické energie. Až zahradní architekt navrhne umístění svítidel, nebo až si ho sami rozmyslíme, je třeba zajistit jejich upevnění. To je možné několika způsoby -  na zeď, do dlažby, nebo jen zapíchnutím do země  nebo štěrku. Některá světla se dají instalovat i jako integrovaná, například ve vyvrtaném otvoru v kameni či v podlaze terasy. Zde dbejme na to, aby výrobce zaručoval nezničitelnost světla běžnou chůzí po něm.

U některých svítidel je objektem zájmu samotný světelný zdroj a ne prvky které osvětluje. Mezi tato dekorativní svítidla patří například čínské lampiony, svítící koule a nebo také všem dobře známé dekorativní řetězce žároviček používané v době vánoční.

O komplexním osvětlení zahrady je vhodné poradit se s návrhářem, zvláště jestli uvažujeme i o osvětlení dekoračním a ne pouze funkčním. Pokud vlastníme starší zahradu, ve které jsme zvyklí žít bez osvětlení, nebo pouze s funkčním osvětlením, zamysleme se nad tím, které prvky přes den nejvíce obdivujeme. Pak se můžeme vydat dvojí cestou – vyzdvihnout tyto prvky i v noci, najít na ně vhodné osvětlení aby mohly i po setmění vyniknout. Nebo naopak najít méně výrazné estetické body, které jsou přes den naší pozornosti skryty, protože jsou přehlušeny výraznějšími komponenty zahrady. Tyto méně výrazné prvky, kterých si přes den téměř nevšimneme, mohou v noci, pokud jsou osvětlené, tvořit zcela novou dimenzi naší zahrady. Obecně řečeno, u starších zahrad je mnohem jednodušší si rozmyslet co a jak osvětlit. Můžeme si totiž efekt vyzkoušet pomocí dočasně položených svítidel, o různé intenzitě, například pomocí svítilny položené pod korunu stromů nebo k jezírku. U zahrad nových se raději obraťme na projektanta zahrad, který má jasnější představu o tom, jak bude naše zahrada vypadat za několik let.

A nakonec jedna rada pro vás, kdo vlastníte zahradu jen na balkoně nebo do své zahrady potřebujete vnést světlo už před zítřejší návštěvou: pokud nefouká vítr, vyzkoušejte svíčky! Je to sice dočasné, ale rychlé, levné a efektní. Dejte ale pozor na otevřený oheň a raději mějte po ruce kyblík s vodou.


Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Julie Reicheltová
Projektant: Ing. Kristina Kolářská
http://www.stylovezahrady.cz/

Foto: wilsome.com, greenways.co.in, ecologicearth.net, prolandscapermagazine.com, filesluxury.com, decoist.com, arch-ideas.com, iyume.com, newurbanhomes.com, teamhomemissions.com, quakerrose.com, themaisonette.net, buildingscheme.com, modinalighting.co.uk, bradpike.com, ecosmartfire.com, newyorkmarkt.com, oakleighmanor.com, archiexpo.com, homedesign2you.com, aurieflower.com, spotcoolstuff.com, nled.in


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

19. 02. 2018 Reagovat
Ivan Navrátil: Zdravím. Parádní článek a hlavně fotky... Velmi jste mě inspirovali. Také už nějakou dobu přemýšlím, že bych si trochu více rozzářil zahradu. Teď na ní mám momentálně takové ty solární lampičky z baumaxu, co se automaticky rozsvěcují v noci, ale ty nejsou nic moc. Chtělo by to něco lepšího. Jak se to třeba řeší s rozvodem elektřiny? Vím, že LED světla jsou energeticky nenáročná, ale pochybuji, že všechna fungují na solární energii. Nebo ano? Mimochodem, nedávno jsem narazil na tenhle zajímavý článek ohledně venkovních světel http://www.lighting.philips.cz/vzdelavani/blog-budoucnost-svetla/svetlo-v-domacnosti/vybirate-venkovni-osvetleni :)
29. 01. 2014 Reagovat
Vít: Tak, tak , moc jsme se z thoho nedozvěděli. Ale ta svítilna položená pod korunu stromu by mne velice zajímala - konkrétně jaká svítilna, jak silná a vůbec podrobnosti.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha