Architekt radí: Kámen v zahradě

Architekt radí: Kámen v zahradě

Rady a tipy, vydáno 10. 07. 2013

Kámen je přírodní a originální prvek, který může mít v zahradě široké pole působnosti. Může být jak funkčním tak i okrasným prvkem zahradní úpravy. Díky kameni můžeme esteticky propojit dům se zahradou a vytvořit tak harmonické prostředí pro bydlení.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Na zahradě lze využít kámen solitérní jako čistě okrasný prvek, nebo po skupinách ve skalce a štěrkových záhonech. Obzvášť efektivně působí kámen v doprovodu s vodou v podobě okrasných a koupacích jezírek i potůčků. Nezbytným stavebním materiálem je kámen pro výstavbu  zpevněných ploch a cestiček,  k obkladu zahradních staveb či opěrných zdí a jako výplň do gabionů. Sám o sobě může působit chladně a tvrdě, ale v kominací s rostlinami či vodou, vytváří přijemné a harmonické scenérie. Navíc pokud je vybrán s patřičným vkusem a citem pro estetiku, bude výsledný dojem krásný a trvalý.

Krásu a neocenitelné vlastnosti kamene vnímá čím dál více lidí a nedokáží si svoji zahradu bez něj představit. Nejlépe během výstavby domu a při plánování sadových úprav zahrady si naplánujeme i možnosti využití kamene v zahradě a druh kamene.  Ideálním postupem je   spolehnout se na zkušenosti zahradního architekta a odborné firmy. Kámen by měl zapadnout do okolí a měl by na svém stanovišti působit tak, jakoby tam byl už věky. Podstatné také je, pro jaké účely a zahradní styl kameny volíte. K jezírku se spíše hodí říční žulové valouny, do skalky naopak  členité kameny, na obklady a šlapáky plochá břidlice či pískovec. Vhodným řešením je vybrat si kámen ze stejné nebo blízké lokality, kde se Váš dům a zahrada nachází. Stěhování kamene na určené místo není jednoduchá akce. Je potřeba počítat s patřičnými náklady na dopravu a mechanizaci potřebnou k naložení, vyložení kamene a jeho usazení. Většinou se to neobejde bez jeřábu a nakladače. Nejen z technického, ale i z etetického hlediska by měl usazování kamene dohlížet a dělat odborník.

Kámen se dá v zahradě použít téměř ke všem účelům a uplatní se ve všech možných velikostech a podobách. Lze ho využit v tradiční skalce, kterou vytvoříme nejlépe v přirozeně vyvýšeném terénu, nebo v uměle vytvořeném valu. Nerovnoměrně rozmístíme a usadíme, aby nepadaly, kameny různých velikostí tak, aby působily na místě přirozeně a aby byly stabilní. Meziprostory vyplníme kamennou drtí podobné struktury jako je použitý kámen. Vzniklou skalku osázíme sklaničkami nebo např.zakrslými koniferami.

Časté je použití kamene v podobě šlapáků v trávě. Tento prvek má nejen estetický význam, ale i funkční. Uplatníme ho pro pochozí propojení mezi dvěma místy v zahradě. Pro tyto účely se hodí ploché kameny – nejčastěji pískovec, břidlice nebo čedič o rozměrech cca 60 x 40 cm. Občas se vyplatí umístit kamenné šlapáky i skrz záhony s výsadbou. Dojde k usnadnění průchodu bez narušení přilehlé výsadby a slouží i pro snadnější úržbu těchto ploch.

Další možností je nahradit mulčovací kůru štěrkem, kačírkem nebo drtí. Pro mnohé rostliny, zejména pro trvalky a bylinky, je tento typ mulče snesitelnější. Jeho výhodou je i to, že naopak od mulčovací kůry se nerozkládá a nemusí se v následujících letech tak často doplňovat. Podobně lze i pomocí kamene plošně vytvořit suťové záhony nebo suchý potok.

Moderním principem, jak si zahradu obohatit o kámen je zakomponovat ho do zahrady v podobě gabionů – drátokamenný prvek, ze kterého se nesestavují už jen opěrné zdi, protierozní kostrukce a ploty, ale i například lavičky a jiný mobiliář v zahradě. Jedná se o estetický, ale i fukční doplněk vaší zahrady. Skládá se z antikorozně upravené svařované sítě, spojené pozinkovanými spirálami a kemenné výplně. Na pohledovou stěnu se ručně vyskládají větší zajímavější kameny a meziprostory se vysypou menšími kameny. Je to účinné, ekologické, variabilní řešení výstavby opěrných zídek.

Obzvláště působivě působí kámen v kombinaci s vodou. Asi si ani nedovedeme představit potok nebo jezírko bez jeho přítomnosti. V tomto směru je velice důležitý výběr vhodného kamene, jeho umístění, natočení správným směrem a zapuštění do hloubky. S vodním prvkem může sousedit solitérní kámen – přirozeně působí říční valoun, plochý kámen zase využijeme pro přepad vody ve vodopádu a z jemných valounků a kačírku vyplníme břehy. Vše by mělo působit co nejpřirozeněji.

Flora Bohemica s.r.o.
Autor: Ing. Zuzana Vodičková
www.stylovezahrady.cz

Foto: stylovezahrady.cz, spec-net.com.au, decorfortheoutdoors.com, jeannieskitchen.net, momtoob.com, patiodesigndepot.com, bitsandpiecescanada.ca


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

08. 10. 2016 Reagovat
Nikola: Kamenů v zahradě se ale nedá zbavit. Stále se objevují http://www.24poradna.eu/vybirat-kameny-ze-zahonku-t4842.html
08. 10. 2016 Reagovat
Nikola: super článek

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha