Atmosféra zahrady a jak na ni

Atmosféra zahrady a jak na ni

Rady a tipy, vydáno 25. 07. 2018

Atmosféra zahrady je mnohdy srovnávána s duší zahrady. Ačkoli se dnes zahrady vytváří velkou rychlostí a mnohdy i bez hlubšího záměru, určitě se při tvorbě vaší zahrady zamyslete nad tím, jak zahradě dodat i jinou hodnotu. Díky specifické atmosféře se budete do zahrady rádi vracet nejen vy, ale určitě specifická nálada zelené zahrady ulpí v paměti i jiných návštěvníků.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Všimli jste si, že v současné době vznikají nové zahrady u rodinných domů neskutečnou rychlostí? Bohužel je třeba konstatovat, že je tato rychlost mnohdy vykoupena nízkou kvalitou nejen samotné realizace, ale také tyto zahrady postrádají to, co dělá zahradu zahradou, tedy atmosféru.

Staré zámecké zahrady se vyvíjely po staletí, a i když dnes mnohdy trpí nedostatkem péče, kterou by si zasloužily, i přesto se sem rádi vracíme, protože je nám tu dobře. Tyto zahrady vznikaly pod taktovkou zkušených zahradních architektů a zahradníků, kteří věděli, jak zahradě vtisknout přidanou hodnotu. Pokud bychom k tvorbě zahrad vždy přistupovali pouze s vidinou rychlé realizace, která bude pokud možno i levná, nikdy se atraktivní atmosféry v zahradě nedočkáme. Vše má svůj čas. Ovšem některými prvky můžeme atmosféru vytvořit i během krátké chvíle. Stačí se nad daným prostorem zamyslet a představit si, co by mu slušelo a sedělo.

Jednoduchý minimalismus a umělecké dílo

Minimalistické zahrady bývají opravdu jednoduché. Jejich plocha nebývá zahlcena nadměrným množstvím rostlin, výsadeb ani zahradních staveb. Prostor volně dýchá. Ale aby tato „vzdušnost“ a jednoduchost nepůsobila až fádně, mnohdy se zde setkáte i s uměleckým dílem, které ovšem prostoru dodává atmosféru, díky níž si zahradu i přes její jednoduchost prostě zapamatujete.

Atmosféru zahrady tedy mohou tvořit i různé sochy, obrazy či jiné prvky. V každém případě by měly respektovat charakter zahrady, její velikost, barevnost i samotného majitele. V českém prostředí se bohužel často setkáme spíše s kýčem než s uměleckým dílem. Atmosféru v žádném případě pozitivně nedotvoří sériově vyráběné keramické dekorace, které jsou českým majitelům zahrad nabízeny v supermarketech. I zde platí, že méně je někdy více.

Barvy jako tvůrce atmosféry

Mnohdy si vystačíme i s málem, ale je třeba respektovat celkový prostor zahrady. Všimli jste, jak úchvatně dokáží působit zahrady tvořené pod heslem tón v tónu? V České republice se můžete setkat i se zahradou, která kvete pouze v bílé barvě. Možná vám to přijde nudné, ale efekt zahrady je zcela jiný. Působí uvolněným a přírodním dojmem, nic vás neruší a vy se zde můžete v klidu zasnít.

Podobně na vás budou působit i zahrady v modrých, růžových a fialových barvách. Ano, i barva tedy může rozhodnout o atmosféře zahrady. Pestré barvy naopak navodí veselou a hravou náladu, což atmosféru nemusí rozhodně rušit. Naopak to může být hlavní cíl naší zahrady.

Voda jako zrcadlo

Pokud zrovna neholdujete uměleckým dílům, která by vaší zahradě vnukly specifickou duši, pak třeba oceníte vodní prvky. Voda v sobě odjakživa skrývá hned několik důvodů, proč do zahrady určitě patří, a to v různých podobách. Klidná vodní hladina v sobě zrcadlí okolní vegetaci. S její pomocí lze prostor zahrady dokonce i zvětšit. Tekoucí voda zase prostor probarvuje různými tóny a zvuky, působí příjemně dynamicky a může dokonce i zakrýt negativní zvuky z okolí. Voda tedy dotváří celkovou atmosféru.

Dávejte si ovšem pozor, i zde byste měli být opatrní s pojetím vodního prvku. Okrasné jezírko raději svěřte do rukou odborné firmě, která ho navrhne a potom také zrealizuje. V současné době jsou poměrně oblíbené dřevěné mostky či lávky asijského stylu, které ovšem atmosféru zahrady mohou obrátit zcela opačným směrem. Voda působí atraktivně v jednoduché formě, nesnažte se ji skrýt za u nás nepůvodní prvky, které na sebe budou strhávat veškerou pozornost. 

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha