„Babské rady“, jak ošetřit napadené pokojové rostliny

„Babské rady“, jak ošetřit napadené pokojové rostliny

Rady a tipy, vydáno 04. 08. 2014

Zdraví, sílu a krásu neopotřebujeme jen my lidé, ale i rostliny, které doma pěstujeme. Chceme-li udržet svým zeleným domácím společníkům dobrou kondici, případně je zbavit některých škůdců, kteří už je napadli, musíme vědět, jak se o rostliny postarat. Proto přinášíme v dnešním článku několik tipů na to, jak to provést díky osvědčeným domácím „babským“radám.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...


Co vše slouží k ošetření

Obchody a zahradní centra jsou sice dobře zásobena nejrůznějšími chemickými přípravky na odstraňovýní škůdců na pokojových rostlinách, ale přípravky bývají často velmi drahé, někdy dokonce neúčinné anebo je doma nemůžeme použít s ohledem na děti či domácí mazlíčky. Podívejme se tedy, jak mohou k léčbě napadených rostlin sloužit takové prostředky, jako jsou mýdlový postřik, acylpyrin, česnek, cibule, vaječné skořápky, nebo dřevitá vlna.

Vaječné skořápky místo hnojiva

Pokud jsou vaše rostliny zdravé, jen jim jaksi „chybí šťáva“, můžete jim ji dodat v podobě hnojiva snadno získaného z vaječných skořápek. Jakmile nasbíráte větší množství vaječných skořápek, vložte je do nádoby s vodou a nechejte je v ní louhovat několik dní. Ze skořápek se uvolní zbytky živočišných bílkovin, které poslouží po scezení skořápek jako hnojivo na pokojové rostliny.

Na lalokonosce s dřevitou vatou

Máte-li podezření, že na vašich pokojovkách mlsá lalokonosec, pak se připravte na to, že ve dne se vám pravděpodobně nepodaří ho chytit. Lalokonosci jsou brouci z čeledi nosatcovitých, mají černou barvu a jejich larvy žijí na kořenech rostlin. Dospělci jsou aktivní v noci a přitom okusují okraje listů. Při podezření na napadání vašich pokojových rostlin lalokonosci zkuste pokrýt povrch květináče dřevitou vatou (dřevěná na proužky řezaná hmota, kterou se vyplňují balíkové zásilky). Brouci se do ní rádi zavrtávají. Vy hmotu dobře a pravidelně kontrolujte. Jakmile škůdce odhalíte, hmotu i s nimi spalte nebo jinak spolehlivě zničte.

Jak na mšice a puklice

Mšice a puklice bývají velmi častým problémem pokojových rostlin. Místo klasických insekticidů na ně můžete vyzkoušet mýdlovou vodu. Roztok si připravíte tak, že lžíci mazlavého mýdla rozpustíte v troše horké vody a roztok doplníte na jeden litr. K roztoku na závěr přidejte jednu lžíci lihu. Mýdlovou vodu nalijte do rozprašovače a aplikujte několikrát po sobě na napadené rostliny.

Odolnost rostlin posílí acylpyrin

Imunitní systém rostlin dokáže aktivovat v acylpyrinu obsažená kyselina acetylsalicylová. Stačí rozdrtit jednu tabletu anebo rozpustnou tabletu vložit do 1 litru vody a následně tímto roztokem postříkat rostliny, které mají tuhé kožovité listy. Uvidíte, že se brzy jejich imunitní systém úspěšně zaktivuje.

A nakonec starý dobrý česnek a cibule

Na malé kousky rozkrájený česnek a cibuli nechejte několik hodin louhovat ve vodě a pak přeceďte. Takto získaný nálev používejte k postřiku pokojových rostlin 2x až 3 x týdně. Alicin obsažený v česneku má významné antibakteriální účinky, čímž odpuzuje škodlivý hmyz, například mšice, svilušky a další. Proti houbovým chorobám, které by se mohly objevit v půdě, dobře poslouží stroužky česneku jednotlivě zapíchnuté do zeminy v květináči. Stroužky před aplikací rozpulte, aby česnek nezačal v květináči růst.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: weknowstuff.us.com, ichef.bbci.co.uk, newhealthguide.org, media.ayodigital.com, greenupgrader.com, houseplant411.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

02. 11. 2014 Reagovat
Lenka: Prosím o radu - některé z mých květin, které mám na parapetu začaly - tzv. slintat - kape z nich lepkavá tekutina - jak ji mohu z lístků dostat pryč?? Předem děkuji za odpověď Lenka
30. 09. 2014 Reagovat
Vain868: Na malé kousky rozkrájený česnek a cibuli nechejte několik hodin louhovat ve vodě a pak přeceďte. Takto získaný nálev používejte k postřiku pokojových rostlin 2x až 3 x týdně. Alicin obsažený v česneku má významné antibakteriální účinky, Na malé kousky rozkrájený česnek a cibuli nechejte několik hodin louhovat ve vodě a pak přeceďte. Takto získaný nálev používejte k postřiku pokojových rostlin 2x až 3 x týdně. Alicin obsažený v česneku má významné antibakteriální účinky, čímž odpuzuje škodlivý hmyz, například mšice, svilušky a další. Proti houbovým chorobám, které by se mohly objevit v půdě, dobře poslouží stroužky česneku jednotlivě zapíchnuté do zeminy v květináči. Stroužky před aplikací rozpulte, aby česnek nezačal v květináči růst. [url]http://getridofgenitalwarts.net/wartrol-reviews/[/url] čímž odpuzuje škodlivý hmyz, například mšice, svilušky a další. Proti houbovým chorobám, které by se mohly objevit v půdě, dobře poslouží stroužky česneku jednotlivě zapíchnuté do zeminy v květináči. Stroužky před aplikací rozpulte, aby česnek nezačal v květináči růst.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha