Balkon jako malá, ale úrodná zahrada

Balkon jako malá, ale úrodná zahrada

Rady a tipy, vydáno 20. 06. 2016

Ve městech se těší balkonové zahrádky velké oblibě. Takřka na každém balkoně tak můžeme spatřit alespoň jeden truhlík s květinami, jinde dokonce celou zelenou oázu anebo minimálně převisy muškátů nebo petúnií. Ovšem stále větší oblibě se těší také pěstování zeleniny na balkonech. Jak to udělat, abychom z miniaturního prostoru vytěžili maximum?

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Jak na pěstování paprik na balkoně

Pěstujete-li na balkoně papriky, nemusíte se obávat společné výsadby s jinými druhy zeleniny. Zkuste například mrkev, petržel nebo celer. Celer pomůže odpudit od paprik mšice a navíc má podobné nároky na zavlažování jako papriky.

Vysazujeme je do nádob o minimálním průměru 30 cm. Zálivku jim dopřejeme denně ke kořenům. Jakmile se na rostlinách vytvoří první květy, vyštípneme je. Díky tomu rostliny zesílí, protože více energie pak půjde do růstu, a to ještě dříve, než si papriky začnou vytvářet první plody.

Pěstování zeleniny v pytlích

Rostliny, které vyžadují více místa, můžete pěstovat na balkoně v pytlích. Do pytlů lze umístit rajčata, dýně, melouny, vetší množství paprik anebo brambory. Pěstitelské pytle poskytují mnoho výhod. Jsou snadno uskladnitelné, mimo sezonu nezaberou mnoho místa a  po sezoně je snadno opláchnete vodou a vysušené uložíte na příště.

Nechce-li se vám tyto pytle shánět, zkuste třeba pěstování v pevnějších plastových taškách nebo v textilních pytlech.  Stačí dole na bocích udělat pár drenážních otvorů a pytle podložit mísou pod květináče.  Přímo v obalu můžete pěstovat rajčata nebo papriky v substrátu Agro Floria, který je expedován ve 40litrových pytlích „Otoč a sázej“. Na označeném místě uděláte do obalu otvor a pak vložíte sazenici. O víc než o zálivku se už pak nemusíte starat.

Věděli jste, že?

Spoustu místa vám ušetří společné pěstování plodin, které se vzájemně dobře snesou. Pro trojkombinaci na balkoně jsou nejvhodnější fazole, dýně a kukuřice.  Na malé ploše tak vypěstujete velký objem plodin. Tento způsob pěstování známe od dávných Mayů. Proč ho tedy nevyužít i dnes, když se tak osvědčilo?

Začněte s výsevem kukuřice, která bude nejvyšší. Jakmile dosáhnou rostliny výšky cca 30 cm, je čas dát  k nim fazole. Týden po fazolích přidejte semena dýně. Fazole budou v půdě vázat dusík, z něhož bude prosperovat kukuřice, dýně díky svým velkým listům bude stínit půdu a bránit tak zbytečnému odparu vody z půdy a růstu plevelů. Kukuřice bude nahrazovat fazolím opěrné tyče.

Co všechno se dá na balkoně s úspěchem pěstovat

Kromě klasického pěstování balkonových rajčat a papriky lze na balkonech pěstovat také lilek, mangold, špenát, salát, rukolu, celer, cibuli, mrkev, petržel, česnek, ředkvičky, dýně, melouny, cukety, hrách, fazol, brambory a pochopitelně také bylinky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha