Balkon jako malá, ale úrodná zahrada

Balkon jako malá, ale úrodná zahrada

Rady a tipy, vydáno 20. 06. 2016

Ve městech se těší balkonové zahrádky velké oblibě. Takřka na každém balkoně tak můžeme spatřit alespoň jeden truhlík s květinami, jinde dokonce celou zelenou oázu anebo minimálně převisy muškátů nebo petúnií. Ovšem stále větší oblibě se těší také pěstování zeleniny na balkonech. Jak to udělat, abychom z miniaturního prostoru vytěžili maximum?

Rostlina dne

Vánoční hvězda (Poinsetie)

Vánoční hvězda (Poinsetie)

V adventním čase se tyto exotické rostliny stávají nedílnou součástí výzdoby našich domovů. Ve skutečnosti nejsou ozdobou...

Jak na pěstování paprik na balkoně

Pěstujete-li na balkoně papriky, nemusíte se obávat společné výsadby s jinými druhy zeleniny. Zkuste například mrkev, petržel nebo celer. Celer pomůže odpudit od paprik mšice a navíc má podobné nároky na zavlažování jako papriky.

Vysazujeme je do nádob o minimálním průměru 30 cm. Zálivku jim dopřejeme denně ke kořenům. Jakmile se na rostlinách vytvoří první květy, vyštípneme je. Díky tomu rostliny zesílí, protože více energie pak půjde do růstu, a to ještě dříve, než si papriky začnou vytvářet první plody.

Pěstování zeleniny v pytlích

Rostliny, které vyžadují více místa, můžete pěstovat na balkoně v pytlích. Do pytlů lze umístit rajčata, dýně, melouny, vetší množství paprik anebo brambory. Pěstitelské pytle poskytují mnoho výhod. Jsou snadno uskladnitelné, mimo sezonu nezaberou mnoho místa a  po sezoně je snadno opláchnete vodou a vysušené uložíte na příště.

Nechce-li se vám tyto pytle shánět, zkuste třeba pěstování v pevnějších plastových taškách nebo v textilních pytlech.  Stačí dole na bocích udělat pár drenážních otvorů a pytle podložit mísou pod květináče.  Přímo v obalu můžete pěstovat rajčata nebo papriky v substrátu Agro Floria, který je expedován ve 40litrových pytlích „Otoč a sázej“. Na označeném místě uděláte do obalu otvor a pak vložíte sazenici. O víc než o zálivku se už pak nemusíte starat.

Věděli jste, že?

Spoustu místa vám ušetří společné pěstování plodin, které se vzájemně dobře snesou. Pro trojkombinaci na balkoně jsou nejvhodnější fazole, dýně a kukuřice.  Na malé ploše tak vypěstujete velký objem plodin. Tento způsob pěstování známe od dávných Mayů. Proč ho tedy nevyužít i dnes, když se tak osvědčilo?

Začněte s výsevem kukuřice, která bude nejvyšší. Jakmile dosáhnou rostliny výšky cca 30 cm, je čas dát  k nim fazole. Týden po fazolích přidejte semena dýně. Fazole budou v půdě vázat dusík, z něhož bude prosperovat kukuřice, dýně díky svým velkým listům bude stínit půdu a bránit tak zbytečnému odparu vody z půdy a růstu plevelů. Kukuřice bude nahrazovat fazolím opěrné tyče.

Co všechno se dá na balkoně s úspěchem pěstovat

Kromě klasického pěstování balkonových rajčat a papriky lze na balkonech pěstovat také lilek, mangold, špenát, salát, rukolu, celer, cibuli, mrkev, petržel, česnek, ředkvičky, dýně, melouny, cukety, hrách, fazol, brambory a pochopitelně také bylinky.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha