Betonové svahovky vyřeší nejen výškové rozdíly ve vaší zahradě

Betonové svahovky vyřeší nejen výškové rozdíly ve vaší zahradě

Rady a tipy, vydáno 02. 12. 2013

Betonové svahovky vyřeší ve svažité zahradě nejeden problém. Díky svahovkám mohou majitelé domů upravovat také výškové rozdíly terénu v okolí domu, zpevňovat svahy anebo oddělovat části pozemku.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Svahovky jsou nejen praktickým, ale zároveň i výrazným dekorativním architektonickým prvkem na každém pozemku. Dají se použít vystavěné do stěny anebo do kaskády, případně i samostatně jako květináče. Mohou nahradit drátěné ploty, kamenné zídky a další druhy staveb oddělujících jednotlivé pozemky mezi sebou.
 
Doplňují se výsadbou nejrůznějších květin, například maceškami, tařicemi, rozchodníky, huseníky, miniaturními floxy, trávničkami, zběhovcem, bílými i barevnými iberkami, krásně v nich vypadá žlutá tařice, která je velmi nenáročná na půdu i stanoviště. Ze všeho nejlépe se v nich však vyjímají převislé druhy skalniček, například drobně kvetoucí hvozdíky, žlutými hvězdičkovitými květy rozkvétající lysimachia čili vrbina nebo dobromysl, mateřídouška a lomikámeny. Vždy však zohledněte při výsadbě to, zda zídka směřuje na slunečnou jižní stranu, případně na návětrnou severní a podle toho pak rostliny do tvarovek vybírejte.
 
Svahovky se vyrábějí v mnoha barevných odstínech. Nejčastěji používané jsou šedé svahovky a svahovky pískové, seženete je však již zcela běžně i v hnědé a okrové barvě. Kombinací různých barev, ale i tvarů nebo různých způsobů uložení můžete dosáhnout velmi efektních kombinací nejen ve vaší zahradě, ale i na celém vašem pozemku. Velmi dobře totiž svahovky poslouží i na svazích, kde hrozí sesuv půdy.

Většina svahovek je variabilní, a tak umožňuje při různých způsobech kladení různý sklon zídek, například od kolmých až po velmi nakloněné zídky. Některé svahovky se vyrábějí jako oboustranné tvárnice, tato varianta pak umožňuje využít obě jejich čelní strany jako pohledové. Ceny svahovek se na našem trhu pohybují ve velmi přijatelných cenových relacích, neboť přímo u nás máme několik renomovaných výrobců těchto betonových tvárnic.

Pokud jste se rozhodli stavět zídku větší montážní výšky, je vzhledem k bezpečnosti vhodné či spíše nutné individuální odborné posouzení statikem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: conteches.com, the-gardenmakers.co.uk, radikal.ru, houzz.com, colvoscreekdesigns.com, gravesconcrete.com, pottedstore.com, rotarygardens.blospot.com, thinking-stoneman.blogpot.com, yelp.com, vissbiz.com, airvolblock.com, allanblock.com, landscaping-ideas-and-supplies.com, portalznaniy.ru, todayshomeowner.com, chipperfields.ca, networkbuilderslondon.co.uk, igardendaily.com, bloomindesigns.com, archiexpo.com, basalite.com, menards.com, lushome.com,  inspiringpretty.com,  centralpremix.com, answers.com, redi-rock.com, signaturelandscapes.com, landscaperocks.org, squarefootabundance.com, flickriver.com, cssblk.com, soilretention.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha