Březen v zahradě - připravte se na jaro

Březen v zahradě - připravte se na jaro

Rady a tipy, vydáno 07. 03. 2013

Březen se dá také charakterizovat jako předjaří. Všichni očekáváme nástup slunečných dnů. V zahradách se těšíme na rozkvět prvních jarních květin. Dřeviny jsou zatím bez listí, ale některé nám již dopřávají pohled na své květy v podobě jehnědů a kočiček, které se stávají první potravou hmyzu.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Naše zahrady již touto dobou začínají požadovat pravidelnou péči a údržbu. Pokud vysvitne sluníčko, popohání všechny rostliny k intenzivnějšímu životu. Je dobré si práci na zahradě předem naplánovat, abychom byli na slunečné dny připraveni a dokázali je plně využít k prvním zahradním pracím.

Nejdříve uvolněte přes zimu svázané jehličnany.  Zastřihněte trsy okrasných trav a kapradiny.
 
Koncem měsíce odhrňte nakopčenou  půdu od růží a uvolněte korunky stromkových růží, které byly přes zimu speciálně chráněny. Můžete je již nyní pohnojit, buďto speciálním hnojivem na růže anebo vyzrálým kompostem.

Některým choulostivým druhům lilií vyhovuje spíše jarní výsadba, kterou můžete právě nyní provést.  Jedná se hlavně o lilii zlatou (Lilium aureum) a lilii nádhernou (Lilium speciosum). Sázejte je do vzdálenosti 25cm a do hloubky okolo 20cm. Pozor na vysoký obsah vápníku v půdě, který lilie nemají rády.

Vaši pozornost a péči si po zimě zaslouží i velkokvěté hortenzie.  Prospěje jim odstranění výhonů s loňskými květy a také odstranění výhonků poškozených mrazem. Zdravé výhony však nestříhejte, dbejte na to, abyste je nepoškodili, připravili byste se tak o letošní květy.

Jestliže již nehrozí silné mrazy, proveďte sestřih v létě a na podzim kvetoucích keřů a polokeřů.  Týká se to tavolníků, tamaryšku, dřevitých třezalek, ibišků syrských, levandulí, olověnců, ořechoplodců a také komulí Davidových čili letních šeříků.

Ze stromů sundejte ochranné kryty, které chránily stromky před okusem zvěří. Kryty se musí sundat vždy ještě před rašením stromů, aby míza mohla zintenzivnit své proudění pod kůrou a stromy zesílit své dýchání. Z ovocných stromů je zapotřebí odstranit i lepové pásy a pruhy. Všechen tento materiál spalte, aby se zničily larvy a vajíčka škodlivého hmyzu.

Koncem měsíce můžete provést na jádrovinách (například jabloních a hrušních) speciální udržovací řez.

V březnu rychlíme rebarboru, a to takovým způsobem, že jakmile půda rozmrzne, jednotlivé rostliny přiklopíme bedýnkou nebo kyblíkem. Na nádoby nahrneme hnůj, rašelinu nebo listí a za teplých dnů pak tyto kryty přes poledne odděláme, aby rostliny dostaly svou dávku světla a vody. Odpoledne znovu rostliny přiklopíme.

Pokud jste před zimou nevápnili trávník, je na to nyní nejvyšší čas.  Upraví se tím kyselá půdní reakce a zabrání se tak zároveň růstu mechů v trávníku. K odstranění starých mechů a k provzdušnění trávníku použijte vertikutátor nebo speciální prořezávací hrábě. Trávník nyní můžete i přihnojit, a to startovacím trávníkovým hnojivem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: Zuzana Bohdalová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

26. 02. 2018 Reagovat
Bára: Jéé, už se nemůžu dočkat, až zase budu trávit dny na zahrádce. Zrovna jsem si prohlížela Tesco katalog - https://www.letakomat.cz/tesco/katalog-zahrada-od-utery-27-02-2018/ - se zahradnickými potřebami, tak se tam hned zítra stavím pro vše potřebné a hned, jak se oteplí, to tam půjdu dát hezky do kupy.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha