Bylinkami proti migréně

Bylinkami proti migréně

Rady a tipy, vydáno 26. 09. 2016

Kdo zná migrénu, moc dobře ví, jak zákeřná může být. Dokáže člověka ochromit a na celé dny vyřadit ze života. Naštěstí kromě nejrůznějších chemických přípravků existuje celá řada bylinek, které snižují četnost, intenzitu i následky migrény. Pojďme se podívat na ty nejdostupnější.

Rostlina dne

Třezalka

Třezalka

Existuje na 400 druhů této rostliny. Některé jsou opadavé nebo stálezelené keře. Mohou být vysoké od 15 cm až do výšky...

Devětsil lékařský (Tussilago hybrida)

Vyzkoušeli jste už někdy na migrénu extrakt z kořene devětsilu? Může vám v boji s migrénou pomoci velmi vydatně, neboť obsahuje protikřečové a protizánětlivé sloučeniny. Jen vás musíme upozornit na to, že vedlejším účinkem je poněkud nepříjemné říhání.

Kopretina řimbaba (Pyrethum parthenium)

Budete-li pravidelně každé ráno užívat výtažek z byliny kopretina řimbaba, podaří se vám s její pomocí snížit četnost a intenzitu migrén. Počítejte však s tím, že maximální preventivní účinky se dostaví nejdříve po několika měsících užívání. Je tedy nutné dlouhodobé užívání. Proti migréně účinkují i čerstvé lístky řimbaby. Můžete je konzumovat třeba nasypané na chleba s máslem. Pojídané samostatně mohou způsobit vznik aft.

Vrba bílá (Salix alba)

Díky užívání kůry z vrby bílé obsahující salicyláty, ne nepodobné účinným látkám v acylpyrinu, se zbavíte migrény při užívání tří šálků odvaru denně. Odvar z vrbové kůry si připravíte jednoduše z 1–3 gramů sušené kůry, kterou budete po dobu cca 10 minut vařit v hrnku vody.

Lněné semínko a lněný olej

Bolesti hlavy často souvisí také s hormonální hladinou v organismu. Z toho důvodu mohou zvláště ženám pomoci při bolestech hlavy prostředky bohaté na esenciální mastné kyseliny. Ty totiž pomáhají snižovat hladinu hormonálních látek – prostaglandinů, které se podílejí na vzniku zánětů a rovněž na stahování cév.

K takovým léčebným prostředkům patří i lněné semínko. Užívat můžete například 1–2 lžičky mletého lněného semínka denně. Pomůže i olej z lněného semínka, ten ovšem musíte skladovat tak, aby byl chráněn před denním světlem a umístěn v chladu. Ideální je jeho skladování v tmavé sklenici v chladničce. Pár kapek denně si přidejte do pomazánek, polévek nebo do salátů.

Rozmarýn lékařský (Rosmarinus officinalis)

Zhoršení bolestí hlavy zabrání pití rozmarýnového čaje. Šálek čaje připravený ze lžičky sušeného rozmarýnu, přelitého vroucí vodou a louhovaného po dobu 10 minut by vám měl pomoci proti zhoršení bolesti hlavy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha