Bylinky jako zelené koření

Bylinky jako zelené koření

Rady a tipy, vydáno 25. 03. 2015

Bylinky, ať pěstované doma, na zahradě, v květináči nebo na záhoně, mají jedno společné – pomáhají nám stravovat se zdravě. Díky bylinkám, které využijeme při dochucování doma připravených pokrmů, můžeme plně nahradit sůl. I když je sůl pro lidský organismus nepostradatelná, všeobecně je dobře známo, že jsme jako národ doslova přesolení. A právě bylinky nám pomohou snížit spotřebu soli.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Zdravotní rizika spojená s přesolováním snad nemá ani cenu vyjmenovávat, a tak se raději zaměříme rovnou na pěstování bylinek, které nám napomáhají žít zdravěji. Pro většinu aromatických bylin je ideálním časem k výsevu měsíc duben, existují však i výjimky.

 

Bazalka

Bazalka je neodmyslitelnou součástí italských pokrmů. Nedovedeme si bez ní představit zeleninové saláty, pokrmy z těstovin, sýr a ani mnohé druh masa. Bazalku vyséváme od března do dubna pro letní sklizeň. Vyklíčí již po týdnu.

 

Koriandr

Asijská kuchyně považuje za svého favorita právě koriandr. Skvěle chutná ve spojení s mrkví a luštěninami. Vyséváme jej v průběhu měsíce dubna.

Majoránka

Guláše, polévky, bramborové pokrmy, mletá masa, to vše se neobejde bez majoránky. Majoránku vyséváme v březnu, nejpozději do konce dubna. Počítejte však s tím, že její pěstování doma je poněkud obtížné, nové sazeničky nesnáší suchý vzduch a při pěstování doma za oknem se musí hodně často zalévat. Dospělým rostlinkám již sucho tolik nevadí. Ne všechna semínka vzejdou, a tak na celoroční zásoby majoránky byste museli vysít několik výsevních sáčků.

 

Máta

Máta se dobře uplatní jak v koktejlech typu mojito, také v ovocných salátech anebo skvěle doplní pokrmy ze skopového masa. Máta je nezmar, tedy pokud ji vysadíte do zahrady, může se z ní stát dokonce plevel. Rozrůstá se velmi rychle podzemními oddenky.

 

Meduňka

Citronády a další limonády, ovocné saláty i sladká jídla, to vše se stává s meduňkou naprosto neodolatelným pokrmem. Od dubna do května vyséváme meduňku na venkovní plochy, doma za okno klidně už v březnu.

 

Oregano

Na pizzu kromě bazalky patří také oregano. Je to rovněž doména italské a řecké kuchyně. Výsev oregana je ideální do pařeniště a vzrostlé sazeničky pak přepíchat na záhony až v druhé polovině května.

 

Pažitka

Pažitka je skvělou jemnou a navíc dekorativní náhražkou syrové cibule. Neměla by chybět v žádné kuchyni. Zdobí se jí polévky, pomazánky a zeleninové saláty. Máme-li na zahradě starší trsy pažitky, v březnu je rozdělujeme.

 

Petržel

Pro někoho možná až příliš aromatická, pro někoho nepostradatelná - petržel. Přidává se do polévek, hodí se k bramborám a do salátů. Petržel můžeme vysévat přímo do záhonů již na konci února. 

 

Rozmarýn

Nesmí chybět ve zvěřinových pokrmech. Hodí se i k dochucování brambor, hlavně pečených a nechybí často ani v rybích jídlech. Rozmarýn je dosti aromatický, nesmí se to přehnat s jeho množstvím. Ideální termín pro seříznutí vzrostlého rozmarýnu je duben, stejně tak pro nové výsevy.


♠TIP PRO VÁS♠

Máme pro vás zajímavý tip, pokud se chcete opravdu dát do pěstování bylinek. Na webu Truhlíkov.cz jsme objevili úžasný miniskleník, který se hodí jak na parapet, tak i na balkon. Můžete si ho složit podle velikosti a dokonce i uvnitř může být poskládán z více misek, ve kterých se dají odděleně pěstovat bylinky.

Obrovskou výhodou tohoto miniskleníku je to, že se prodává ve třech velikostech a celý si ho můžete složit, podle typu a množství bylinek, které chcete pěstovat. Dost nás potěšilo, že se myslí i na truhlíkáře, a tak si miniskleník můžete koupit i v podlouhlé verzi, která se bude na vašem parapetu vyjímat. Miniskleník si můžete složit a koupit na Truhlíkov.cz

 

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: poppytalk.blogspot.com, m.huffpost.com, cylfinder.com, gardenista.com, flickr.com, thethriftycouple.com, sunset.com, mabelandrose.com, williams-sonoma.com, bhg.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com, herbagardening.com, hgtv.com, etsy.com, casadivita.despar.it, designwagen.com, mindbodygreen.com, gardendesign.com, picsactually.blogspot.com, goldenislascooks.blogspot.com, doctoroz.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha