Bylinky jako zelené koření

Bylinky jako zelené koření

Rady a tipy, vydáno 25. 03. 2015

Bylinky, ať pěstované doma, na zahradě, v květináči nebo na záhoně, mají jedno společné – pomáhají nám stravovat se zdravě. Díky bylinkám, které využijeme při dochucování doma připravených pokrmů, můžeme plně nahradit sůl. I když je sůl pro lidský organismus nepostradatelná, všeobecně je dobře známo, že jsme jako národ doslova přesolení. A právě bylinky nám pomohou snížit spotřebu soli.

Rostlina dne

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý

Hrachor širokolistý (Lathyrus latyfolius) je z hrachorů jediná popínavá trvalka. Dorůstá až do dvou metrů. Kvete hrozny...

Zdravotní rizika spojená s přesolováním snad nemá ani cenu vyjmenovávat, a tak se raději zaměříme rovnou na pěstování bylinek, které nám napomáhají žít zdravěji. Pro většinu aromatických bylin je ideálním časem k výsevu měsíc duben, existují však i výjimky.

 

Bazalka

Bazalka je neodmyslitelnou součástí italských pokrmů. Nedovedeme si bez ní představit zeleninové saláty, pokrmy z těstovin, sýr a ani mnohé druh masa. Bazalku vyséváme od března do dubna pro letní sklizeň. Vyklíčí již po týdnu.

 

Koriandr

Asijská kuchyně považuje za svého favorita právě koriandr. Skvěle chutná ve spojení s mrkví a luštěninami. Vyséváme jej v průběhu měsíce dubna.

Majoránka

Guláše, polévky, bramborové pokrmy, mletá masa, to vše se neobejde bez majoránky. Majoránku vyséváme v březnu, nejpozději do konce dubna. Počítejte však s tím, že její pěstování doma je poněkud obtížné, nové sazeničky nesnáší suchý vzduch a při pěstování doma za oknem se musí hodně často zalévat. Dospělým rostlinkám již sucho tolik nevadí. Ne všechna semínka vzejdou, a tak na celoroční zásoby majoránky byste museli vysít několik výsevních sáčků.

 

Máta

Máta se dobře uplatní jak v koktejlech typu mojito, také v ovocných salátech anebo skvěle doplní pokrmy ze skopového masa. Máta je nezmar, tedy pokud ji vysadíte do zahrady, může se z ní stát dokonce plevel. Rozrůstá se velmi rychle podzemními oddenky.

 

Meduňka

Citronády a další limonády, ovocné saláty i sladká jídla, to vše se stává s meduňkou naprosto neodolatelným pokrmem. Od dubna do května vyséváme meduňku na venkovní plochy, doma za okno klidně už v březnu.

 

Oregano

Na pizzu kromě bazalky patří také oregano. Je to rovněž doména italské a řecké kuchyně. Výsev oregana je ideální do pařeniště a vzrostlé sazeničky pak přepíchat na záhony až v druhé polovině května.

 

Pažitka

Pažitka je skvělou jemnou a navíc dekorativní náhražkou syrové cibule. Neměla by chybět v žádné kuchyni. Zdobí se jí polévky, pomazánky a zeleninové saláty. Máme-li na zahradě starší trsy pažitky, v březnu je rozdělujeme.

 

Petržel

Pro někoho možná až příliš aromatická, pro někoho nepostradatelná - petržel. Přidává se do polévek, hodí se k bramborám a do salátů. Petržel můžeme vysévat přímo do záhonů již na konci února. 

 

Rozmarýn

Nesmí chybět ve zvěřinových pokrmech. Hodí se i k dochucování brambor, hlavně pečených a nechybí často ani v rybích jídlech. Rozmarýn je dosti aromatický, nesmí se to přehnat s jeho množstvím. Ideální termín pro seříznutí vzrostlého rozmarýnu je duben, stejně tak pro nové výsevy.


♠TIP PRO VÁS♠

Máme pro vás zajímavý tip, pokud se chcete opravdu dát do pěstování bylinek. Na webu Truhlíkov.cz jsme objevili úžasný miniskleník, který se hodí jak na parapet, tak i na balkon. Můžete si ho složit podle velikosti a dokonce i uvnitř může být poskládán z více misek, ve kterých se dají odděleně pěstovat bylinky.

Obrovskou výhodou tohoto miniskleníku je to, že se prodává ve třech velikostech a celý si ho můžete složit, podle typu a množství bylinek, které chcete pěstovat. Dost nás potěšilo, že se myslí i na truhlíkáře, a tak si miniskleník můžete koupit i v podlouhlé verzi, která se bude na vašem parapetu vyjímat. Miniskleník si můžete složit a koupit na Truhlíkov.cz

 

 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: poppytalk.blogspot.com, m.huffpost.com, cylfinder.com, gardenista.com, flickr.com, thethriftycouple.com, sunset.com, mabelandrose.com, williams-sonoma.com, bhg.com, dishfunctionaldesigns.blogspot.com, herbagardening.com, hgtv.com, etsy.com, casadivita.despar.it, designwagen.com, mindbodygreen.com, gardendesign.com, picsactually.blogspot.com, goldenislascooks.blogspot.com, doctoroz.com.


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha