Čaje ze skořice a medu, banány a pečený ovocný čaj

Čaje ze skořice a medu, banány a pečený ovocný čaj

Rady a tipy, vydáno 28. 11. 2014

O léčivých účincích čajů z bylinek rozhodně nelze pochybovat. Bylinné thé si nechával připravovat i slavný detektiv Hercul Poirot, aby tímto speciálním nápojem osvěžil nejen své tělo, ale i šedé buňky mozkové. Nahlédněme tedy dnes pod pokličku přípravy čajů, které podpoří naši svěží mysl, paměť dobrou náladu a možná nám pomohou se i uzdravit.

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...


Na co je dobrý med se skořicí

Med a skořice pomáhá léčit velké kvantum nejrůznějších nemocí. Ačkoli je med sladký, nemají s ním problém ani diabetičtí pacienti, a tak je ideální pro léčbu artritidy, nemocí srdce, vysokého cholesterolu, nachlazení, ale i těžkého žaludku anebo infekcí močového měchýře. Med můžete užívat i pro podporu léčby vašeho nemocného srdce. Smíchejte ho se skořicí a mažte si jej pravidelně na chléb, nejlépe celozrnný. Pravidelným užíváním si díky medu se skořicí snížíte hladinu cholesterolu v krvi a cévách. Pacientům s artritidou prospěje 2 x denně jeden šálek horké vody s medem (2 lžičky) a se skořicí (1 malá lžička). Pravidelným užíváním této směsi se mohou zbavit pacienti dokonce i chronické artritidy. A na závěr ještě poznámka, že denně ráno na lačno šálek čaje s medem a skořicí napomáhá hubnutí!

Jak je zdravé běžně dostupné ovoce – banán

Výzkumem mezi lidmi s depresemi se zjistilo, že banán ovlivňuje natolik jejich náladu, že se po jeho konzumaci cítí většina pacientů výrazně lépe. Může za to serotonin, vytvořený z banánového proteinu s názvem tryptofan. Také vitamín B6, na který jsou banány bohaté, výrazně reguluje hladinu glukózy v krvi, a to velice kladně účinkuje na naši náladu. To ovšem zdaleka nejsou všechny pozitivní účinky konzumace banánů na lidský organismus.

Na deprese a pro mozkovou sílu zabere čaj z banánů

Zcela jistě nyní už nepochybujete o pozitivních účincích banánů na mozkovou činnost, a tak vám přinášíme recept na pečený čaj z lesního ovoce a banánů. Pokud použijete i borůvky, pečený banán, který vytvoří při pečení skoro černou mazlavou hmotu, se v něm ztratí. Na čaj si připravte: 1 litr červeného rybízu, 1,2 kg cukru, 4 hřebíčky, 1 lžičku mleté skořice, 1/8 litru rumu a 1 litr ovocné směsi z malin, jahod, borůvek, jablek a banánů. Veškeré ovoce promíchejte na velkém plechu, a to včetně všech uvedených surovin ovšem kromě rumu. Ovoce promíchané na plechu pečte při teplotě 200°C po dobu asi 30 minut. Nesmíte ho připálit ani nechat zcela bez šťávy, proto můžete ovoce doplnit trochou teplé vody. Při pečení je zapotřebí ovoce občas promíchat. Jakmile máte dopečeno, přidejte rum, nalévejte do malých zavařovacích skleniček. Ty pak důkladně uzavřete, otočte dnem vzhůru, tak se vytlačí ze skleniček případný uvnitř zbylý vzduch. Takto postavené skleničky nechte vychladnout. Pro přípravu jedné porce čaje pak vždy použijte 2 lžičky pečeného ovocného čaje na 1 hrnek a zalijte vařící vodou.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: taste.com.au, livestrong.com, cook13.com, darcydiva.com, collective-evolution.com, mimizackery.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

07. 08. 2017 Reagovat
Smithb482: permethrin toxicity in cats bessant kfgcdgddceeegkce

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha