Čerstvá zelenina z truhlíků na balkoně

Čerstvá zelenina z truhlíků na balkoně

Rady a tipy, vydáno 11. 08. 2014

Zcela snadné a zajímavé pěstování zeleniny nabízejí balkony a květinové truhlíky. Nejlépe si pochutnáme vždy na čerstvé zelenině a dvojnásob na té vlastnoručně vypěstované. Sami se můžete denně těšit na to, jak rostlinky pod našima rukama krásně rostou a nabírají správné tvary a barvy, a tak se možná z pěstování zeleniny na balkoně stane náš největší koníček.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...


Výhody vlastnoručního pěstování

Tento trend pěstování zeleniny na balkonech podnítil šlechtitele k vývoji nových odrůd minizeleniny. Ačkoli množství na balkoně vypěstované zeleniny pravděpodobně nepokryje spotřebu vaší rodiny, rozhodně však obohatí váš jídelníček a něco zdravého k zakousnutí budete mít na svém balkoně vždy po ruce. Navíc bude vámi vypěstovaná zelenina stále čerstvá a v bio kvalitě, vypěstovaná bez chemických postřiků a navíc se stane mimořádně hezkou dekorací vašeho balkonu.

Výběr rostlin

Stejně tak, jako při pěstování květin na balkoně, platí i při pěstování zeleniny, že některé druhy na vašem balkoně špatně porostou, jelikož zde nebudou mít ty správné podmínky. Proto je třeba s ohledem na situování vašeho balkonu vybírat i vhodné druhy zeleniny. Počítejte s tím, že rajčata, baklažány a papriky potřebují nejen hodně vody, ale také slunce. Brambory, salát a cukiny zase vyžadují polostín.

Je jedno, zda pěstujete rostliny ze semen či zakoupených sazenic, ale vždy vybírejte jen takové odrůdy, které jsou vhodné do truhlíků a velkých květináčů. To znamená, že by se mělo jednat o odrůdy přirozeně miniaturní anebo odrůdy přímo vyšlechtěné pro balkony, které budou mít miniaturní kořenový systém anebo pnoucí druhy zeleniny.

Možnosti různých kombinací

Dalším kritériem, které vám pomůže ke správnému výběru rostlin, je jejich kombinace. K rajčatům můžete vysadit bazalku. Oba druhy se vzájemně skvěle doplňují. Zeleninový balkon by se také neměl odříkat květin. Proč například nezasadit keřovitou kopretinu mezi saláty, či aksamitníky ke kadeřávku. Výhodou těchto kombinací je, že zahání živočišné škůdce. Hrách a fazole zase obohatí zeminu o dusík.

Podmínky úspěšné sklizně

Počítejte s tím, že zelenina je náročná na zálivku a ve vrcholném létě bude zapotřebí rostlinám dodávat vláhu třeba i dvakrát denně a navíc ji ve vyprahlých podmínkách balkonu ještě zdvojnásobit. Navíc bez pravidelného přísunu živin zelenina na balkoně nenaroste do patřičných konzumních rozměrů. Rostliny na balkoně zalévejte vždy ráno a večer odstátou vodou každý druhý týden přihnojujte tekutými hnojivy. Na balkoně si vždy nechejte v konvi odstát vodu do další zálivky. Ačkoli zelenina spotřebuje hodně vody, nesnáší přemokření, a tak vybírejte pro pěstování raději hliněné nádoby a truhlíky a dejte jim přednost před plastovými, které vodu zadržují a navíc jsou méně stabilní.

TRUHLÍKOV.CZ

Jestliže se vám ale nechce čekat, nebo byste si rádi objednali už truhlíky hotové, osázené podle vašich představ, pak se můžete obrátit na TRUHLÍKOV.CZ a osázený truhlík si objednat až domů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: housetohome.co.uk, alexsiandraswonder.com, rifgarden.com, inhabitat.com, kireei.com, ecoagricultor.com, grow-it-organically.com, surreydocksfarm.org.uk, fitnesstreats.com, lecoinpotager.fr, samouzdrawianie.pl, grow-it-organically.com, verticalgrow.com.au, organicguide.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha