Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Rady a tipy, vydáno 20. 04. 2011

Ve chvíli, kdy si natrháte barevné a voňavé skvosty ze zahrádky, z louky, nebo si je jen donesete z obchodu, určitě chcete mít květiny ve váze co nejdelší dobu. Nic nedokáže zamrzet víc než zvadlá kytice hned další den po natrhání. Jak to tedy zařídit tak, abyste se z prvních důkazů jara radovali co nejdéle?

Rostlina dne

Šeřík

Šeřík

Dnes se ve světě pěstuje až kolem 800 kultivarů. Patří mezi ně jak odrůdy plnokvěté, tak ty s jednoduchými květy. Vůni...

Už když květiny kupujete, dávejte pozor na to, jak vypadají listy, nejen květy. Pokud jsou listy na větší části rostlinky otrhané, raději se poohlédněte po jiné. Mohly být totiž žluté nebo zvadlé či seschlé, proto jich obchodník rostlinku raději zbavil. Laik nic nepozná, ale pro zkušeného květináře to může být známka toho, že květinka uvadne brzo poté, jak ji přinesete domů.

Lokalita a období
Zaměřte se spíše na lokální květiny. Ty květy, které nemusely cestovat přes půl světadílu, vám logicky vydrží mnohem déle, než ty, které za sebou mají dlouhou cestu ze záhonku až k vám. Dívejte se, odkud květiny pochází, a pokud to není nikde vyznačeno, nebojte se zeptat. Květinář by vám měl ochotně prozradit, kde své voňavé královny nakoupil.

Zaměřte se i na květiny, které právě teď kvetou. Narcisky, hyacinty, tulipány – to je právě to, co patří k jaru. Růžím a ostatním rostlinám, které kvetou později, se ve váze tolik dařit nebude.

Zaručené i nezaručené rady
Objevily se i tipy na přidání několika kapek Spritu do vázy s vodou, ale raději se držte těch zaručených a vyzkoušených rad. Pokud dostanete v květinářství výživu pro květinu, nevyhazujte ji, ale skutečně ji použijte. Nedali vám ji jen tak z dlouhé chvíle.

Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Nedávejte květiny k oknu a nevystavujte je tak přímému slunci, které už v těchto dnech dokáže být dostatečně silné. Přílišná zima květinám taky příliš krásy a síly nedodá, takže je dejte do takových podmínek, které vyhovují i vám – teplota i vlhkost tak akorát.

Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Voda nade vše
Vyměňujte často vodu. Nejen že se tak vyhnete mnohdy mohutnému zápachu, který doprovází každé vylití vody poté, co v ní rostlina strávila déle než týden, ale také rostlince ulevíte a dodáte živiny. Používejte čisté vázy, které nečistěte saponáty, a hlavně vodu pokojové teploty, nejlépe chvíli odstátou.

Čerstvé květiny déle čerstvé? Jde to!

Martina Gajdošová
Foto: ivillage.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha