Cibuloviny znamenají jaro v zahradě

Cibuloviny znamenají jaro v zahradě

Rady a tipy, vydáno 26. 03. 2013

Příkladem pro výsadbu cibulovin v zahradách mohou být přirozená rostlinná společenstva. Koberce cibulovin kvetoucí v lese anebo jejich trs někde pod stromem, i takto lze osázet zahradu, aby nám připomínala kus volné přírody. Společné výsadby rozmanitých druhů i různobarevného uspořádání se pak na jaře jistě stanou místem vaší zahrady, které bude poutat náležitou pozornost.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Cibulové rostliny je možné v záhonech kombinovat nejrůznějšími způsoby. Rozhodujícím faktorem bude vždy doba jejich kvetení. Rané, brzy kvetoucí cibuloviny rozvíjejí své květy od počátku jara až do doby, kdy na scénu vstupují kvetoucí trvalky počátkem léta. Cibuloviny pozdní jsou v létě kvetoucí rostliny, které jsou naproti těm raným převažujícími partnery v kvetení trvalkám, dřevinám a růžím povětšinou ve smíšených záhonech.

Zmíníme- li pojem rané jarní cibuloviny, obvykle nám na mysli vytanou velkoplošné výsadby tulipánů a narcisů. Případně jejich kombinace s hyacinty kvetoucími ve veřejných zahradách a parcích. Takové výsadby jsou složené z tisíců cibulí a zaujímají své místo na poměrně velkých plochách. V menších dimenzích je však možné pořídit si takové nebo velmi podobné záhony i na vlastní zahradě
 
Plochy, které lze později během roku využít pro výsadbu letniček, můžeme osázet pěknými dekorativními cibulovinami. Vysazovat můžeme cibuloviny v pestrých ale i v decentních  kombinacích anebo zkusit osadit záhony pouze tulipány. Doslova jako barevné stuhy vypadají  záhony, kde se jednotlivé odrůdy vzájemně prolínají mezi sebou.

Rychlení cibulí a hlíz je dobrou metodou, jak dosáhnout časnějšího kvetení cibulovin. Ideálním místem pro rychlení je kupříkladu zimní zahrada či světlý sklep nebo jakákoli bezmrazá místnost.

Výsadbu cibulovin úspěšně ochráníte před hlodavci vysazením do plastikových košíků. Králíci a hlodavci si obvykle nevšímají narcisů, zato tulipány jim velice chutnají. Pokud máte pocit, že jste na své zahradě mívali v loňských letech tulipánů mnohem více, je velmi pravděpodobné, že jste o jejich cibule přišli právě kvůli hlodavcům.

Přímo nádherně vypadají zplanělé cibuloviny vyrůstající v trávníku. Za tímto účelem je možné smíchat více druhů cibulovin dohromady. Například talovíny (Eranthis) s ladoňkami (Scilla) nebo šafrány (Crosus) s ranými zakrslými narcisy. Pokud vyzkoušíte právě tento typ výsadby, určitě vás na jaře doslova uchvátí pohled na tuhle rozkvetlou krásu.   

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: amillionlives.net, alpinegardensociety.net, shoaibnzm2.blogspot.com, thelovelyplants.com, theyardspot.com, commercialappeal.com, kew.org, bulbsonline.org, bidorbuy.co.za, tuin-thijs.com, theequinest.com, biggywolff.com, davidkennardphotography.com, ebay.co.uk. lowescreativeideas.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

27. 03. 2013 Reagovat
helena grulichova: Clanek je inspirujici nejen pro ty,co maji zahradku. Vsechny ty cibuloviny se daji pestovat i doma v kvetinaci. A mne prinese radost kazda kytka ,ktera kvete a rozzari ,treba jan na chvilku mije obydli.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha