Čím podsadit živý plot a dřeviny na zahradě

Čím podsadit živý plot a dřeviny na zahradě

Rady a tipy, vydáno 11. 02. 2013

Často se stává, že živé ploty nepokryjí půdu anebo časem jejich spodní části poněkud olysají, a my bychom si přáli, aby na těchto prázdných místech alespoň občas vykvetlo něco pěkného a hezčího než jen nepříjemný plevel. Velmi vhodnou před i podsadbou dřevin jsou cibulnaté rostliny, které tuto výsadbu výrazně oživí, ale nejen ony.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Velmi početné druhy cibulovin rostou v přírodě ve svém přirozeném prostředí právě pod korunami stromů a keřů. Hyacintovce (Hyaccinthoides), ladoňky (Scilla) nebo nízké narcisy (Narcissus) soutěží v zahradě jako o závod s keři, jako jsou vilíny (Hamamelis) nebo lískovníčky (Corylopsis), kvetoucím ve stejné době. Velmi svěže a poutavě působí zvláště kombinace žlutých a modrých cibulovin, které působí dojmem, jako by se na záhoně odráželo žluté slunce a modrá obloha.

Také rododendrony včetně azalek vyžadují pro podsadbu a do svého nejbližšího sousedství kontrastní barvy.

V polostínu i stínu se docela dobře daří hned několika druhům, které tedy mohou být dobrou podsadbou pod živé ploty. K těm nejkrásnějším patří modřence (Muscari) ze skupiny liliovitých.

Barvínek (Vinca minor) velice dobře snáší trvalý stín, proto je tato rostlina ideálním půdopokryvným prvkem vhodným k výsadbě pod živé ploty. Tato rostlina velmi úspěšně zakořeňuje na svých výhonech, takže poměrně brzy dokáže vytvořit hezky zahuštěný podrost.

Vrbina (Lysimachia) se pěstuje na zahradách pro svou nenáročnost a bohatství žlutých květů v letním období. Má i takovou odrůdu, které je plazivá (Lysimachia nummularia) a hodí se tedy také k výsadbě pod dřeviny vytvářející živé ploty. Poměrně rychle se rozrůstá, takže se používá v přírodních partiích i ke zplanění.

Břečťan (Hedera) je klasikou mezi plazivými trvalkami vhodnými k ozelenění větších ploch. Břečťan má tu výhodu, že se mu stejně dobře daří jak ve stínu a polostínu, tak i na plném výsluní. Pod živým plotem tedy nebude nikterak trpět. A pokud mezi břečťan vysázíte nepravidelně v hnízdech několik hlízek bílého ornithogala umbellata nebo něžných fialkových puškinií scilloides, krásně to celou kompozici včetně živého plotu ozvláštní. Stejně tak tomu bude, i když zkombinujete břečťan se sněženkami nebo bledulemi.

Podsadbou mohou být i některé odolné druhy nižších rozchodníků například žlutě kvetoucí Sedum sexangulare anebo Sedum dasyphyllum s listy korálkově šedomodrými stěsnanými v pěkné podušky, květy bílo-růžové hvězdičkovité  dorůstající výšky pouze 2 – 5 cm a kvetou v červnu až srpnu.I některé nízké plamenky, patřící mezi nejvýznamnější  kobercovité skalničky s velkým bohatstvím květů je možné vysadit pod živé ploty, které nerostou dostatečně blízko u země. Zvláště vhodné jsou pro výsadbu na jižní straně živých plotů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: floridata.com, angliabulbs.com, 0.sttic.wix.com, uin-thijs.com, rainydaymagazine.com, image.gardening.eu, images.cdn.fotopedia.com, 4.bp.blogspot.com, plant-and-flower-guide.com, alpinegardensociety.net, lh5.googleusercontent.com, farm8.staticflickr.com, ppdl.purdue.edu, hemingwaydesigns.net, wildgingerfarm.com, 4.bp.blogspot.com, 2.bp.blogspot.com, powerflowers.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 05. 2013 Reagovat
Wake: Jo, dobrý nápad. Barvínek jsme mívali na skalce a vždycky se mi líbil, tak bych ho mohl nasázet i podél plotu, aby to vypadalo líp. Na krásu přece jen ještě nikdo neumřel, ne? A plotu vždycky prospěje když ho člověk nějak zkrášlí. Už jsme si ten náš nechali porůst po délce, tak ho vylepšíme i dole.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha