Čím podsadit živý plot a dřeviny na zahradě

Čím podsadit živý plot a dřeviny na zahradě

Rady a tipy, vydáno 11. 02. 2013

Často se stává, že živé ploty nepokryjí půdu anebo časem jejich spodní části poněkud olysají, a my bychom si přáli, aby na těchto prázdných místech alespoň občas vykvetlo něco pěkného a hezčího než jen nepříjemný plevel. Velmi vhodnou před i podsadbou dřevin jsou cibulnaté rostliny, které tuto výsadbu výrazně oživí, ale nejen ony.

Rostlina dne

Kalistemon

Kalistemon

Kalistemon je stromek nebo keř. Rostlina má úzké, vejčité, stálezelené listy. Květy jsou štětkovité útvary na koncích...

Velmi početné druhy cibulovin rostou v přírodě ve svém přirozeném prostředí právě pod korunami stromů a keřů. Hyacintovce (Hyaccinthoides), ladoňky (Scilla) nebo nízké narcisy (Narcissus) soutěží v zahradě jako o závod s keři, jako jsou vilíny (Hamamelis) nebo lískovníčky (Corylopsis), kvetoucím ve stejné době. Velmi svěže a poutavě působí zvláště kombinace žlutých a modrých cibulovin, které působí dojmem, jako by se na záhoně odráželo žluté slunce a modrá obloha.

Také rododendrony včetně azalek vyžadují pro podsadbu a do svého nejbližšího sousedství kontrastní barvy.

V polostínu i stínu se docela dobře daří hned několika druhům, které tedy mohou být dobrou podsadbou pod živé ploty. K těm nejkrásnějším patří modřence (Muscari) ze skupiny liliovitých.

Barvínek (Vinca minor) velice dobře snáší trvalý stín, proto je tato rostlina ideálním půdopokryvným prvkem vhodným k výsadbě pod živé ploty. Tato rostlina velmi úspěšně zakořeňuje na svých výhonech, takže poměrně brzy dokáže vytvořit hezky zahuštěný podrost.

Vrbina (Lysimachia) se pěstuje na zahradách pro svou nenáročnost a bohatství žlutých květů v letním období. Má i takovou odrůdu, které je plazivá (Lysimachia nummularia) a hodí se tedy také k výsadbě pod dřeviny vytvářející živé ploty. Poměrně rychle se rozrůstá, takže se používá v přírodních partiích i ke zplanění.

Břečťan (Hedera) je klasikou mezi plazivými trvalkami vhodnými k ozelenění větších ploch. Břečťan má tu výhodu, že se mu stejně dobře daří jak ve stínu a polostínu, tak i na plném výsluní. Pod živým plotem tedy nebude nikterak trpět. A pokud mezi břečťan vysázíte nepravidelně v hnízdech několik hlízek bílého ornithogala umbellata nebo něžných fialkových puškinií scilloides, krásně to celou kompozici včetně živého plotu ozvláštní. Stejně tak tomu bude, i když zkombinujete břečťan se sněženkami nebo bledulemi.

Podsadbou mohou být i některé odolné druhy nižších rozchodníků například žlutě kvetoucí Sedum sexangulare anebo Sedum dasyphyllum s listy korálkově šedomodrými stěsnanými v pěkné podušky, květy bílo-růžové hvězdičkovité  dorůstající výšky pouze 2 – 5 cm a kvetou v červnu až srpnu.I některé nízké plamenky, patřící mezi nejvýznamnější  kobercovité skalničky s velkým bohatstvím květů je možné vysadit pod živé ploty, které nerostou dostatečně blízko u země. Zvláště vhodné jsou pro výsadbu na jižní straně živých plotů.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: floridata.com, angliabulbs.com, 0.sttic.wix.com, uin-thijs.com, rainydaymagazine.com, image.gardening.eu, images.cdn.fotopedia.com, 4.bp.blogspot.com, plant-and-flower-guide.com, alpinegardensociety.net, lh5.googleusercontent.com, farm8.staticflickr.com, ppdl.purdue.edu, hemingwaydesigns.net, wildgingerfarm.com, 4.bp.blogspot.com, 2.bp.blogspot.com, powerflowers.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 05. 2013 Reagovat
Wake: Jo, dobrý nápad. Barvínek jsme mívali na skalce a vždycky se mi líbil, tak bych ho mohl nasázet i podél plotu, aby to vypadalo líp. Na krásu přece jen ještě nikdo neumřel, ne? A plotu vždycky prospěje když ho člověk nějak zkrášlí. Už jsme si ten náš nechali porůst po délce, tak ho vylepšíme i dole.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha