Co ještě, ještě do truhlíku?

Co ještě, ještě do truhlíku?

Rady a tipy, vydáno 09. 07. 2013

Předpokládejme, že většina z nás už v truhlíku na okně či balkoně nějaké ty květiny má. Může se však stát, že některé z nich již odkvetly, jiné poškodil déšť anebo plíseň, případně uschly, a tak se rozhodujeme mezi tím, zda truhlík osadit celý znovu anebo pouze dosadit některé rostlinky místo těch, co už mají nejlepší období za sebou.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Výběr je stále pestrý. Ať je chladnější červen anebo horký červenec s vysokými teplotami stále máme mnoho možností, jak truhlíky v oknech a na balkonech vylepšit. Využít můžeme také vlastní zdroje a vysazovat květiny z jarního výsevu, nebo zkrátka zajdeme na trh či do zahradnické prodejny a vybereme si z aktuální nabídky.

Netradiční, ale velmi efektní výsadbou se mnohou stát ušlechtile vypadající girlandové begonie ‚Illumination Apricot’ v kombinaci se žlutozeleným smilem řapíkatým odrůdou ‚Rondello‘.
 
Nemesia – hledíkovka se svou záplavou modrých květů připomíná poklidnou mořskou hladinu. Okouzlující kvítky se otevírají od května do října. S výsevem této letničky je možné začít již v dubnu.

Další variantou mohou být působivé torénie: Torenia Purple Moon, Torenia Magenta Dreams, Torenia Midnight Blue. Jak samy názvy naznačují, tyto květiny se pyšní povětšinou záplavou modrých květů.
Někdo má v oblibě sporýše - Verbena Lanai twister Red, Verbena Magalena Scarlet.
 
Zvláště v průběhu léta působí v truhlících a nádobách velmi půvabně a elegantně sestavy s bíle kvetoucími rostlinami. Bílá barva přináší trošku osvěžujícího ledového chladu do ohnivých kompozic. Dobrým příkladem jsou netýkavky balzamíny ‚Candy Weiss‘, dále již zmíněné převislé begonie odrůda ‚Illumination White‘ a také bíle kvetoucí lobelky ‚Temptation White‘.

U nádherné žlutě kvetoucí balkonovky Sanvitalia speciosa můžete v parných letních dnech pozorovat, jak se dokáže bránit velkému odparu tekutin a příliš intenzivnímu slunečnímu záření tím, že svine své listy. To vás však nemusí odrazovat od toho, abyste si ji do truhlíku vysadili. Zvláště odrůda ‚Aztekengold‘ vás jistě naprosto nadchne bezkonkurenční záplavou drobnějších, ale výrazně zlatožlutých květů, kterých se na rostlině objeví obrovské množství.

Bidens solaire, nejrůznější Calibrachoa hybridy, fuchsie, okrasné lilky, například Solanum jasminoides, hybridy gazánií, otočník stromkovitý, lantany, bakopy, dvoutvárky, vějířovky, kejklířky (Mimulus), ostruhatky (Diascia) a další a další. Ty všechny jsou vám k dispozici, abyste ze svého truhlíku opět vytvořili záplavu nádherných barev a vůní, které vám budou přinášet radost, kdykoli na nich spočinete pohledem.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: tried-and-true.com, willowaynurseries.com, yourgardenshow.com, roslinne.pl, growsonyou.com, mahoneysgarden.com, provenwinners.com, sunrisegreenhouse.blogspot.com, hemzaden.com, piantedaappartamento.com, thompson-morgan.com, thompson-morgan.com, agraria.org, uniquehg.com, jackiestarsister.deviant.com, homeiza.com, windowboxcontest.com, tooelecountryrealestate.blogspot. com, apartmenttherapy.com,vanmeuwen.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha