Co se hodí do podzimních truhlíků?

Co se hodí do podzimních truhlíků?

Rady a tipy, vydáno 20. 10. 2016

Podzim je pro řadu z nás příjemný díky svému malířskému umu. S barevnou paletou si dokáže v přírodě dokonale vyhrát. I vy se ale tohoto uměleckého kurzu můžete zúčastnit a rozveselit pomalu sesychající truhlíky na oknech.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Zvolíte-li vhodný základ pro kompozici truhlíku, bude vás vyzdobené okno těšit po celou zimu. Ideálními rostlinami jsou různé druhy jehličnatých konifer, okrasná kapusta či převislý břečťan. Jsou různě tvarované a barevně rozdílné, a tak samy o sobě stačí na sestavení jednoduché a zajímavé okenní ozdoby. 

Pro barevné hrátky se do podzimních truhlíků hodí samozřejmě ty rostlinky, které jsou touto dobou zajímavé květem či zbarvením listů, jako je například brslen. V chladných měsících vás barevnými květy potěší chryzantémy, macešky i bramboříky. Poslední zmiňovaný nemá rád velké teplotní rozdíly, na rozdíl od listopadek a macešek ale vydrží venku i během prvních mrazíků. V truhlících budou dále vynikat i fialkové a starorůžové vřesy, které nemusíte z venkovních oken před zimou odstraňovat, mrazivé období dokáží ustát. Jeste si jistí, že dokážete truhlíky vybavit správnými rostlinami? Inspirujte se nebo si kupte hotové od profesionálů.

Nebojte se truhlíky ozvláštnit zajímavými podzimními plody. Příjemný pohled je na brusinkové keříky. Během podzimních výletů do přírody si můžete přinést větvičky šípků či oranžové lampionky mochyně. Jistě objevíte mnoho dalších využitelných pokladů.Pro podzimní okenní výzdobu se hodí nejlépe samozavlažovací truhlíky. Pokud takové nemáte, snažte se v truhlíku vytvořit vhodnou drenážní vrstvu. Podzimní truhlíky si nepotrpí na vydatnou zálivku. Naopak se snažte předejít situaci, kdy rostlinky stojí ve vodě, která by mohla během noci zamrznout. Poškodit by se mohl i truhlík. Substrát pro podzimní rostlinky již nemusí být speciální truhlíkový. Pokud plánujete mít po celou zimu na okně truhlík s konifery, jistě tito krasavci speciálně hnojenou zeminu ocení. Koniferám, ale i vřesům či břečťanu chladné zimní počasí nevadí, chcete-li jim však přesto dopřát tepelnou ochranu, můžete před vsypáním zeminy vystlat vnitřní boky truhlíků slámou.

Přestože jsou výsledné truhlíky jistě překrásné, nezapomeňte je dozdobit podle aktuálních svátků, kterých je na podzim a začátkem zimy požehnaně. Hodit se vám budou menší okrasné dýně, kaštany a s příchodem zimy například rozmanité šišky.

Text: Lenka Malá
Foto: Pinterest.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha