Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady

Dekorace a praktické nápady do vaší zahrady

Rady a tipy, vydáno 04. 08. 2011

Také byste chtěli oživit vaši zahradu nějakou pěknou dekorací? Nebo vás jen svrbí „kutilské ručky“ a rádi byste vyrobili nějaký ten „zlepšovák“, který by vám usnadnil práci? Jak už to tak bývá, ve chvíli, kdy by člověk „vynalézal“, nápady se zrovna nehrnou. Naštěstí pro vás máme plno zajímavých vychytávek, jimiž se můžete inspirovat.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Svou zahradu můžete ještě víc zkrášlit a dodat jí trochu života i v případě, že by se dal váš rozpočet spočítat na prstech jedné ruky. Není nutné „ždímat“ peněženku v obchodech s potřebami pro dům a zahradu. Určitě víte o místě, kde se skrývá mnoho pokladů, které by se daly využít pro oživení vaší zahrady, jenom si to neuvědomujete...

Není veteš, jako veteš
Co takhle chalupa prarodičů, garáž u domku vašich příbuzných, nebo třeba jen vaše půda? Vzpomeňte si, kde jste viděli ten roztomilý dřevěný vozík, kolečko, kola ze starých vozů, přední části vozu, koňský chomout, podkovy, dekorační tříkolky na květiny a množství dalších, takzvaně nepotřebných věcí a tam se vydejte. Uvidíte, že vintage prvky s nádechem starodávné patiny budou vaší zahradě určitě slušet.


Krásné růže díky odpadu

Zdají se vám vaše růže nějak neduživé? Dejte si pár banánů a prázdné slupky potom zakopejte zhruba 10 centimetrů pod zem, v těsné blízkosti růží.  Uvidíte, jak vám za pár dnů krásně pokvetou.

Přebytečný květináč, užitečný květináč
Nakoupili jste si za nějakým účelem  spoustu květináčů a jeden vám zbyl? Co s ním? Vyhodit ho, to by byla škoda... Můžete si z něj udělat třeba praktický, čisticí držák na zahradní nářadí. Stačí, když do něj nasypete spojovací písek, který seženete v železářství, přimícháte minerální olej a trochu jedlé sody. Tím, jak budete do směsi nářadí zapichovat, písek a ostatní přísady jej krásně vyčistí.


Ptačí bazének pro květiny
Objevili jste někde starý zahradní bazének pro drobné ptáky? Pak vám nic nebrání v tom, abyste jej zbavili nečistot a udělali z něj krásný a vysoký květináč, například pro sukulenty.Luxusní ubytování pro ptáky
Stačí zbytky barvy, která vám zůstala po posledním malování a stará schránka na dopisy. Dejte jí nový barevný kabát a umístěte ji mezi větve keřů nebo nízkých jehličnanů. Ani se nenadějete a budete tam mít nastěhovanou nějakou ptačí rodinku.


Bylinky v lasturovém květináči
Pokud se vám líbí středomořský styl, můžete jej mít i ve vaší zahradě. Vezměte si kus neprosákavé, pevné látky (například ze stanové celty), sešijte ji po stranách tak, aby vytvářela jakési psaníčko. Dovnitř pak několika stehy přichytněte silný igelit tak, aby zcela vyplňoval vnitřní stranu „psaníčka“. Pomocí lepidla ozdobte psaníčko mušlemi a lasturami.

Nezapomeňte k jedné straně váčku přišít vlasec, koženou tkaničku apod. Tak, aby se dala svázat s druhou. Zhotovte si několik takovýchto váčků a po naplnění zeminou a zasazení vašich oblíbených bylinek je (svázané k sobě do řetězu) obtočte například kolem vázy, trámu na  terase nebo je přivivažte k zadní straně opěradel zahradních křesel.


Ručníkové samozavlažování
Nemá vám kdo zalévat květiny, když odjedete na delší dovolenou? Nechte menší ručník přes noc ve vodě, aby se pořádně nasáknul a potom jej vložte na dno nádoby, podobné lavoru nebo pekáči. Na ručník pak dejte květináčkyrostlinami. Než vaše bylinky a květiny stačí vysát všechnu vodu z ručníku, budete už dávno zpět.Igelitové chrániče
Ani nevíte proč, ale skladujete doma spoustu igelitových sáčků? Tak je konečně k něčemu využijte – oceníte je třeba při plení záhonku. Sáčky si postupně uvažte kolem kolen (klidně i přes nohavice), a to v několika vrstvách. Kolena si neušpiníte od hlíny a nemusíte se bát ani bláta či barvícího pylu.Konferenční stolek?
Vaše terasa nebo balkónek nepatří k největším, ale i tak byste zde chtěli mít nějaký nápaditý a praktický konferenční stolek? Pokud máte někde schovaný skutečně velký, keramický či ratanový květináč (například pro nižší dřeviny, palmy či keře), není nic snazšího než jej ze shora přiklopit skleněnou, nebo dřevěnou deskou. A ejhle, stolek je na světě!
Text: Lucie Sýkorová
Foto: realsimple.com, lovelyatyourside.com, cottagegarden2.blogspot.com, stonemarket.co.uk, chippyshabby.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha