Doplňky, které utváří duši zahrady

Doplňky, které utváří duši zahrady

Rady a tipy, vydáno 27. 07. 2016

Na celkovou působnost zahrady má největší vliv samozřejmě dobře promyšlená kompozice, ale pomocí drobných detailů jí teprve vtisknete netradiční tvář, kterou si díky její originalitě každý dobře zapamatuje. Pokud si nepotrpíte na zahradní plastiky nebo umělecké prvky, ozvláštněte si třeba nádrže na dešťovou vodu, do bylinkových záhonů doplňte keramické nebo dřevěné popisky a k terase si umístěte ptačí pítko, které se hned stane středem pozornosti ptačích obyvatel zahrady.

Rostlina dne

Lýkovec

Lýkovec

Lýkovec je opadavý tak i stálezelený keř. Existuje na 50 druhů lýkovců. Obvykle rostlina dorůstá výšky okolo 50 cm a...

Ne každý zahrádkář patří mezi nenapravitelné kutily, kteří si všechno rádi vyrobí svépomocí. K dispozici ale máte celou řadu internetových obchodů nebo šikovných výrobců, kteří se na výrobu zajímavých zahradních prvků přímo specializují. Některé dekorace seženete třeba na bleším trhu, v květinářství nebo na kutilských výstavách a veletrzích. Některé dekorace si ale vyrobíte i pomocí různých druhů přírodnin, které se vyskytují všude kolem vás.

Podle čeho zvolit ten správný doplněk

Při výběru berte v úvahu na prvním místě styl zahrady. V přírodních zahradách působí nejlépe doplňky z přírodnin, jako jsou kámen či dřevo v neupravené surové formě. Pokud dekorace nebude korespondovat se zahradním pojetím, bude na sebe strhávat až zbytečně veškerou pozornost a její přítomnost bude spíše na škodu než k užitku. Méně je mnohdy více, proto to ani s doplňky na své zahradě rozhodně nepřehánějte. Mnohdy postačí jedna až dvě dekorace.

Pomoci si ale můžete také estetickou úpravou některých zahradních prvků, které jinak považujeme spíše za praktické pomocníky, proto si s jejich vzhledem většinou hlavu příliš nelámeme. Zajímavou úpravu si zaslouží třeba nádrže a barely na dešťovou vodu nebo třeba kompostér.

V moderní či okrasné zahradě máte poměrně široké možnosti co se týče využití různých typů materiálů. Kromě přírodnin se sem totiž hodí i materiály moderní. Chybu určitě neuděláte ani litinou či jinými kovovými doplňky, dřevem v upravené či surové formě nebo čirým sklem.

Hit současné doby – přírodní styl

V poslední době se ve sféře zahradního nábytku i zahradních dekorací setkáte s přírodním stylem. Uhlazenost a perfekcionalistické pojetí přitom nejsou úplně na místě. Perfektně se uplatňují hmoty a materiály s tvarovým defektem či jistou vzhledově atraktivní nedokonalostí.

V zahradách se tak uplatňují třeba prvky ze starého neopracovaného dřeva, které je povrchově ledabyle přetřeno barvou, proutěné věnce doplněné dalšími přírodninami nebo solitérní kameny.

Hmyzí hotely i další stavbičky pro užitečné živočichy jsou nejen praktické, ale zároveň představují malou edukativní pomůcku pro malé děti, které tak mohou touto formou poznat některé druhy živočichů a dozvědět se tak něco o jejich životě. Hmyzí hotely si snadno vyrobíte svépomocí nebo je seženete v některém ze specializovaných obchodů. V každém případě se perfektně hodí třeba do trvalkových záhonů nebo v závěsné formě na stěnu zahradního domku nebo jiné stavby. Zlaté časy také zažívají doplňky v severském nebo anglickém stylu.

Venkovské artefakty nepatří do sběrného dvora

Jistě jste také postřehli, že jsou poměrně oblíbené i staré artefakty venkovského života. Jako zahradní dekorace na venkově dobře poslouží třeba součásti starých zemědělských strojů nebo díla s náboženskou tematikou, která objevíte na půdě při generálním úklidu.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 10. 2016 Reagovat
lenka laskavá: Díky za inspiraci. krásným doplňkem jsou i sluneční hodiny: https://www.kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Teplomery-slunecni-hodiny/?cur=1 některé kované kousky jsou opravdu unikátní, sami na zahradě máme. jen z nich nikdo nedovedeme číst čas :)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha