Dřevěný popel – vytěžte z něj maximum!

Dřevěný popel – vytěžte z něj maximum!

Rady a tipy, vydáno 19. 10. 2010

Snad každý má na zahradě ohniště a v chatě nebo chalupě krb. Využijte popel, který vám zbude po topení nebo po zahradní párty! Vaše rostliny cenné hnojivo plné vzácných minerálních látek ocení.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

​Dřevo je ekologičtější než uhlí díky množství a složení látek, které se při spalování uvolňují do ovzduší, ale také díky odpadu, který po jeho spalování vzniká. Ze stovky kil dřeva zůstane jen kolem jednoho kilogramu popela, který na rozdíl od popela z uhlí neobsahuje žádné škodlivé látky. Ve velké míře naopak obsahuje prospěšné prvky jako vápník, draslík, hořčík nebo fosfor, a právě tyto látky dokážou vašim rostlinkám prospět.

Dřevěný popel, to je především prospěšný draslík, vápník nebo hořčík
Látky nejsou v popelu obsaženy jako samostatné prvky, vyskytují se v něm ve formě sloučenin. Například draslík, kterého je v popelu nejvíce, se v uhlí projevuje jako potaš (uhličitan draselný, důležitý například i při výrobě skla nebo pracích prášků), který prospívá okrasným rostlinám, zelenině, cibulovinám i drobnějšímu ovoci.

Dřevěný popel – vytěžte z něj maximum!
Ve formě uhličitanů najdeme v popelu i vápník nebo hořčík. Cenného fosforu, který se nachází ve formě oxidu, je v popelu nejméně (pouze kolem tří procent). A co je také důležité – popel neobsahuje téměř žádný dusík, proto je potřeba na jaře půdu dusíkatým hnojivem přihnojit.
​Půl kila popele na litr vody
Dřevěný popel je rozpustný ve vodě, což je také nejlepší kombinace pro hnojení, nejlépe v poměru půl kila popele na litr vody. Na záhonek o velikosti pět metrů čtverečních vám bude stačit právě toto množství. 
Dřevěný popel – vytěžte z něj maximum!
Dřevěný popel má velmi vysoké pH, kolem 12, proto dávejte pozor, abyste jím nehnojili rostliny zvyklé na kyselou půdu. Těmi jsou například azalky nebo rododendrony. Vápník v popelu, který se podílí na vysoké zásaditosti směsi, by jim rozhodně nijak nepomohl.
Dřevěný popel – vytěžte z něj maximum!
Dřevěný popel použijte i na kompost

Dřevěný popel můžete kromě záhonků použít i na kompost. Tam se nebojte větších dávek, klidně i pět kilo popele na jeden metr krychlový kompostu. Právě hmota, která na kompostu vzniká, obsahuje dostatek dusíku, který vytvoří v kombinaci s popelem výtečné hnojivo pro vaši zahradu. Opět si ale dejte pozor na kyselomilné rostliny.

Martina Tlachová
Foto: vegies-only.blogspot.com, sustainablelivingproject.co.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

18. 10. 2016 Reagovat
ZuzanaKopecka: Nedávno jsem četla článek na http://homezin.cz/media/dreveny-popel-jako-hnojivo , kde mě překvapilo, že se dá dřevěný popel použít i jako hnojivo. Od té doby ho používám na přihnojování na zahradě a ve skleníku. A opravdu mám s ním jen samé dobré zkušenosti. Bydlíme v baráčku, kde topíme dřevem, takže odpadní uhlíky se poté ještě zužitkují, je to skvělý.
15. 06. 2013 Reagovat
...: Slepicím to nasypat do popeliště ať mají přírodní prevenci proti čmelíkům, klasický venkovský a chovatelský postup...

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha