Dřeviny vhodné pro kombinaci s růžemi

Dřeviny vhodné pro kombinaci s růžemi

Rady a tipy, vydáno 24. 10. 2016

Jako doprovod růžových záhonů můžeme vytvořit zajímavé pozadí pomocí trvalek, travin či dřevin. Tyto rostliny by měly krásu růží podtrhnout, pomoci vytvořit přechody do dalších částí zahrady a případně dozdobit okolí záhonů v době, kdy růže nekvetou, ranými květy nebo barevnými bobulemi na podzim.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Tichá krása jehličnanů

Záplavě květů, které na jaře a v létě zahrada nabízí, vytvoří jehličnany na pozadí růžových záhonů barevný konstant. Tmavé odstíny jehličnanů stejně jako odrůdy se stříbřitými či šedomodrými jehlicemi vhodně podtrhnou krásu růžové výsadby. Vzrostlejší jehličnany se uplatní především v parcích či velkých zahradách. Přímo do záhonů pak lze použít zakrslé odrůdy.

Listnáče v pozadí

Díky rozmanitosti druhů nabízejí listnaté dřeviny nespočetné kombinace pro společné uspořádání s růžemi. Vysadíme je dostatečně daleko od růží, aby si vzájemně nekonkurovaly. Čím většího vzrůstu má dosáhnout listnatá dřevina v dospělosti, tím dále od růží ji dáme.

Jak živé ploty, tak vzrostlé stromy kromě okrasné funkce pomohou zamezit průvanu a v zimě růže ochránit před mrazivým větrem.

Růže s plaménkem jako dokonalá kombinace

Jednou z nejčastějších kombinací, které můžeme spatřit v mnoha zahradách, je kombinace růží s plaménky. Tyto liánovité dřeviny milují stejně jako růže hluboké výživné půdy. Podobají se růžím dokonce v množství spotřebované vody. Ideální kombinací plaménků s růžemi je považovaná výsadba ramblerů – pnoucích růží.

Jen je třeba připomenout dostatečnou vzdálenost jak růží, tak plaménků od kmene stromu, po kterém se mají pnout. Jinak by jim dělala kořenová soustava stromu velkou konkurenci. Růže vysazujeme na slunnou stranu kmene stromu a plamének naopak na chladnější stinnou stranu.

Nejvhodnější druhy pro vzájemnou kombinaci

Jako lemy nebo jako pozadí se hodí k růžovým záhonům kromě buxusu také mahonie, dřišťál, cesmína, pieris a zimolez. Dalšími osvědčenými odrůdami pro kombinaci s růžemi jsou cypřišek Lawsonův (Chamaecyparis lawsoniana) odrůda Minima Glauca nebo cypřišek hrachonosný (Chamaecyparis pisifera) odrůda Boulevard. 

Z jehličnanů jsou pro kombinaci vhodné jedle balzámová (Abies balsamea) odrůda Nana, smrk sivý (Picea glauca) varieta Echiniformis. Zapomenout bychom neměli ani na jalovec viržinský (Juniperus virginiana) varieta Blue Arrow nebo jedlovec kanadský (Tsuga canadiensis) var. Nana, případně modřín japonský (Larix kaempferi) var. Blue ball. 

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha