Dřeviny vhodné pro zpevnění a ozelenění svahů – 1. část

Dřeviny vhodné pro zpevnění a ozelenění svahů – 1. část

Rady a tipy, vydáno 25. 11. 2014

V našich podmínkách je prakticky možné setkat se v zahradách s jakýmkoli členěním terénu. S tím vyvstávají často na povrch otázky, čím nejen ozelenit, ale také zpevnit svahy, stráně a další hůře přístupné místa. Často se jedná i o břehy potoků, rybníků a řek. Není třeba se však obávat, že bychom pro takováto místa v širokém výběru rostlinstva nenašli ty pravé dřeviny, jejichž bohatý kořenový systém si i s touto výzvou dokáže poradit.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Výběr druhů je značnou měrou závislý na podmínkách, do nichž je vybíráme pro výsadbu. Z tohoto důvodu hned přejdeme na konkrétní místa a druhy dřevin pro ně vhodná. Samozřejmostí by měl být rovněž výběr dřevin s ohledem na okolní přírodu v místě výsadby.

Výsadba do vlhkých půd

Pro vlhčí místa například u rybníků se bude nejlépe hodit javor polní - babyka (Acer campestre), dále javor horský – klen (Acer pseudoplatanus), olše lepkavá (Alnus glutinosa) a také čimišník obecný (Caragana arborescens).

Výsadba do chudých půd

Ptačí zob obecný (Ligustrum vulgare) je keř, který zvládne prakticky jakékoli podmínky, daří se mu i v devastovaných podmínkách a v návětrných polohách, stejně jako je tomu u topolu šedého (Populus x canescens). Do hlubokých a vlhkých půd je vhodný dub červený (Quercus rubra), který má nádherně zbarvené listy. Velmi chudé půdy dobře snáší střemcha (Prunus padus), dále topol osika (Populus tremula) a mahalebka (Prunus mahaleb).

Písčité a kamenité svahy zpevní

Trnovník bílý - akát (Robinia pseudoacacia) je skvělým zpevňovačem svahů s písčitým a kamenitým podložím, stejně jako řešetlák počistivý (Rhammus catharticus).

Odolné druhy růží do svahů

Růže šípková (Rosa canina)patří rozhodně k těm nejodolnějším druhům keřových růží, které u nás potkáváme takřka všude. Běžně vysazované do svahů jsou růže svraskalé (Rosa rugosa), které mají doslova obrovské, navíc zdravé a jedlé šípky a jejich květy nádherně voní. K těmto odolným zástupcům z čeledi Rosaceae řadíme ještě růže mnohokvěté (Rosa multiflora) a růže vinné Rosa rubiginosa).

Výsadba do okolí rybníků, potoků a na břehy řek

Dávno jsme si zvykli na to, že břehy rybníků a řek nejčastěji lemují různé druhy vrb, z nichž nejdůležitějšími zástupci jsou vrba bílá (Salix alba) a vrba jíva (Salix caprea), jejíž zvlášť dobře vyvinutý silný kořenový systém dokáže dokonale zpevnit břehy. Nic dlužna v tomto směru nezůstává ani vrba košařská (Salix viminalis) a vrba popelavá (Salix cinerea).

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: herbierfrance.free.fr, perverdonk.com, phytoimages.siu.edu, panoramio.com, herbizid.com, bomenonline.nl, florafinder.com, arbolespain.blogspot.com, crocus.co.uk, plants.connon.ca, everystockphoto.com, luirig.altervista.org


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha