Dřeviny vhodné pro zpevnění a ozelenění svahů – část 2.

Dřeviny vhodné pro zpevnění a ozelenění svahů – část 2.

Rady a tipy, vydáno 27. 11. 2014

Znát dostatečné množství dřevin vhodných pro výsadbu do svahů se může jednou hodit každému zahrádkáři. Proto přicházíme s podrobným rozpisem dřevin, stromů, keřů i lián, které jsou do těchto míst vhodné. Zatímco v první části našeho článku o dřevinách vhodných pro zpevňování a ozelenění svahů jsme se zaměřili spíše na stromy a keře jsme zmínili spíše okrajově, zasvětíme tento díl naopak spíše keřům a liánám.

Rostlina dne

Sakura (Třešeň japonská)

Sakura (Třešeň japonská)

​Sakura (Třešeň japonská, Třešeň sakura) je strom dosahující výšky 3 - 7 m. Sakury jsou rozmanité a tak sáhnout můžeme od...

Pro vlhčí půdy na slunci i ve stínu

Velmi vděčnými keři vhodnými pro výsadbu do svahů jsou kalina tušalaj (Viburnum lantana) a kalina obecná (Viburnum opulus). Zvláště druhá jmenovaná okouzluje svými bílými kulovitými latami květů. Sucho i chudší půdy na slunných místech dobře snáší i šeřík obecný (Syringa vulgaris) a tamaryšek drobnokvětý (Tamarix parviflora). Oba tyto keře jsou pro výsadbu do svahů esteticky velmi přínosné. Co se stromů týče, snáší dobře chudší půdy na slunci i v polostínu jilm habrolistý (Ulmus carpinifolia).

Skalníky dokonale zpevní svah

Například skalník vodorovný (Cotoneaster horizontalis) a skalník Dammerův (Cotoneaster dammerii) a různé jeho odrůdy, zejména odrůda ‚Skogholm‘ jsou ideálními rostlinami k účelu zpevňování svahů. Stejnou službu na svahu udělá i skalník drobnolistý (Cotoneaster mycrophyllus) a jeho odrůdy. A jak dává tušit už samotný název Coteoneaster salicifolius ‚Parkteppich‘, i tato odrůda dokáže pokrýt velké plochy, a to nejen ve svahu.

Liány a rostliny pro krajinářské úpravy

Pro krajinářské účely a velké přírodní zahrady ve svahu se hodí i některé druhy lián. V tomto směru se uplatňuje nejvíce plamének plotní (Clematis vitalba), dále rdesno baldžuánské (Polygonum baldschuanicum) a stejnou měrou i přísavník pětilistý (Parthenocissus quinquefolia) více známý jako psí víno.

Dřeviny zajímavé barvou a květem

Svahy mohou být osázeny nejen stromy a dřevinami, které je zajímavým způsobem ozeleňují, ale rovněž dřevinami, které na danou plochu přinesou osvěžení v podobě zajímavých barev a květů. K takovým řadíme dřín obecný (Cornus mas) s jeho překrásnými červenými plody, neobyčejně krásnou červenolistou ruj vlasatou (Cotinus coggygria) – odrůda ‚Royal Purple‘. Popínavá hortenzie (Hydrangea anomala ssp. petiolaris) dokáže v krátkém čase ozelenit holou půdu v hajních partiích zahrad. Výhodou u ní je to, že s úspěchem roste i v silně zastíněných partiích a její květy jsou bílé zajímavě uspořádané ve velkých plochých okolících. Nádherné a květy doslova obalené bývají na jaře kdoulovce (Chaenomeles). Bohatstvím krásných květů a zajímavých plodů oplývá jak kdoulovec japonský (Chaenomeles japonica), tak kdoulovec lahvicovitý (Chaenomeles speciosa).

Je pravda, že ani tímto poměrně obsáhlým výčtem nejrůznějších druhů dřevin vhodných do svahu jsme ještě zdaleka nevyčerpali všechny možnosti, jak osadit svažité plochy. Při konkrétním výběru těchto rostlin do vašich zahrad se zaměřte zvláště na půdní podmínky a vaše možnosti následné péče o dané rostliny s ohledem na jejich konkrétní potřeby.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: luirig.altervista.org, pepinieresdekerzarch.fr, aphotoflora.com, galleryhip.com, visoflora.com, thesitegardener.com, hickoryhollownursery.com, baumschule-brillinger.at, tcpermaculture.blogspot.com, baumschule-horstmann.de


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha