Duben na zahradě

Duben na zahradě

Rady a tipy, vydáno 02. 04. 2013

Duben lze charakterizovat jako střed jara. Po obvyklém březnovém ochlazení nyní nastupují časté až extrémní proměny teplot a také srážek a slunečního svitu. Půda se začíná v průběhu měsíce podstatně ohřívat a tyto změny způsobují u většiny rostlin bujný růst kořenů, prodlužující růst a nástup kvetení.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Také se začíná prodlužovat doba slunečního záření, což je zároveň impulzem k růstu pro druhy náročnější na světlo. V půdě začíná probíhat mikrobiální činnost. Podmínky pro klíčení a růst rostlin jsou tedy velmi dobré, všechno se brzy začíná zelenat.

Nejprve se vždy na záhonech začne nejvíce zelenat plevel, s tím musíme bojovat takřka celoročně. Čím dříve si poradíme s klíčícím anebo obrážejícím plevelem, tím méně práce s ním budeme mít později.  Proto je dobré v meziřádcích plečkovat a plít, má-li totiž půda dostatečnou vlhkost, půjde nyní plevel snadno vytáhnout.

Máme-li na zahradě stromky do tří let po výsadbě, vyštipujeme jim velmi pečlivě krátké letorosty. Vyrůstaly by z nich konkurenční výhony, které by oslabovaly růst hlavního větvoví.

Od začátku dubna můžeme začít přihnojovat jahodníky vždy 1x za 14 dnů 0,2% roztokem plného hnojiva chudšího na dusík. Začátkem dubna můžeme ještě vysít do květináčů měsíční jahody. Osivo jen lehce zakryjeme jemným a prosátým pískem a rosíme. Jakmile budou mít rostlinky 3 listy, přepichujeme je do studeného pařeniště na vzdálenost  4x4 cm. Máme-li již sazenice z dřívějších výsevů, můžeme je v průběhu dubna vysadit na trvalé stanoviště.

Do konce dubna je možné ještě dělit a vysazovat vytrvalé rostliny. Je to poslední termín pro seříznutí aromatických rostlin, které vyhánějí z nadzemních částí, například levandule a rozmarýn.

Nejpozději do konce dubna vyséváme koriandr, majoránku a kmín.  Začátkem dubna vysejeme lichořeřišnici, která později může ozdobit truhlíky anebo ji využijeme jako koření například do salátů.

Výsadba okrasných stromů a keřů při použití sazenic s balem může ještě pokračovat, zvláště v případě rododendronů, azalek, a jehličin. Narašené listnáče se však špatně ujímají, kromě břízy, která se vysazuje právě narašená. Také řez může ještě pokračovat, dokud nejsou dřeviny narašené. Azalkám a rododendronům odstraňujeme květy ihned po odkvětu, ale dbáme přitom, abychom nepoškodili vyrážející výhony.

Z kmínků stromových růží je nutné odstranit vyrážející vlky a také obrážející šípky od kořenů. Popínavé růže prosvětlíme a ponechané výhony rozdělíme vyvázáním ke kostře. U všech růží bedlivě sledujeme, zda se již nevyskytly první mšice, ty pak okamžitě odstraníme. 

Budleja čili komule Davidova zmrzá někdy až k zemi, ale po seříznutí u země znovu obráží a ještě ve stejném roce vykvétá.

Na zakrytí nehezkých a zastíněných míst v zahradě a k jejich opětovnému ozelenění použijeme břečťan. Použijeme buďto zakořeněné části anebo jeho řízky, které zapícháme do země a pravidelně je zaléváme.


 
Duben je také vhodným měsícem pro zakládání živých plotů do dobře připravené půdy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: sfcitizen.com, 2.bp.blogspot.com, 4. bp.blogspot.com, iris-lomer.com, millefiorifavoriti.blogspot.com, scarboro.ca, ext.homedepot.com, 0. tqn.com, gardencanadensis.ca, friendsofstlukes.ie


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha