Důležitý prvek v zahradě: ohniště

Důležitý prvek v zahradě: ohniště

Rady a tipy, vydáno 28. 08. 2018

V uspěchané době často zapomínáme na věci, které nás dříve běžně doprovázely každodenním životem. Jak dlouho jste si nic neugrilovali na ohni v zahradním ohništi? Dnešní doba přeje především praktickým grilům, ale plápolající oheň má stále nevšední kouzlo. Ohniště do zahrady patří, jeho umístění je ovšem třeba pečlivě promyslet.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Ne že by gril neměl kouzlo, určitě se jedná o velice praktický a efektní doplněk každého milovníka vaření na čerstvém vzduchu. Má ovšem jeden nedostatek, rozpálené uhlíky nikdy nevytvoří takový efekt jako klasické ohniště, na které jsme v současné době poněkud zapomněli. Možná je to až přehnanou touhou po bezpečí nejen pro naše děti. Přeci jen oheň skýtá i jistá rizika, která jsou v případě rozpálených uhlíků v zahradním grilu mnohem menší.

Pokud se ale pro ohniště rozhodnete, máte na výběr z různých typů, které se hodí do různých zahradních stylů. Tato ohniště většinou nemají podobu klasického ohniště, na které jsme zvyklí, někdy je to spíše zakázka pro zručného kováře. Jindy si vytvoříte minimalistické ohniště na ploše vydlážděné plochými kameny, v jejichž středu prakticky vytvoříte mírnou prohlubeň, která nahradí klasické ohraničení kameny, jak jsme to řešili jako malé děti před mnoha lety.

Ohniště jako prvek letní kuchyně?

Ohniště bylo před mnoha lety běžnou součástí rodinných zahrad, dnes na něj narazíte jen málokdy. Přesto je to prvek, který bychom měli opět do našich životů vrátit.

Na zahradě nemusí ve finále ani zabrat příliš místa. Velkou službu odvedou i mobilní formy ohnišť zhotovené z kovu šikovným kovářem nebo typy, které lze sehnat ve specializovaných obchodech.

Pokud ovšem vlastníte dostatečně velkou zahradu, nestálo by za to, zde nějaký kout pozemku věnovat právě pro vaření na otevřeném ohni? Ohniště může samozřejmě být také součástí letní kuchyně, záleží pouze na vašich preferencích.

Máte na výběr dvě možnosti, ani jednu nelze chápat pouze jako výhodu nebo nevýhodu. Letní kuchyně s ohništěm situovaná poblíž domu nemusí být tolik prostorná, protože si pro různé nezbytnosti pro vaření snadno doběhnete domů. Pokud ovšem oddělíte letní kuchyni od domu a skryjete ji do vzdálené části zahrady, pak se určitě vyplatí ji vybavit i různými prvky, které nám usnadní život. Vhodným doplňkem bude samozřejmě zdroj vody na mytí nádobí nebo třeba lednička na uchovávání některých potravin, pro které pak nebudete muset běhat stále do domu.

Ohniště jako samostatný prvek

Pokud se nechcete pouštět do velkorysých projektů v podobě letní kuchyně, pak si určitě vystačíte pouze s ohništěm. Otevřený oheň by ovšem měl být stále kontrolovatelný a rozhodně by neměl být v přímé blízkosti staveb či rostlin. Dopřejte mu dostatek místa, ideálně tak prostor o průměru 3 až 4 metry, ve kterém se samozřejmě usadíte s rodinou i s přáteli. V dosahu by určitě neměly být žádné hořlavé předměty, zdroj vody je mnohdy luxus, ale také velká výhoda v případě nehody.

Podoba ohniště

Fantazii se meze nekladou. Poměrně oblíbené jsou mobilní typy ohnišť z dílny kovářů, které jsou dekorativní a zároveň praktické. Lze je po čase přemístit do jiné části zahrady, nejedná se tedy nutně o konečné řešení. Jindy můžete vydláždit plochu v trávníku a prostor pro oheň mírně zahloubit nebo obehnat kamennými bloky.

Stejně tak myslete na to, že nevšední zážitek připraví také vaření v kotlíku, proto byste měli mít možnost toto praktické nádobí pro vaření na ohni někam umístit či zavěsit. Pohodu u ohně bude do velké míry ovlivňovat také pohodlí při posezení. Nemusíte se nutně omezovat pouze zahradním nábytkem. Skvělou službu odvedou sedátka nařezaná z dřevěných trámů nebo celé trámy posazené do trávníku nebo zpevněného povrchu.

 Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

29. 08. 2018 Reagovat
Raimund Zach: Ohniště na zahradu rozhodně patří.Jen pozor,aby Vás nějaký anonym neudal,že nad ohněm opékáte špekáčky a odkapávající tuk pak v ohništi shoří.To je proti platnému zákonu.Smí se spalovat pouze dřevo!!!!!!!!!!!!!!!!!!Už na zákldě tohoto zákona vyšetřují spálení červených trenýrek na zahradě u Hradu.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha