Dýňová semínka. Zdravá pochoutka

Dýňová semínka. Zdravá pochoutka

Rady a tipy, vydáno 05. 09. 2016

Ještě než naplno vypukne dýňová sezona a hospodyňky začnou shánět zavařovací sklenice na bohatou úrodu, řekněme si něco o prospěšnosti dýňových semínek. Při zpracování této oblíbené zeleniny je nevyhazujte, ale uschovejte je jako největší poklad důležitý pro vaše zdraví.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

Dýňová semínka podobně jako všechna jedlá semena jsou velkou zásobárnou léčivých a výživných látek. To, že obsahují hodně zinku, ví snad každý. Ale dýňová semínka jsou i velmi užitečným prostředkem na odstranění parazitů z organismu. Složka, díky níž dýňová semínka zabraňují zachycení parazitů ve střevech, zatím nebyla přesně identifikována a popsána, ovšem její účinek je dobře znám.

Krom toho mají dýňová semena vysoký obsah mastných nenasycených kyselin, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu a eliminují i riziko mrtvice či infarktu. Vitaminy A, E a také kyselina listová jsou v semínkách obsaženy rovněž, stejně jako přírodní hormonálně účinné látky zpomalující stárnutí a oddalující degenerativní procesy v organismu člověka.

V dýňových semínkách naleznete také prvky, jako jsou měď, mangan, hořčík, draslík, železo a zinek.

Lék proti nespavosti i ledvinovým kamenům

Věděli jste, že dýňová semínka vám mohou pomoci při nespavosti? Navíc jsou účinným pomocníkem při klimakterických obtížích, kdy snižují výskyt bolestí hlavy a návalů. Pomáhají také organismu zbavovat se šťavelanu vápenatého, který způsobuje tvorbu ledvinových kamenů.

Díky vysokému obsahu hořčíku napomáhají při chronickém únavovém syndromu. Brzdí růst prostaty, která s věkem u některých mužů zbytňuje. Ve směsi se lněnými semínky mají příznivý vliv na cévy, játra a na srdce. Omezují bolesti kloubů a snižují výskyt kožních onemocnění díky obsahu přírodního zinku.

V obchodech je sice seženeme, ale…

Je mnohem výhodnější, skladovat a upravovat vlastní semínka z dýní, než je kupovat v obchodech. Můžeme je rovněž připravit v mnoha různých podobách, aby nám jejich konzumace maximálně vyhovovala. Někdo má rád semínka pražená, jiný solená.

Důležité je vědět, že existují v zásadě dva druhy. Semínka dýně olejné mají zelenavou barvu, není třeba je loupat a lze je konzumovat celá včetně obalu. Semínka ostatních druhů jedlých dýní je třeba nejdříve opražit, aby změkla jejich tvrdá slupka. Po opražení je můžeme také konzumovat celá, anebo je vyloupat. Což může být poněkud zdlouhavé.

Uvidíte, že vám budou chutnat

Nejen pro pocit, že děláte pro svůj organismus něco zdravého, ale také proto, že dobře rozžvýkaná semínka dýní jsou snadno stravitelná a chutnají po ořeších, si je oblíbíte. Pokud dáváte přednost jiným úpravám, můžete je konzumovat v polévkách, pečivu, pražená na rostlinném oleji, zapékat do domácího chleba, nebo jimi nahradit ořechy v jablečném štrúdlu. Přejeme vám zdravou dobrou chuť.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha