Džungle na jihu Anglie? Navštivte Heligan

Džungle na jihu Anglie? Navštivte Heligan

Rady a tipy, vydáno 22. 02. 2016

V nejjižnějším cípu Velké Británie, v hrabství Cornwall, blízko obce Mevagissey jsou k vidění překrásné ztracené a nedávno znovu objevené zahrady Heligan. Kapradiny velké jako stromy, staleté rododendrony, vysoké palmy, kamélie u jezírek a ležící zelení porostlé sochy, tak by se ve stručnosti daly charakterizovat anglické zahrady Heligan.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Z historie zahrad

Zahrady plné překvapení mají své počátky v polovině 18. století. Tehdy je založila rodina  Cornish Tremaynových, s původní myšlenkou vytvořit zde krajinářský park. Na začátku 19. století však zvítězila na celé čáře rovněž zvažovaná botanická zahrada. Tím rozhodujícím faktorem se patrně stalo subtropické klima, které přeje v růstu jak palmám, tak mnoha dalším rostlinám.

Velkým zásahem do této exotické botanické zahrady bylo období 1. světové války a její důsledky. Z války se bohužel nevrátili mnozí, kteří se o botanickou zahradu starali. Zahrady se začaly ztrácet pod náletovými dřevinami, travinami a vrstvami listí, které neměl kdo shrabat. Dům byl pronajat po většinu 20. století a používán americkou armádou během druhé světové války, a pak přeměněn na byty a prodán, bez zahrady, v roce 1970. V této souvislosti se zahrady dostaly do stavu zanedbání a návštěvnost upadla.

Až v 90. letech se vše radikálně změnilo. Nyní se tyto zahrady rozkládají na stoakrovém pozemku a je o ně velmi dobře pečováno.   

Jaká je současnost zahrad

Tim Smith, podnikatel holandského původu se nedaleko zahrad zabydlel v roce 1987. Jednoho dne společně se stavitelem Johnem Nelsonem vyrazili na obhlídku okolí a starého statku. Jejich pozornost zaujala stará zanedbaná viktoriánská zahrada. Následovalo setkání s rodinou Heliganových, která souhlasila s tím, že se společně pokusí zahradu s okolními pozemky obnovit. Až po čtyřech letech každodenní lopotné práce se propracovali k pralesnímu jezírku. Od roku 1996 začalo místním zahradám svítat na lepší časy.

Džungle vykouzlená teplým klimatem

Džungle je prvním a také největším překvapením těchto zahrad. Následují další tři tematické celky. První část v sobě zahrnuje upravené květinové a zeleninové záhony. Při bližším pohledu spatří oko pozorovatele velké hliněné zvony, které přikrývají řapíky jemného chřestu a rebarbory a pomáhají je vybělit. Jsou tu i teplomilné ovocné stromy a v půvabných nevšedních úlech bzučí včelky opylovačky. Najdete tu i prastaré vzrostlé rododendrony. Součástí jsou i rozsáhlé skleníky.

Ve druhé části mohou návštěvníci obdivovat zelení porostlé sochy v nadživotní velikosti vytvořené z půdy a kamenů. Podoba těchto soch se pochopitelně mění v závislosti na ročním období.

 Ve třetí sekci, která je chovatelská, se můžeme setkat se zvířaty. Nádherný pohled do zahrad se naskýtá široké veřejnosti již od časného jara, kdy na květinových záhonech začínají rozkvétat stovky okouzlujících cibulovin. Zahrady jsou veřejnosti přístupné celoročně s výjimkou vánočního období.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha