Hit podzimu – dekorace z okrasné dýně

Hit podzimu – dekorace z okrasné dýně

Rady a tipy, vydáno 07. 10. 2010

K americkému podzimu patří už tradičně halloween a obličeje šklebící se z vydlabaných dýní. V našich končinách, kde tradice halloweenu chybí, přesto nemusíme oranžové plody odsuzovat pouze k jídlu. Okrasné dýně dokážou funkci milého doplňku splnit taky – a navíc opravdu vkusně.

Rostlina dne

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholan)

Magnólie (Šácholany) jsou opadavé nebo stálezelené keře či stromy. Dorůstají výšky od 2 m do 26 m. Pro magnólie jsou...

 

Okrasných dýní existuje několik druhů, které se spolu výborně doplňují. Tvar mořské hvězdice s výrůstky má například dýně s příznačným názvem trnová koruna, tvary křídel disponuje dýně, které se říká andělská křídla, žlutou nebo oranžovou hrušku připomínají dýně kačenky, hrušku se žlutým a zeleným žebrováním pak pear bicolor, malým zmenšeninám klasické tykve se říká jack be little, a dýně, které vypadají, jako by na nich rostl klobouček, jsou spojeny s názvem mini turban.

                                                                      Hit podzimu – dekorace z okrasné dýně

Okrasné dýně musí dostatečně uzrát
Okrasné dýně, pokud mají skutečně sloužit jako dekorace a ne jako zapáchající plesnivý doplněk, musí být při sklizni dobře zralé. To zahradník pozná podle popraskaného stonku a tvrdé slupky.

Aranžování pro vás bude určitě hračka, samy okrasné dýně jsou totiž natolik fotogenické a zajímavé, že není ani třeba příliš zručnosti v aranžérství – snad pokaždé vypadají dobře. Výborně působí v mísách nebo košících samy, ale také v kombinaci se suchými rostlinami nebo čerstvým či sušeným ovocem.​

​Kde okrasné dýně koupit?
Kde vlastně okrasné dýně seženete? Většinou uspějete na biojarmarcích a trzích, ale i v některých květinářstvích nebo supermarketech. Pokud vám dýně nepřipadá úplně vysušená, nebojte se ji ještě ponechat nějakou dobu na sluníčku, nebo ji vysušte na nízký stupeň v horkovzdušné troubě.

Pro jistotu dekoraci vždycky usaďte na podložku, které nevadí plíseň, nebo kterou nebudete dlouho oplakávat – okrasné dýně totiž dokážou nenápadně plesnivět odspodu, a vy si toho můžete všimnout až po několika týdnech, kdy už může být například proutěná ošatka zničená.

Okrasné dýně na vaší zahrádce
Příští rok na konci května pak nezapomeňte okrasné dýně vysadit přímo na svojí zahrádce, semínka snadno seženete v zahradnictvích. Najděte jim polostín a počítejte s tím, že výhony můžou být dlouhé až čtyři metry. Okrasné dýně se navíc rády plazí po zemi, proto jim vytyčte dostatečný kus zahrady nebo je umístěte podél plotu a nechte je šplhat do vrchu. Na podzim je pak sesbírejte a zpříjemněte si jimi interiér až do jara.

Martina Tlachová
Foto: kuerbiswelt-badoeynhausen.de, newyorkdaily.com, freewebs.com, goodhousekeeping.com, blistree.com, fler.cz


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha