Hry do zahrady – pro děti i pro dospělé

Hry do zahrady – pro děti i pro dospělé

Rady a tipy, vydáno 04. 11. 2014

Blíží se období v roce, kdy většina z nás bude mít dostatek času a prostoru k tomu, abychom mohli začít přemýšlet nad tím, čím svou zahradu v příštím roce vylepšíme, ozvláštníme a vybavíme. A pokud už máte pocit, že ve své zahradě máte všechno, co má zahrada mít, možná by stálo za to popřemýšlet, jestli v ní nechybí třeba právě některá ze společenských her učených pro venkovní prostory. Říká se přece, že kdo si hraje – nezlobí! Takže pokud by přece jen vaše děti měly tendenci na zahradě zlobit, zahrajete si pak s nimi některou z her a tím je zabavíte.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...


Vyzkoušejte třeba zahradní kuželky

Ke hře budete potřebovat menší úsek rovné travnaté nebo štěrkové plochy cca 6 x 1 metr. Hrát mohou minimálně 2 hráči, ale sestavit můžete rovnou i celé hráčské týmy. Vyhrává ten, komu se podaří co nejdříve získat sražením kuželek hodnotu 30 bodů.

Stále oblíbenější pétanque

Tato hra má původ ve Francii, kde je zároveň i nejpopulárnější. Stále větší oblibu si získává petanque i u nás. Určen je pro jedno až tříčlenné družstva, přičemž smyslem hry je umístění svých koulí co nejblíže cíli. Cílem je dřevěná kulička. Hra se zdá být docela jednoduchá, ovšem k výhře vás dovede až po určitém tréninku a zvládnutí taktiky. Vzhledem k tomu, že pétanque se dá hrát na různých površích, je vhodný i na zahradu. Postačí rozměry hřiště 4 x 15 metrů.

Kubb – švédská varianta zahradní hry

Tradiční švédská hra kubb má původ až někde v dobách slavných Vikingů. Má i svou číselnou variantu, která je finskou obdobou hry. Hra kubb vznikla na malém ostrově Gotland v Baltském moři. Kubb se dá hrát jak na sněhu, tak na trávě nebo na písku. Postačí vám prostor 8 x 5 metrů. Ale pokud budete hrát i s dětmi, postačí menší plocha. Hra je určena pro 2 až 12 hráčů anebo i pro družstva, která nemusí mít nutně stejný počet hráčů. Pravidla jsou jednoduchá a stačí začít hrát a hned je pochopíte, postačí přesné házení kolíků na soupeřovy kubby. Cílem je shodit je a tím získat nad soupeřem výhodu pro další kolo ve hře.

Kroket – další hra původem z Francie

Kroket vznikl v období přelomu 18. a 19. století. Z Francie se záhy rozšířil do Anglie a svou nenáročností si získal velkou popularitu po celé Evropě. Dřevěnou palicí se posouvají po travnatém hřišti koule, které musejí projít skrze branky až k cíli. Vítězem se stává ten, kdo svými dvěma koulemi dosáhne cíle při průchodu brankami ve stanoveném pořadí a přitom se musí dotknout koulemi i středového kolíku.

Šachy, piškvorky, dámu nebo panáka, ty snad ani nemusíme připomínat. Jsou to nám všem dobře známé hry, které se objevují na našich zahradách snad nejčastěji. S obřími šachovými figurami se setkáváme také v parcích, zámeckých zahradách anebo v botanických zahradách. Jejich zjednodušenou variantu si můžeme pořídit třeba i do své zahrady. Nezapomeňte, že je dobré už při plánování zahrady pomýšlet na prostor pro tyto hry, které zabaví nejen děti s rodiči, ale i jejich návštěvy.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: toysextra.biz, woodthatsgood.co.uk, midlands-inflatables.co.uk, kert.falusipihenes.hu, cuckooland.com, crowndarts.com, jacksgardenstore.com, eurocosm.com, houzz.com, somethingborrowedhire.com, dazzlemedecor.co.uk, realtor.com, canyoucomehome.com, ciciscorner.com, funny-pictures.picphotos.net, sakk-mester.blog.hu


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha