Jak dobře hospodařit s vodou?

Jak dobře hospodařit s vodou?

Rady a tipy, vydáno 21. 07. 2017

Nedostatek vody je v dnešní době velmi diskutovaný problém, se kterým je rychle potřeba něco dělat. Nestačí bohužel jenom s vodou umět dobře nakládat. První nezbytný krok, který je nutné učinit, je postarat se o to, aby se voda spíše akumulovala, než pomalu ale jistě mizela.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Jaké jsou možnosti zadržování vody?

Vytvořit schůdné řešení pro nakládání s vodou není sice moc jednoduché, ale lze to zvládnout i svépomocí. V první řadě je třeba si uvědomit, odkud lze vodu odchytávat. Může to být střecha, dlažba nebo dokonce prameny na pozemku. Dále záleží nejen na vašich finančních možnostech, ale také na velikosti pozemku. Vodu lze zadržovat v jímkách, sudech nebo venkovních boxech. Vše má své pro i proti a záleží pouze na vás, čemu dáte přednost.

sudy
+ vodu lze snadno vybrat
+ voda vhodná pro přímou zálivku (odstátá, vyhovující teplota)
– malá kapacita
– při dlouhodobém skladování dochází k přemožení bakterií a voda zapáchá
– na zimu nutné vypouštět

venkovní boxy
+ vodu lze snadno vybrat
+ voda vhodná pro přímou zálivku
+ větší objemy nádrže
– v případě velkoobjemových nádrží zabírají dost místa
– při dlouhodobém skladování dochází k přemožení bakterií a voda zapáchá
– na zimu nutné vypouštět

jímky
+ malé i veliké objemy (i řády desítek m3)
+ jímka nezabírá žádné místo na zahradě (zakopaná v zemi)
+ voda se nekazí
+ není nutné na zimu vypouštět
– nutnost použití čerpadla pro odběr vody
– nutnost stavebních prací pro její zakopání
– větší finanční náročnost

Jakou formu zadržování vody zvolit?

Výše jsou popsané hlavní tři možnosti akumulace vody. Na základě těchto, ale také dalších výhod či nevýhod, je nutné zvážit možnosti použití. Nenechte se zmást prvními finančními náklady a na celou záležitost pohlížejte spíše jako na celek, který by byl pro hospodaření s vodou a její zadržování nejlepší a až teprve poté řešte peníze.

Dnes nejčastěji používané řešení je jímka. Optimální velikost se doporučuje kolem 6–8 m3. Jímka má tu výhodu, že do ní snáz svedete vodu z dlažby, střech i z čističky. To se v případě jiných nádob, které nejsou zabudované v zemi, řeší velmi obtížně. Díky jímce tak máte maximální možné variabilní řešení pro vhodné hospodaření s vodou.

Mnoho firem se vám možná bude snažit spočítat, kolik vody získáte z vašich zpevněných ploch a střech, věřte, že je to téměř zbytečné počítání. Jímku zakupte co největší, která se vám na pozemek vejde. Voda se vám v ní kazit nebude a vhodné využití vody z okapů a střech vyřešíte díky hladinovému hlídání propojeným s čerpadlem.

Jak vodu využívat?

Vodu hlavně z jímky lze využít na splachování WC, mytí podlah, auta a podobně, ale také na praní. Dešťová voda je měkká a tak nehrozí zatvrdnutí částí pračky. Na zálivku vodu přečerpejte do sudů, kde se ohřeje a bude možné ji použít v užitkové části zahrady. Vodu z boxů a sudů lze takto využít jen obtížně. V tomto případě vám dobře poslouží spíše na zálivku zahrady.

Jak vodu čistit?

Otázka, která potrápí hlavně majitele jímek, kteří chtějí vodu využít i na jiný účel než na zálivku zahrady. Nejdříve je potřeba zajistit, aby do jímky tekla voda co nejčistší. Je doporučené použít v místě svodu různé filtry hrubých částic jako například u okapů či dlažeb gajgr nebo malou hlubší nádržku s přepadem, kde hrubé částice padají na dno.

Čerpanou vodu lze dále čistit dle nečistot buď větší soustavou filtrů, nebo jedním filtrem, záleží na znečistění vody. U filtru hraje hlavní roli velikost filtrační plochy. V případě častého ucpávání filtru je nutné buď zvětšit filtr, nebo paralelně zapojit filtr další. Možnosti filtrování vody je vhodné probrat s odborníky, kteří vám dokážou poradit, jaký filtr je vhodnější na daný druh nečistoty.

Text: Jan Vrbata
Foto: Shutterstock.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

23. 07. 2017 Reagovat
Dagmar: V Čechách prší, v Brně již několik roků bojujeme s nedostatkem. Mám zahradu na kopci, bez přípojky vody a proto jsem odkázána výhradně na děšťovou vodu.řeším to vhodnými nádobami a střechami -vedle chaty i dřevníky.Když vydatně prší nachytám až 2 kubíky.Hospodařím s vodou, vystačí mi na celou sezonu. Musím na vodu stále myslet a hospodařit s ní.Podzimní zbytek schovávám na příští jaro. Ale jde to!
21. 07. 2017 Reagovat
Omega: Pořád prší, všude mokro, pořádný vyprahlý léto ještě ani nebylo a blbouni raději vymejšlej a rozdávaj dotace jednotlivcům na nesmysly, místo aby za ty prachy postavili pár přehrad a zásobili lacinou vodou všechny. Jenže to by se nesměly hloupě rozprodat úpravny a vodovody cizím firmám, který teď na lidech rejžujou, že jo? VODY JE DOST!
21. 07. 2017 Reagovat
Karel Abrahám: Ano, lze pro svou potřebu se zasobit dešťovou vodou. Já mám zahrádku ve svahu a v nejvyšší části mám 2m/3 nádrž, kterou doplňuji čerpadlem z dolní části, kde má rezervoar na dešťovku. Já mám vody dost, pro svou potřebu. Vy ale vybízíte lidi, aby zadržovali vodu a stát nedělá vůbec nic. K čemu mi bude má voda, když v okolí bude poušť? Stát jen plánuje a všechny realizace nechává,jak se říká, "na INDY". Když konečně něco by chtěl realizovat, tak mu úspěšně v realizaci zabrání nějací ekologové, anebo nově a účelově vzniklé Občanské sdružení. Všichni ovšem říkají, že je potřeba npř. kanál Labe-Odra-Dunaj, přehrady, mokřiny a dočasné jímače, ale současně říkají, že u nás ne, tady žijí "pčolci" atd. Zde by byli dobří komunisti. To by všichni drželi H..U a stavělo by se!. Pro Boha, nechci komunisty, ale nevidím nikoho, z naších potenciálních budoucích vládců, kdo by řekl "jak by to šlo". Všichni s tím mají problém a raději vysvětlují "že to nejde".
21. 07. 2017 Reagovat
Banderas: 1/4 litru Savo orig. na 500litru. Týden odstát a voda se pročistí.
21. 07. 2017 Reagovat
Karel: Máme zahradu bez vody, ale s malou chatkou - tedy střechu máme. Nádrž jsme řešili zakoupením nadzemního bazénu bez filtrace za pár korun - tuším kolem 1.500 Kč. Má cca 3 kubíky obsah. Bazén na zimu nevypouštíme !!! už tři roky zcela promrzá, ale drží a na jaře máme dostatečnou rezervu vody až do letních měsíců - momentálně jsme na půlce, ale každá občasná bouřka výšku hladiny dost "oživí". Bazén máme zakrytý síťovinou a jen opticky obedněný dřevem. I kdyby letos puknul, tak náklady na 1 rok činí cca 500Kč. Plastový sud na dešťovku 300l přitom stojí 600Kč a také dlouho nevydrží. příště pořídíme jiný - a jistě větší. Osvědčilo se.
21. 07. 2017 Reagovat
Karel: Samozřejmě je to voda pouza na zálévání, nicméně až na nějaký sediment na dně je docela čistá a zcela bez zápachu.
21. 07. 2017 Reagovat
Tomáš: Při skladování dochází k přemožení bakterií, takže voda bakterie přepere , aby mohla začít zapáchat.. :-)

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha