Jak i vaše zahrada může v létě vypadat

Jak i vaše zahrada může v létě vypadat

Rady a tipy, vydáno 04. 02. 2015

Ležíte v knihách a časopisech a přemýšlíte, co s vaší zahradou, aby vypadala jako na fotkách z magazínů? Plánujete, co na své zahradě změníte a jak? Máte pocit, že některá místa a rostliny na vaší zahradě neprosperují, jak by měly? Pokud hledáte odpovědi na tyto a další podobné otázky, máme tu dnes pro vás inspiraci a několik rad, jak na to.

Rostlina dne

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka)

Eustoma (Jícnovka) je trvalka i letnička. Dosahuje výšky 45 cm a šířky 30 cm. Eustoma má poměrně masivní šedo-zelené...

Co může být za špatnou kondicí rostlin

Možná jste některé z rostlin či dřevin na své zahradě vysadili spíše intuitivně a nyní rostliny na těchto místech neprosperují? Je tedy nejvyšší čas zjistit, zda za to může poloha anebo půdní podmínky. Můžete si nechat udělat rovněž rozbor půdy. Abyste zjistili, co vaše zahrada může rostlinám nabídnout. Každá rostlina potřebuje něco jiného. Pokud jste dlouhodobě nehnojili, možná v půdě není dostatek živin, a to je důvod, proč rostliny neprosperují. Je docela možné, že některé rostliny bude třeba přesadit.

Přerostlé keře a stromy bez tvaru

Již v průběhu zimních měsíců můžete pro svou zahradu leccos dobrého vykonat. Například v únoru můžete zmlazovat a tvarově upravovat jádroviny a bobuloviny. U některých brzy kvetoucích keřů se provádí řez již po odkvětu, tedy již koncem jara a vy je stříháte na podzim, což může znamenat, že se zbytečně připravujete o jejich násadu nových květů. Všechno má svá specifika, a tak, co nevíme, musíme dodatečně zjistit.

Nedočkali jste se dostatku plodů

Máte-li rádi vlastnoručně vypěstovanou zdravou zeleninu a nebyli jste s její úrodou loni spokojeni, může tomu být na vině nevalné počasí, příliš mnoho srážek, pozdní mrazíky atd. Nemáte-li si kde zeleninu předpěstovat, možná byste si měli pořídit pařeniště. Pařeniště zřizujte na slunném místě, a i když je vaše zahrádka třeba jen malá, mělo by mít alespoň dvě okna skloněná směrem k jihu. Rozhodně pro něj zvolte polohu chráněnou před větrem, který teplotu uvnitř pařeniště snižuje. To pak vede k následnému pomalejšímu vývoji vysetých nebo vysazených rostlin.

Škůdci a choroby

Možná se právě u vás opakovaně na zahradě vyskytují choroby rostlin, jejichž výskyt může přímo souviset s půdou anebo se k vám dostávají ze sousedovic zanedbané zahrady. A stejně tak to může být i se škůdci. Ani jedno ani druhé vašim okrasným zahradním rostlinám na kráse nepřidá. Abyste se chorob i škůdců dokázali zbavit, a to natrvalo, je nutné znát jejich původ a umět je dobře identifikovat. Jen tak budete moci proti nim rázně zakročit pomocí těch nejvhodnějších prostředků. Myslete také na to, že nejen chemie, ale i biologická ochrana může být velmi účinná. Proto již preventivně podporujte v průběhu zimy užitečné ptactvo a dělejte na zahradě úkryty pro slunéčka.

Po úpravě a skloubení všech požadavků, které rostliny na svůj dobrý a zdravý růst kladou, se vaše zahrada může velmi rychle proměnit na krásnou oázu klidu a radosti z pěstování, tak, jak je tomu u zahrad, které jsme shromáždili do ukázek v naší fotogalerii.

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: justimagine-ddoc.com, flowersgardenlove.tumblr.com, agardenbydesign.blogspot.com, ana-rosa.tumblr.com, berengia.tumblr.com, flickr.com, outdoorareas.blogspot.ch, online.wsj.com, teddingtongardener.com, livedan330.com, inner-light.ning.com, myprettyuniverse.tumblr.com, professionalgardenphotographers.com, walljpeg.com, urban-growers.com, lacasacenter.org, mistressofmodernism.blogspot.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha