Jak na oplocení zahrady

Jak na oplocení zahrady

Rady a tipy, vydáno 15. 08. 2012

Prvořadým úkolem oplocení je vymezit pozemek zvýrazněním jeho hranic. Samozřejmostí je, že od oplocení pozemku očekáváme také zamezení přístupu nežádoucím návštěvníkům. Oplocení je zhotovováno z nejrůznějších materiálů, jako jsou kov, beton, zdiva, plasty ale nejčastěji jistě dřevo. Oplocení by zásadně mělo odpovídat prostředí, do něhož je voleno.

Rostlina dne

Rozrazil

Rozrazil

Jsou to rostliny rozšířené převážně v Holarktidě, kde v mnoha druzích rostou v mírném a subtropickém podnebném pásu a v...

Hlavní parametr, který by mělo mít kterékoli oplocení je odolnost vůči povětrnostním vlivům. Navíc, chceme-li zabránit nepovolaným osobám vstupu na náš pozemek, měli bychom volit oplocení dosahující výšky mezi 80 a 100 cm. Neméně důležité je vyvarovat se nevkusných plotů, které mohou nepříznivě ovlivnit celkový vzhled stejně tak jako přirozené prostředí, do kterého je pozemek situován.

Zakládáme-li oplocení, nesmí přesahovat hranice pozemku. Stejně tak i živé ploty je zapotřebí stříhat tak, aby jejich narůstající větvičky nepřečnívaly na žádný ze sousedících pozemků.

Každý z druhů oplocení má svůj určitý charakter. Ten se projevuje působením navenek, ale i dovnitř jelikož takto spolupůsobí se zahradou. Z tohoto důvodu je zapotřebí věnovat pozornost vnějšímu i vnitřnímu pohledu na celkové orámování zahrady. Oplocení nelze pokládat za soukromou záležitost už právě proto, že spoluvytváří venkovní, tedy veřejný prostor.Odpovídající oplocení s sebou nese i volbu jeho druhu podle praktické stránky věci. Znamená to, že si od něj jistě slibujeme nízké provozní náklady i náklady na údržbu, stejně tak i dlouhou životnost.I když při úpravě zahrádky máme téměř neomezené možnosti, jinak je tomu na straně plotu sousedící ho s veřejným prostorem. Tam musíme obvykle dodržovat stanovené požadavky a případná omezení, která mají obvykle všichni účastníci. Jedná se především o celkový dojem a pak i nutnou vzájemnou ohleduplnost.


 
Naštěstí možnosti ve volbě oplocení jsou opravdu dosti široké, a to i v rámci určitého druhu.  Například ploty na podezdívce, ty se vyskytují v nepřeberném množství méně či více nápaditých řešení. Nejlepší volbou oplocení, je takové, které je výsledkem uvědomění si vztahu vznikajícího mezi domem, zahradou a jeho okolím.Hlavním konstrukčním prvkem plotů a plůtků jsou, s výjimkou ohradních zdí, svislé sloupky. Ty současně nejvíc ovlivňují celkový vzhled oplocení. Celkovému vzhledu plotu však neprospěje, je-li sloupků příliš mnoho a ani to, jsou-li vzhledově zvýrazněny. Od vzhledu oplocení přece jednoznačně očekáváme, aby dobře splynulo s prostředím.Pokud počítáme s rostlinným živým plotem okolo naší zahrady, musíme volit vhodnou hustotu výsadby vzhledem k sázenému druhu. Správný živý plot má být totiž hustý. O živých plotech si můžete přečíst víc v našich článcích: Dekorativní živé ploty a Stříhání živých plotů.


Text: Zuzana Bohdalova
Foto: arbworx.com, bakerrenovations.com, gardeningwirral.co.uk, creatingjapanesegardens.com, duttonfencing.co.uk, xfrog.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

30. 09. 2013 Reagovat
Jar.Mendl: Je nutný při stavbě plotu souhlas souseda?
23. 04. 2013 Reagovat
Viki: Druhý, třetí a čtvrtý plot odspoda vypadají skvšle! Nevíte někdo, kde bych takové sehnal? Ideálně blízko Brna.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha