Jak opticky zvětšit malou zahradu

Jak opticky zvětšit malou zahradu

Rady a tipy, vydáno 08. 06. 2018

Trendem poslední doby jsou malé pozemky, se kterými se setkáte hlavně v městském prostředí. Stále se zmenšující plochu parcel mají na svědomí poměrně vysoké pořizovací ceny. Ale co si s takovým pozemkem počít, aby vypadal mnohem větší, než ve skutečnosti je? Máme pro vás několik rad, díky nimž vytvoříte zajímavou kompozici i na ploše několika málo stovek metrů čtverečních.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

Malý pozemek samozřejmě není nafukovací, a pokud máte hodně zájmů nebo jste početná rodina, budete muset zřejmě některé věci oželet. Často totiž děláme chybu už v tom, že zahradu přeplňujeme různými prvky, nevhodně uspořádanými stavbami a kompozici všelijak tříštíme.

Pojetí kompozice je ovšem v tomto případě naprosto stěžejní, protože právě ona rozhodne o uspořádání jednotlivých zahradních partií. Pokud se chystáte oslovit zahradního architekta, který vám s řešením poradí, ujasněte si v první řadě vaše požadavky na zahradu, co na ní určitě chcete mít a co můžete oželet. 

Kompozice na prvním místě

Právě u malých pozemků je nutné vše promyslet do nejmenšího detailu, protože každá chyba je hned zřejmá nebo se časem ukáže při užívání zahrady. Zatímco na velkém pozemku zaujímající plochu nad tisíc metrů čtverečních si můžete dovolit hned několik tematicky odlišně laděných celků určených například pro sportovní vyžití, dětský koutek, plochu určenou pro pěstování zeleniny a ovoce, květinové záhony a mnoho dalších, v malé zahradě se omezte pouze na hlavní funkce.

Většinou se část zahrady věnuje na prostornou terasu určenou pro příjemné letní posezení či grilování, ale často nesmí chybět ani trávník, výsadby okrasných rostlin nebo místo určené pro umístění dětského herního prvku.

Méně je někdy více a v případě malého pozemku to platí dvojnásob, proto se určitě nesnažte kompozici přeplňovat. Jednoduché zahradní řešení a čistá, ničím nerušená kompozice totiž prostor může výrazně zvětšit.

Slaďte barvy a materiály

Pokud je někde důležité přemýšlet nad výběrem barev a materiálů určených na stavbu zahradních staveb nebo třeba zpevněných povrchů, tak je to právě v případě malého pozemku. Čím víc materiálů a barev použijete, tím horšího výsledku se dočkáte. Přílišná pestrost je většinou na škodu, protože silně narušuje celkový dojem, na malé ploše ale vynikne zvláště negativně. Pokud máte rádi pestré barvy, raději jim vymezte místo například v trvalkovém záhonu, který se bude perfektně doplňovat s materiály spíše v tlumených tónech. Všeobecně platí, že světlé barvy prostor zvětšují, čehož můžete využít ve svůj prospěch.

Podobný princip platí i při výběru různých typů materiálů. Na malém pozemku dobře působí kombinace dvou nebo maximálně třech různých materiálů. Pamatujte, že se navíc musí doplňovat i s materiály použitými na fasádě domu, s oplocením, ale stejně tak například se zahradním nábytkem.  

Rozdělení kompozice

U malé zahrady se nikdy nesnažte plochu přehlédnout z jednoho místa, ale kompozici rozdělte do několika částí. Užitkovou zahradu můžete oddělit nízkým živým plotem nebo trvalkovým záhonem. Mezi jednotlivými částmi zahrady mohou být vytvořeny zajímavé výhledy, díky nimž budou sousední kompozice navzájem komunikovat.

Foto a text: Lucie Peukertová


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

24. 06. 2017 Reagovat
Jitka: Hezký den, další tipy, co do zahrady, podívejte se na tento článek: https://www.novinky.cz/bydleni/zahrada/428287-vlastnorucne-vyrobene-doplnky-a-dekorace-dodaji-zahrade-jedinecny-styl.html. Pokud rádi tvoříte, článek se vám hodí. Já bych potřebovala větší zahradu, to vidím už nyní, takže se mi váš článek hodí. Co mi nyní padlo do oka, jsou sluneční hodiny. Podívejte se na ně tady: https://www.kovian.cz/cz/Dum-dilna-zahrada/Teplomery-slunecni-hodiny/Slunecni-hodiny-32-mm.html?cur=1. Co na ně říkáte?

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha