Jak proměnit podzimní zahradu v ráj pro ježky

Jak proměnit podzimní zahradu v ráj pro ježky

Rady a tipy, vydáno 18. 10. 2013

Zahrada poskytuje úkryt velkému množství zvířat zvláště přes zimu a to i přesto, že málokdy tato zvířata zahlédneme. Ježci jsou jedněmi z nich, protože v zimě bývají zahrabáni v hromadách listí. Velmi často se stává, že ježci se stanou obětí dopravní nehody, a pokud se to stane právě matce malých ježků, ti jsou pak velmi často odsouzeni přes zimu k tomu nejhoršímu. Abychom pomohli chránit tento ohrožený druh hmyzožravců, můžeme jim na našich zahradách vytvořit vhodné prostředí k jejich přezimování.

Rostlina dne

Pařížská kopretina

Pařížská kopretina

Květy Pařížské kopretiny jsou obvykle bílé, žluté nebo růžové a na rostlinách objevují od června do září. Typické jsou...

V případě, že najdeme zraněného ježka, nebo opuštěná mláďata, pokud se jejich matka stane například obětí již zmíněné autonehody, musíme dobře zvážit, zda ježek vzhledem ke své váze a aktuálnímu datu dokáže přezimovat či nikoli. Začátkem listopadu se již mohou začít nosit ježci do záchranných stanic pro handicapovaná zvířata.

Na zahradě je dobré udělat haldu z listí. Do 2 až tří dnů už tam ale může být schovaný ježek. Proto listí, které jsme již dříve shrabali, nebudeme pálit, mohl by v něm být již zahrabaný ježek, kterému bychom tak mohli ublížit.

Ježkům však můžeme na přezimování vyrobit i domeček, například ze zbytků dřeva. Domeček s malým přístupovým tunýlkem uložíme na klidné místo na zem v zahradě, zasypeme ho listím a přidáme na závěr kovovou trubku, jako vývod na dýchání. V hromadě se shrabaným listím může být i stará tráva, seno či sláma. Později už s domkem nehýbeme.

Jak se o malé ježky postarat, když poznáme, že jsou ještě malí a do záchranné stanice se dostaneme až později, třeba až po několika dnech? Pokud ježečky máme doma, budeme jim dávat na pití pouze čistou vodu, ale v žádném případě ne mléko! Krmíme je vařeným kuřecím masem, kuřecími krky, kočičími granulemi, nejlépe namočenými, nebo kočičí konzervou případně vločkami. V žádném případě však ne mlékem, jak to bohužel stále mnozí činí.

A jak se pozná, že je ježek příliš malý a zimu venku sám nepřežije? Pokud se ježek vejde do dlaně dospělého člověka, tak by nastávající zimu nepřežil. Pokud tedy najdeme v průběhu listopadu malého ježečka o hmotnosti kolem asi 200 g, tak by s největší pravděpodobností nepřežil. Zimu běžně přežijí ti ježci, kteří váží okolo 600 až 700 gramů minimálně.

Zahrada jako ptačí ráj“ je název našeho dalšího článku, který se zabývá problematikou ochrany a pomoci užitečným druhům zvířat na našich zahradách.  

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: wigglywigglers.co.uk, news.bbc.co.uk, mystreryrobin.blogspot.com, bbc.co.uk, thethinkingatheist.com, pursglove.blogspot.com, thisiscolossal.com, higgledygarden.com, mitchinson.net, mojvideo.com, ngkids.co.uk, ethicalsuperstore.com, piddlevalleyvets.co.uk, lucasgarden.com, animals-zone.com, thehedgehogsite.webs.com, hedgehog-rescue.org.uk


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha