Jak se také dají pěstovat jahody

Jak se také dají pěstovat jahody

Rady a tipy, vydáno 10. 04. 2014

Také milujete krásné červené a lahodně chutnající jahody, ale ty ze supermarketů vám připadají jako bez chuti? Založte si na zahradě záhon s jahodníky a vypěstujte si jahody vlastní. Poradíme vám, jak na to. Možností jak jahody pěstovat, i když třeba nemáte zrovna zahradu, je mnoho, přinášíme vám inspiraci.

Rostlina dne

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Jinan dvoulaločný (Ginkgo)

Ginkgo biloba, jinak také Jinan dvoulaločný, je opadavý strom, který se na během podzimu barví ze zelené do žluté. Jinan...

V betonovém obrubníku jako lem záhonu (obr. č. 19), ve staré pozinkované kádi (obr. č. 8), v závěsném koši (obr. č. 16), ve vertikální zahradě ze dřevěných latěk (obr. č. 11), v terakotovém květináči, ve starém cedníku (obr. 17), v proděravěných plastových kyblících (obr. č. 23), v plastových pevných pytlích s otvory, v balkonovém truhlíku (obr. č. 21), na slámě (obr. č. 22), na netkané textilii, v plastové rouře s otvory (obr. č. 6) všude tam se dají jahody pěstovat, a to náš výčet možností není zdaleka kompletní.

Velmi oblíbená je u jahod výsadba na fólii (obr. č. 10 a 13), pod níž se udržuje neustále vlhkost, jahodníkům nevysychá půda, nepodrůstají plevelem a navíc černá fólie zabezpečuje neustálé prohřívání půdy sluncem. Ideální podmínky pro růst. Dozrávající jahody neleží na hlíně a neplesniví, z fólie přebytečná vody vždy steče do otvorů a jahody neleží ve vlhku. Důležité je na folii po výsadbě jahodníků již nešlapat, aby se neudělaly v půdě pod ní prohlubně, ve kterých by se držela voda.  Rovněž by mohlo dojít k poškození folie natržením.

Moderní doba s sebou přináší moderní nápady, a tak stále častěji vídáme na zahradách etážovité vertikální zahrady, na kterých lze právě jahody pěstovat s velkým úspěchem. Stonky s květy a později s plody visí přes okraje jednotlivých poschodí, nedotýkají se hlíny, což je opět velmi přínosné pro sklizeň. Brání se tím, zahnívání jahod, jejich sběr je velmi snadný a jahody jsou čisté, není třeba je omývat od hlíny, stačí lehké opláchnutí před konzumací. Tento způsob je vhodný i pro pěstování měsíčních jahod, z úsporných prostorových důvodů, kdy jsou jednotlivá poschodí osazována ve sponu 20-30 cm.

Pokud byste se pro pěstování jahod rozhodovali a chtěli mít takovou odrůdu, která se dobře uskladňuje mražením, zvolte rozhodně odrůdu  Senga Sengana. Navíc tato odrůda má v případě léta bez deště opravdu velké výnosy. Oblíbené zvláště u dětí jsou snad nejvíce měsíční jahody, které si sbírají s radostí děti samy a hned je slupnou. Jediná odrůda měsíčních jahod u nás registrovaná je Rujana. Měsíční jahody se však množí pouze ze semen.

A když brzy na jaře zasejete do květináče perličky v zelené a červené barvičce, možná se v létě dočkáte i „nové“ jahodové odrůdy (obr. č. 25) takzvané perličkové. Tak přejeme veselé pěstování!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: opinterest.com, etsy.com, burpee.com, hometalk.com, bonnieplants.com, countryliving.com, chesapeakecrafts.com, bhg.com, tipnut.com, sunset.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 10. 2015 Reagovat
Iva: Dobrý den, nadchla jsem se pro vertikální pěstování jahod. Trápí mne ale otázka přezimování. Prosím o radu, kdy je u toho typu pěstování jahod nejvhodnější výsadba. U podzimní se bojím, že jahody nepřežijí zimu. U jarní výsadby můžeme očekávat plody až napřesrok, takže se zimě opět nevyhneme. Pro mne jako zahrádkáře začátečníka to vypadá na začarovaný kruh. Poraďte prosím, kudy z toho ven ;-) Děkuji. Iva

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha