Jak se také dají pěstovat jahody

Jak se také dají pěstovat jahody

Rady a tipy, vydáno 10. 04. 2014

Také milujete krásné červené a lahodně chutnající jahody, ale ty ze supermarketů vám připadají jako bez chuti? Založte si na zahradě záhon s jahodníky a vypěstujte si jahody vlastní. Poradíme vám, jak na to. Možností jak jahody pěstovat, i když třeba nemáte zrovna zahradu, je mnoho, přinášíme vám inspiraci.

Rostlina dne

Hortenzie

Hortenzie

Tato keříkovitá rostlina má obrovské kulovité květy mnoha barev – růžové, modré, lila, bílé, ale i světle zelené nebo...

V betonovém obrubníku jako lem záhonu (obr. č. 19), ve staré pozinkované kádi (obr. č. 8), v závěsném koši (obr. č. 16), ve vertikální zahradě ze dřevěných latěk (obr. č. 11), v terakotovém květináči, ve starém cedníku (obr. 17), v proděravěných plastových kyblících (obr. č. 23), v plastových pevných pytlích s otvory, v balkonovém truhlíku (obr. č. 21), na slámě (obr. č. 22), na netkané textilii, v plastové rouře s otvory (obr. č. 6) všude tam se dají jahody pěstovat, a to náš výčet možností není zdaleka kompletní.

Velmi oblíbená je u jahod výsadba na fólii (obr. č. 10 a 13), pod níž se udržuje neustále vlhkost, jahodníkům nevysychá půda, nepodrůstají plevelem a navíc černá fólie zabezpečuje neustálé prohřívání půdy sluncem. Ideální podmínky pro růst. Dozrávající jahody neleží na hlíně a neplesniví, z fólie přebytečná vody vždy steče do otvorů a jahody neleží ve vlhku. Důležité je na folii po výsadbě jahodníků již nešlapat, aby se neudělaly v půdě pod ní prohlubně, ve kterých by se držela voda.  Rovněž by mohlo dojít k poškození folie natržením.

Moderní doba s sebou přináší moderní nápady, a tak stále častěji vídáme na zahradách etážovité vertikální zahrady, na kterých lze právě jahody pěstovat s velkým úspěchem. Stonky s květy a později s plody visí přes okraje jednotlivých poschodí, nedotýkají se hlíny, což je opět velmi přínosné pro sklizeň. Brání se tím, zahnívání jahod, jejich sběr je velmi snadný a jahody jsou čisté, není třeba je omývat od hlíny, stačí lehké opláchnutí před konzumací. Tento způsob je vhodný i pro pěstování měsíčních jahod, z úsporných prostorových důvodů, kdy jsou jednotlivá poschodí osazována ve sponu 20-30 cm.

Pokud byste se pro pěstování jahod rozhodovali a chtěli mít takovou odrůdu, která se dobře uskladňuje mražením, zvolte rozhodně odrůdu  Senga Sengana. Navíc tato odrůda má v případě léta bez deště opravdu velké výnosy. Oblíbené zvláště u dětí jsou snad nejvíce měsíční jahody, které si sbírají s radostí děti samy a hned je slupnou. Jediná odrůda měsíčních jahod u nás registrovaná je Rujana. Měsíční jahody se však množí pouze ze semen.

A když brzy na jaře zasejete do květináče perličky v zelené a červené barvičce, možná se v létě dočkáte i „nové“ jahodové odrůdy (obr. č. 25) takzvané perličkové. Tak přejeme veselé pěstování!

Text: Zuzana Bohdalová
Foto: opinterest.com, etsy.com, burpee.com, hometalk.com, bonnieplants.com, countryliving.com, chesapeakecrafts.com, bhg.com, tipnut.com, sunset.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

13. 10. 2015 Reagovat
Iva: Dobrý den, nadchla jsem se pro vertikální pěstování jahod. Trápí mne ale otázka přezimování. Prosím o radu, kdy je u toho typu pěstování jahod nejvhodnější výsadba. U podzimní se bojím, že jahody nepřežijí zimu. U jarní výsadby můžeme očekávat plody až napřesrok, takže se zimě opět nevyhneme. Pro mne jako zahrádkáře začátečníka to vypadá na začarovaný kruh. Poraďte prosím, kudy z toho ven ;-) Děkuji. Iva

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha