Jak se vypořádat s podzimním listím

Jak se vypořádat s podzimním listím

Rady a tipy, vydáno 15. 10. 2013

Podzim nám sice občas kazí náladu neustálými dešti a chladným počasím, ale nesmíme mu upřít krásu a rozmanitost barev listnatých stromů. Pokud však nepatříte mezi ty, kteří sbírají listy a doplňují herbář, pak nejspíš řešíte, jak se vypořádat se spadaným podzimním listím.

Rostlina dne

Barvínek menší

Barvínek menší

Jedná se o plazivou půdopokryvnou rostlinu. Dokáže se velmi rychle rozrůst. Množí se hlavně zakořeněním vegetativních...

Listí může zůstat kromě trávníků téměř všude, ale právě díky opadanému pestrobarevnému listí získá podzimní zahrada neopakovatelný půvab. Lze ho soustředit na jednom místě, a potom podle potřeby použít na zakrytí choulostivějších rostlinek. Proto se ho rozhodně nezbavujte.

Výjimku tvoří travnaté plochy. Listí je zapotřebí nahrabat k trvalkám, opadavým a neopadavým dřevinám a živým plotům. Listy ovocných stromů, javorů, lísky a mnohých okrasných keřů tlí velmi dobře. Naopak listy jírovců, ořechů a dubů obsahují mnoho tříslovin, takže se rozkládají velmi pomalu. Sběr listí vám usnadní i speciální zahradní vysavače.

Bývaly také doby, kdy se spadané listí stromů nechávalo na zahradě. Chránilo jednak pozemek před mrazy a poskytovalo úkryt užitečným zvířátkům, jako například roztomilým ježkům. Zetlelé listí je nejen dekou pro rostliny v zimě, ale i zdrojem živin pro jejich kořeny. Ideální je jeho kombinace s jehličím.

Nejen podle zákona o znečišťování ovzduší, ale i z důvodů bezpečnosti by se listí nemělo pálit na zahradě. Popelnice se nemají plnit biologickým odpadem. Nastává tedy nerudovská otázka, „Kam s ním?“.​
Pro váš kompost je nejméně vhodné ořechové listí. Není pro něj, takříkajíc „zdravé“. V případě, že jím svůj kompost zakryjete, pak z něj jednak hustě porostou nové semenáčky a druhak má dlouhou dobu rozkladu. Listí z jednoho ořechu můžeme spálit průběžně při táborácích.

Stačí trocha fištrónu
Strom začne kořenit v místě, kam ho zasadíme, ale jak postupně roste a sílí, rozbíhají se i jeho kořeny, a to do šířky a délky. Zatímco jeho hlavní, silné kořeny už se pevně drží v zemi, s výživou spoléhá na své kořínky, které se rozbíhají do délky několika desítek centimetrů i metrů. Pokud mu tedy chceme dodat živiny, nemá cenu sypat je kolem hlavního kmene, ale právě ke konečkům kořínků. Jak je poznáme? Existuje takzvaný okap koruny. Tam, kde nad zemí končí stromová koruna, až tam sahají kořínky schopné přijímat živiny. Vytyčíme si na zemi okraje koruny a vyryjeme zde rýhu 20 cm širokou, asi 30 cm do hloubky. Do této rýhy soustředíme spadané listí i opadané větvičky. Vytvoříme tak vysoce funkční kompost pro konkrétní strom. Rýhu dosypeme hnojivem a směs ušlapeme, překryjeme zeminou.

Nemusíte napoprvé obkroužit všechny stromy. Zkuste si to jednou a příště uvidíte.  Zkušenost ale hovoří za vše. Strom je příští rok plný síly a problémy se spadaným listím zmizely.

Lucie Sýkorová
Foto: thegrowspot.com, photobotanic.photoshelter.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

16. 10. 2013 Reagovat
Zdena: Jsem ráda za každou dobrou radu. Tato rada se zarýváním listí do okolí stromů je nenáročné a hlavně splní svůj účel. Já jsem listí kompostovala a myslela si, že musí projít před přihnojováním jakousi fermentací ale jak je vidět není to zas tak složité. Děkuji za radu Zdena

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha