Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách

Jak si poradit s rohy a ohraničením v zahradách

Rady a tipy, vydáno 21. 04. 2015

Menší zahrádky a dvorky jsou dnes už klasickou součástí většiny rodinných domů v satelitních městech a předměstích. Při rozhodování, jak vybavit a jakým způsobem osadit zahradu nebo dvorek jejich majitelé často argumentují nedostatkem místa a možností.

Rostlina dne

Rozchodník

Rozchodník

Tato sukulentní rostlina se výborně hodí do skalek. Existuje na 400 druhů rozchodníků. Jejich dužnaté listy mohou být buď...

Využijte na maximum všechny možnosti

I malá zahrada nebo dvorek mohou být stejně speciálním místem pro trávení vašeho volného času, jako zahrada na velkém pozemku. Každý jeden její kout i roh můžete maximálně využít. Rozčleněním a ohraničením můžete docílit jejího optického rozšíření. Stejně tak i vertikální odstupňování více záhonů nabídne možnost vícedruhové výsadby rostlin a keřů.

Stupňování záhonu

Se stupňováním záhonu nebo dalším rozčleněním mohou pomoct kameny z místní říčky. Obrátit se můžeme na zahradní klasiku, jakou je třeba skalka, ta dá zahradě nový netypický háv a moderní podobu. Malá zahrada je ideálním prostorem pro hraní si s detaily. Čím menší je prostor zahrady, tím víc můžou i malé designové prvky vyniknout.

Soulad materiálů

Máte-li u zahrady terasu z kamene, pak je dobré zvolit stejný materiál i na ohraničení záhonů. Nekombinujte kámen s plastem nebo dřevo s plastem.

Náš tip

Pevné ohraničení záhonů dělá zahradu vždy upravenou. Pokud nechcete mít ve své zahradě betonové, kamenné, dřevěné ani plastové ohraničení nebo palisády, pak je třeba počítat s tím, že každoročně budete muset k tomu určeným rýčem vytvořit přirozené ohraničení. Bez tohoto opatření by brzy zmizely tvary záhonů, protože by do nich začala prorůstat tráva.  
Pro inspiraci vám přinášíme 32 tipů ohraničení a rohů v zahradách, kde můžete najít nápad právě pro vaši, třeba i malou zahradu.Text: Zuzana Bohdalová
Foto:decoist.com


Doporučujeme

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Sezóna zahradních krbů nekončí!

Zahradní krby jsou nevyčerpatelné téma. Na jaře, v létě, na podzim, dokonce i v zimě si u venkovního krbu užijete pohodu a vychutnáte nepopsatelné kouzlo praskajícího ohně pod širým nebem. Již dávno neplatí, že zahradní krb...

Související články

Komentáře ke článku

Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.

Vložit komentář
Nejste přihlášen/a, proto opište kód, který vidíte na obrázku níže. Přihlaste se zde.
captcha